VIDEO: Kā rīkoties, ja iekodusi čūska

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kā pareizi rīkoties, ja gadījusies konfliktsituācija ar odzi un kāpēc pēc čūskas koduma vajadzētu lūgt mediķu palīdzību. To rubrikā "Pirmās palīdzības ABC" skaidroja LTV raidījums "Rīta panorāma".
 

Vienīgā indīgā Latvijā sastopamā čūska ir odze, tādēļ pēc koduma būtu labi zināt, kura no čūskām cilvēka miesā ir iecirtusi savus zobus.

"Ja mēs zinām, ka tas ir zalktis, tad satraukumam nav pamata, jo zalktis var vienīgi radīt lokālu bojājumu. Vienīgais, par ko būtu jāsatraucas, lai nepievienojas lokāla infekcija. Bet nekas vairāk. Zalktim nav nekādas indes," stāsta Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts Roberts Stašinskis.

Viņš zina teikt: "Ja odze labu laiku nav ēdusi, nav savu indi izlaidusi, tad mūsu organismā sakošanas rezultātā visa šī inde, kas ir sakrājusies, arī nokļūs. Ja viņa pirms neilga brīža ir paēdusi, viņa ir apgūlusies saulīte un mēs viņu esam iztraucējuši, - ja tanī brīdī odze ir iekodusi, viņai indes rezerves nav atjaunojušās, un mums pastāv liela iespēja, ka būs tā saucamais sausais kodiens."

Visbiežāk pēc čūskas koduma ķermenī būs redzamas divu zobu pēdas. Pēc odzes koduma inde pa visu cilvēka ķermeni izplatās lēnām. Pēc laika parasti parādās pamatīgs pampums.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis stāsta, ka "ātrās palīdzības" mediķu uzdevums ir nepalielināt asinsrites ātrumu, tas ir nekustināt sakosto vietu".

"Te nav nekas durams, sūcams, griežams, piededzināms. To kategoriski nē, jo tādā veidā mēs neko ārā nedabūsim, mēs tikai varam iespiest dziļāk, mēs varam tikai papildus ienest infekciju," norāda Stašinskis.

Parasti čūska iekož kājā. Ja tas gadās mežā, tad ceļam līdz automašīnai vai palīdzībai jānorit pēc iespējas mierīgāk, mazāk kustinot sakosto vietu. Labi, ja kāds var palīdzēt pārvietoties.

"Žņaugu nekādā gadījumā neliekam. Inde, kas lēnā garā plūst pa cilvēka ķermeņa asinsvadiem no potītes, izšķīst, bet, ja mēs uzliksim žņaugu, tad inde pilnā koncentrācijā apstāsies pie žņauga, bet žņaugs kaut kad ir jāņem nost.

Tad sanāk tā, ka žņaugs ar pieckāršu spēku nevis no potītes, bet krietni tuvāk cilvēka ķermenim ar lielāku jaudu iekļūst ķermenī un problēmas jau var būt lielākas," skaidro Lučkovskis.

Pēc čūskas koduma ieteicams zvanīt 113 vai, ja iespējams, pašam doties uz medicīnas iestādi. Ja čūska iekodusi bērnam, vēršanās pēc mediķu palīdzības ir obligāta. Ja cietušajam pēc koduma sākas alerģiska  reakcija – smakšana, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

Kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut pēc čūskas koduma ir:

  • kustina, kasa koduma vietu;
  • nelūdz mediķu palīdzību;
  • iekšķīgi lieto alkoholu;
  • lieto žņaugu;
  • mēģina izgriezt vai izsūkt indi no koduma vietas.

Pareiza rīcība ir:

  • vēršanās pēc palīdzības pie mediķiem;
  • koduma vietas nekustināšana;
  • koduma vietas atvēsināšana ar ledu vai aukstiem priekšmetiem;
  • ja sākas alerģiska reakcija – smakšana, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti