Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsti: Klīniskā barošana pacientiem ir ļoti svarīga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsti, augstu novērtējot šīgada labdarības maratona “Dod pieci!” mērķi vākt līdzekļus paliatīvajai aprūpei, norāda, ka klīniskās barošanas nodrošināšana ir ļoti būtiska. Bieži tā nepieciešama ilgstošā laika periodā, tāpēc izmaksas ir lielas un pensionāri bieži tās nevar atļauties. Pie Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārstiem 17.decembrī viesojās "Dod pieci!" aģents Čiekurmens.

“Mēs ikdienā cīnāmies ar ļoti smagām saslimšanām un sekām. Mēs bieži vien šeit uzsākam klīnisko barošanu, kura būtu jāturpina citās nodaļās vai, izrakstoties no slimnīcas, arī mājas apstākļos. Skaidrs, ka saslimšanas skar tādu ļoti sarežģītu mūsu sabiedrības grupu kā pensionāri, kuriem ir samērā zemas pensijas un nodrošināt sev šo kvalitatīvo klīnisko barošanu ir ļoti problemātiski, tāpēc ka

tas var izmaksāt līdz pat 500 eiro mēnesī,” norādīja RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.

“Es domāju, ka šī akcija ir ļoti apsveicama, jo mēs sākam šeit darbu intensīvās terapijas nodaļā, uzsākot enterālo barošanu gadījumos, kad pacients nevar pats paēst vai viņam nepieciešamas papildus uzturvielas. Bieži vien šie pacienti ir tik smagi, ka klīniskā barošana viņiem ir nepieciešama ilgstoši, arī pēc izrakstīšanās no stacionāra. Būtu ļoti noderīgi, ja viņi saņemtu enterālās barošanas maisījumus un visu nepieciešamo, lai to veiktu,” pastāstīja anestezioloģe-reanimatoloģe Ilze Jagmane, kura specializējusies tieši klīniskajā barošanā.

Arī asociētais profesors neirologs Guntis Karelis, stāstot par neiroloģijas pacientiem, atzina, ka klīniskā barošana šādiem pacientiem ir ļoti svarīga.

“Ir divas neiroloģisko pacientu grupas. Viena – ar kustību traucējumiem. Otra – ar saprašanas un apziņas traucējumiem. Vieniem ir grūti norīt vai arī ekstremitāšu kustības ir traucētas, tāpēc grūti paēsti, bet otri nevar paēst, jo nesaprot, ka ir jāēd vai pat to, kā tas ir jādara.

Bieži vien neiroloģiskas slimības ir ilgstošas, bieži pat piecus līdz septiņus gadus ir nepieciešama klīniskā barošana. Jūs varat iedomāties, kādi ir tie izdevumi, kāds darbs jāiegulda, lai šos pacientus pienācīgi aprūpētu, tai skaitā ar kliniskās barošanas palīdzību,” norādīja Karelis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Jau vēstīts, ka otrdienas, 17.decembra, pusdienlaikā "pieci.lv" dīdžeji Toms Grēviņš, Magnuss Eriņš, Marta Grigale tika ieslēgti īpašajā stikla studijā Doma laukumā, lai rekordgarā 152,5 stundu tiešraidē atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētas dziesmas un runātu par cieņpilnu mūža nogali. 

"Dod pieci!" norisei 24 stundas diennaktī var sekot līdzi Latvijas Radio 5 - pieci.lv ēterā, video tiešraidi var skatīties dodpieci.lv, lsm.lv, kā arī nakts stundās LTV1 un Latvijas Radio 1. Maratons noslēgsies 23. decembrī plkst. 20.30.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Klātienē iespējams ziedot gan skaidru naudu, iemetot to ziedojumu urnā, gan ar norēķinu kartēm. Brīvprātīgie "Ziedot.lv" darbinieki pie ziedošanas punkta fiksēs par ziedojumiem izvēlētās dziesmas, lai tās nokļūtu dziesmu rotācijā.

"Dod pieci!" 2019

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti "Ziedot.lv" rīcībā, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama specializēta šķidrā pārtika vai valsts neapmaksātā enterālā barošana, nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu uzturu. Enterālā barošana nepieciešama cilvēkiem, kuri nespēj uzņemt atbilstošu uzturu dabiskā veidā, tie ir cilvēki, kuriem nedarbojas rīšanas reflekss, viņi nevar paši apēst, sakošļāt un norīt ēdienu, tāpēc tiek nodrošināta nozīmīgo uzturvielu ievadīšana organismā. Liela pacientu grupa ir tāda, kuri var uzņemt pārtiku, tomēr nepietiekamā daudzumā, vai nevar uzņemt cieto pārtiku – te risinājums ir šķidrās pārtikas maisījumi, kas ir bagāti ar nepieciešamajām uzturvielām, lai pēc iespējas mazinātu pacientu diskomfortu un uzlabotu dzīves kvalitāti.

Ņemot vērā "Ziedot.lv" pieredzi, sabiedrības ziedojumus varēs izmantot arī citiem atbalstošās terapijas mērķiem - fizioterapeita vizīte mājās, uztura speciālista konsultāciju apmaksai, specializētā transporta pakalpojumu izdevumu segšanai, lai, piemēram, gulošu pacientu nogādātu ārstniecības iestādē vai specializētu aprūpes preču iegādei. No ziedojumiem netiks segti medikamenti.

KONTEKSTS

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau sesto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti