Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā turpmāk sagatavos dabīga materiāla kaulu transplantātus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā Rīgā atklāta kaulaudu laboratorija. Tajā esošā kaulu sterilizācijas iekārta turpmāk ļaus sagatavot dabīga materiāla transplantātus ortopēdiskajām operācijām. Šī šobrīd ir vienīgā tāda veida iekārta Baltijā, un pēc 12 gadu pārtraukuma Latvijā atkal iespējams iegūt dabīga materiāla kaulu materiālu pārstādīšanai. 

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā turpmāk sagatavos dabīga materiāla kaulu transplantātus
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Lai tiktu pie jaunās termālās dezinfekcijas iekārtas, kārtīgi jāsagatavojas – telpai, kurā tā atrodas, jābūt sterilai. Šī iekārta pēc skata gan ir visnotaļ neizteiksmīga neliela metāla kaste.

“Tā ir ļoti vienkārša, jo procedūra arī patiesībā ir ļoti vienkārša,” tā, iepazīstinot ar iekārtu, sacīja laboratorijas speciālists Andris Grunskis. Taču šī iekārta patiesībā ir ļoti liels solis Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas attīstībā. Ar tās palīdzību beidzot arī Latvijā iespējams iegūt dabīga materiāla transplantātu, proti, kaulu, kuru izmantot kāda cita slimnieka ārstēšanā. Pie tam to izdarīt iespējams ļoti ātri. 

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas jaunizveidotās kaulaudu laboratorijas ārste Elīna Medniece norādīja: “Šī metode neprasa daudz laika materiāla ieguvei, jo iepriekšējais process, kas tika izmantots šajā laboratorijā, bija sarežģītāks, vairāku dienu garumā. Šī brīža metode prasa mazāku apstrādes laiku. Tā sterilitātes kontrole bija 14 dienas, pirms transplantāts var tikt izmantots lietošanā. [Tagad] apstrādes process 90 [minūtes].”

Izmantojamo materiālu iegūst, veicot gūžas endoprotezēšanas operācijas. Līdz šim tik vērtīgais materiāls operācijās tika utilizēts, taču turpmāk ar jaunās sterilizācijas iekārtas palīdzību kaulus, kuri atbildīs nepieciešamajiem kritērijiem, būs iespējams sagatavot tālākai izmantošanai. 

Liels ieguvums ir arī tas, ka šis transplantāts ir iegūstams no dzīviem cilvēkiem. Pie tam, lai arī ņemts gūžas endoprotezēšanas laikā, tālāk materiāls izmantojams krietni plašāk. 

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš pastāstīja par specifisko materiāla iegūšanu: “Gūžas endoprotezēšanas operācijā ir tāda specifika, ka tur viens kārtīgs kaula fragments – tā ir augšstilba kaula galviņa, būtībā tiek utilizēts un aiziet nebūtībā. Un mēs šo kaulu, kas tāpat būtu jāiznīcina, mēs viņu tomēr saglabājam, nosterilizējam, apstrādājam attiecīgi pēc vairākiem protokoliem, un pēc tam mēs šo fragmentu varam izmantot citiem cilvēkiem, citiem pacientiem, kuriem ir nepieciešama šī kāda kaula defekta aizvietošana.”

Kaulaudu laboratorijā, ievietoti speciālā šķidrumā un maisiņos, atrodas jau dažādi izmantojami kaulu fragmenti. Šī konkrētā iekārta gan pārstādīšanai sagatavo tikai augšstilba kaula galviņu, taču to izmantot var ļoti plaši – piemēram, transplantējot lielus kaula fragmentus. Bet, ja ir citas nepieciešamības, kaulu iespējams griezt mazākos gabalos vai pārslās. Pat iespējams samalt nedaudz gaļasmašīnai līdzīgā iekārtā, lai kaulu masu izmantotu operācijā. 

Šogad paredzēts sagatavot ap 50 šādu kaulu fragmentu, taču nākotnē iespējams šo skaitu krietni audzēt. Finansējumu šādai iekārtai piešķīris Nacionālais veselības dienests, un tā izmaksājusi apmēram 100 tūkstošus eiro. 

Pirmais kauls jaunajā laboratorijā tiks sagatavots nākamajā otrdienā.

Dabīga materiāla kaulu transplantāti Latvijā sagatavoti jau arī iepriekš – līdz 2010. gadam kaulu dezinfekcijai izmantoja Salaspils kodolreaktora telpas, kaulus apstarojot. Pēc 12 gadu pauzes iespēja iegūt dabīgus kaulu materiālus atgriezusies, taču šī brīža iekārta nodrošinās daudz ātrāku, drošāku un kvalitatīvāku materiālu sagatavošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti