Dienas ziņas

Apstiprināta Itālijas valdība

Dienas ziņas

Jaunu izaicinājumu gads

Vai astmas slimniekus ietekmē sejas maskas?

Vai sejas masku lietošana ietekmē astmas slimnieku veselību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ik pa laikam sabiedrībā izskan bažas par sejas masku lietošanas ietekmi uz astmas slimnieku veselību. Medicīnas speciālisti gan uzsver, ka maskas nekādā veidā neapdraud astmas pacientus. Mediķi norāda, ka elpas trūkuma iemesls, visticamāk, ir nepietiekama astmas kontrole. Taču kādai jēkabpilietei ir pārliecība, ka iepirkšanās veikalā viņai beigusies ar ātrās palīdzības izsaukšanu tieši sejas maskas dēļ. 

Jēkabpiliete Ilona Kušnere, kura pagājušajā nedēļā veikālā piedzīvoja astmas lēkmi, uzsver, ka elpas trūkumu viņa izjūtot ik reizi, kad ilgāks laiks jāpavada sejas maskā, bet nesen iepirkšanās viņai beigusies ar krasu veselības stāvokļa pasliktināšanos, rezultātā viņa nokritusi uz grīdas pie kasēm. Viņa sagaidīja mediķus un saņēma nepieciešamo palīdzību, bet aizmirst notikušo tik ātri nevar, un šī bija jau otrā reize, kad piedzīvota lēkme veikalā.

“Pirmā reize bija, kad es pati spēju iziet līdz durvīm, līdz svaigam gaisam, un es saļimu pie tās netīrās miskastes. Un sēdēju. Un man cilvēki no ielas, no mašīnām skrēja palīdzēt,” stāstīja Kušnere.

Šobrīd mutes un deguna aizsegus publiskās vietās drīkst nelietot tikai bērni līdz septiņu gadu vecumam, personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem. Astmas slimnieku nav šajā sarakstā.

“Mana sāpe ir tā, ka, ja Ministru kabineta (MK) noteikumi uzliek man par pienākumu nēsāt masku un šie MK noteikumi pieņemti ar mērķi aizsargāt iedzīvotāju veselību un dzīvību, tad es saprotu, ka arī mana veselība un dzīvība būtu jāaizsargā. Bet, ja nav alternatīvas un ja tas apdraud manu dzīvību, tad es masku nelikšu. Jūs mani atvainojiet. Es izvēlēšos dzīvot, nevis nomirt pie kases uz grīdas,” izteicās jēkabpiliete. 

Mediķu vidū gan apstiprinājums tam, ka sejas maskas lietošana varētu negatīvi ietekmēt astmas pacienta veselību vai pat izraisīt lēkmi nav. Speciālisti uzsver, ka

elpas trūkuma iemesls, visticamāk, ir nepietiekama astmas kontrole.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pneimonoloģe Madara Tirzīte skaidroja: “Tas nozīmē, ka astma nav labi kontrolēta un pie tā vainojama būs nevis sejas maska, bet pacienta astma. Kā tas ir pierādīts gan zinātniskos pētījumos, gan mūsu pašu Latvijā medijos, sejas masku lietošana skābekļa piesātinājumu asinīs nemazina arī tad, ja tiek liktas divas vai trīs sejas maskas.”

Savukārt Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders norādīja: “Varētu būt jautājums par to, cik konkrētā maska šim cilvēkam varētu būt piemērota. Varbūt tā ir pārāk blīva un tas ir iemesls, kādēļ ir apgrūtināta elpošana. Vai iespējams ir ar noteiktu terapiju veikt noteiktus veselības stāvokļa uzlabojumus. Patiesībā nav maska pie vainas, bet varbūt jāārstē pamatslimība.”

Gan VM pārstāvji, gan mediķi akcentē, ka par veselības stāvokli astmas pacientiem ir regulāri jākonsultējas ar savu ārstu, bet sejas maskas ir jālieto, jo astmas slimnieki ir Covid-19 riska grupā. Koronavīrusa izplatības dēļ arī valsts līmenī nav plānots atļaut maskas nelietot vēl kādām iedzīvotāju grupām.

“Ikdienā redzot smagās Covid-19 vīrusa infekcijas plaušu komplikācijas, kad bojāti ir līdz pat 85% plaušu audu, atkrīt šis jautājums – nēsāt vai nenēsāt masku,”

atzina Jēkabpils reģionālās slimnīcas pulmonoloģe Inese Vīksne.

Ja tomēr pacientam ir sajūta, ka elpas trūkumu rada sejas maska, speciālisti iesaka to pārbaudīt ar pulsa oksimetra mērījumu palīdzību. Fiksējot skābekļa piesātinājuma līmeni asinīs pirms maskas uzlikšanas un kādu laiku pēc maskas uzlikšanas, var novērtēt, vai veselības stāvokli tiešām ietekmē sejas maska. Tomēr ārsti šo teoriju uzskata par maz ticamu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti