Urgas upe Ogrē pamazām atkāpjas; plūdu problēmas sakni vēl meklē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.


Ceturtdienas, 16.oktobra vakarā turpinās krīzes situācija Pārogrē, kur no krastiem izgājusī Urgas upīte applūdinājusi vairāk nekā simt mājokļu. Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta informācijas, līdz šim no applūdušajiem īpašumiem evakuēti desmit iedzīvotāji. Vēl gandrīz tikpat cilvēku mājas pamest atteikušies. Lai gan ūdens līmenis ļoti pamazām krītas, šodien atklājies, ka Urgas upīti ar ūdeni bagātina arī netālā Ķilupe, kas no plašas apkaimes uzņemtos ūdeņus nespēj pa savu gultni aizgādāt līdz Daugavai. Tikmēr Ogres novada pašvaldība jau sākusi aprēķināt Urgas plūdu radītos zaudējumus, kas lēšami simtos tūkstošos eiro. 

Mareks Silovs, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks, stāsta, ka sagādātie jaudīgie sūkņi šodien visas dienas garumā aizvien pumpē Urgas ūdeni pāri dambim Daugavā. Taču tas turpina pieplūst.

Nav zināms, kad Urgu un Ķilupi izdosies savaldīt un dabūt atpakaļ to ierastajās gultnēs.

Tikmēr ūdenī mirkst vairāk nekā simt mājokļu, kas sabūvēti Urgas krastos vasarnīcu rajonā Pārogrē. Pureņu ielā blakus Urgai redzama pusiegrimusi automašīna, bet ūdens plašumus bauda mežapīles. Pa retam pamanāmi namu saimnieki. 

Voldemārs Narņickis ar sievu un dēlu ir pārvācies uz veco lauku māju Lielvārdē. Tādus plūdus Urgas krastā nav pieredzējuši kopš 1980.gada, viņš Voldemārs. Tagad postā visas pirmā stāva grīdas, arī dārzā liela skāde. 

Voldemārs Narņickis ir pārliecināts, ka Urga un Ķilupe lielo nokrišņu daudzumu savās gultnēs nav spējušas saturēt nesakārtoto meliorācijas sistēmu dēļ. Šogad par 80 miljoniem eiro sakārtota gaisa spēku bāze «Lielvārde». Tā aizņem teju 500 hektāru teritoriju, kur atjaunota arī drenu sistēma. Tagad lietus ūdens no turienes satek Ķilupē, bet tā sen aizaugusi un nav sakopta. Tāpēc ūdens iziet no krastiem un tiek Urgā.

Šo valsts nozīmes ūdensnoteku apsaimniekotājs uzņēmums «Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi» gan līdz tādam slēdzienam vēl nav ticis. Uzņēmuma vadītājs Roberts Dilba arvien vaino ilgo lietu un neapdomīgos ogrēniešus, kas apbūvējuši Urgas krastus. 

Vai būvniecība bijusi likumīga, vērtēs arī Ogres pašvaldība, bet mērs Artūrs Mangulis (Zaļā partija) vispirms grib saskaitīt zaudējumus. Mangulis sola, ka namsaimniekiem tos segs pilnībā. 

Ar palīdzības lūgumiem Ogre vērsusies valdībā, pie Valsts prezidenta un uzņēmējiem, jo pašas makā tādas naudas nav. Vienlaikus Ogres domes reorganizācijas laikā tiks izveidota Nekustamo īpašumu nodaļa un algots meliorācijas speciālists, lai izvērtētu novada apbūvi un nākotnē darāmo, lai tādas problēmas neatkārtotos. Mērs Mangulis cer, ka situācija Ogrē par gadu desmitiem aizlaistajām meliorācijas sistēmām liks runāt arī valsts līmenī

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti