4. studija

Vai automašīnas vējstiklu drīkst izmest parastajā atkritumu konteinerā?

4. studija

Vai Rīgas apkaimēm svētkos atņēma ierastos, krāšņos dekorus, lai izrotātu centru?

Vai, apmeklējot laboratoriju filiāles lielveikalos, slimie apmeklētāji apdraud pircējus?

Tirdzniecības centros ierīko laboratoriju filiāles. Vai tas apdraud citu veselību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Lielveikalos tagad ir iespēja arī parūpēties par savu veselības stāvokli un nodot analīzes, tas dara bažīgu kādu Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītāju, jo – tas nozīmē, ka lielveikalu apzināti apmeklē slimi cilvēki. Speciālisti skaidro, ka satraukumam nav pamata, sabiedrības veselība nekādi netiek apdraudēta, bet, ja baidās saslimt, sabiedriskās vietās aicina nēsāt maskas.

Jānis ir izbrīnīts par to, ko ieraudzījis nelielā Purvciema tirdzniecības centrā. Blakus pārtikas veikalam pēkšņi parādījusies medicīniskā laboratorija: "Ārprāts, var teikt! Veikalā ir iekārtota laboratorija! Mazā veikaliņā, pārtikas veikaliņā. Manas domas ir tādas, nu, tikpat labi to veikalu var ierīkot arī poliklīnikā, pārtikas veikalu ierīkot, tur arī nekādas starpības nav. Tur taču staigā cilvēki, veseli un iepērkas. Nu, apdraud viņus... Tur tā laboratorija – viņi šēž tur uz krēsliem, tā nav slēgta telpa, viņi ārpusē sēž un gaida, tad zvans viņiem tur notiek, un tad viņus sauc iekšā uz tiem testiem vai ko viņi tur nodod..."

SIA "Centrālā laboratorija" pārstāve Līga Ribkinska: "Latvijas iedzīvotāji ir ieinteresēti, lai visdažādākie veselības pakalpojumi būtu pieejami pēc iespējas ērtāk un vienkāršāk.

Balstoties uz labu laboratorisko praksi, šobrīd tiek atvērti dažādi paraugu pieņemšanas punkti lielveikalu teritorijā, kur iedzīvotāji, dodoties savās ikdienas gaitās uz kādu no pārtikas veikaliem vai arī uz aptieku, var izmantot tuvāk mājām, savam ierastajam dzīves ritmam arī nodot analīzes."

SIA "E.Gulbja laboratorija" projektu vadītāja Džineta Dimante skaidroja: "Iedzīvotājiem ērtāk noteikti tāpēc, ka tirdzniecības centros [laboratorijas] darba laiks pārsvarā sakrīt ar tirdzniecības centra darba laiku, tas nozīmē, ka ir sestdienas un svētdienas līdz pašam vakaram. "Akropole" un "Spice" šajā ziņā ir ļoti iecienītas, kā, piemēram, ērces veda svētdienās ļoti daudzi, pacientiem tas ir pieejamāk. Tāda tendence ir, un tā ir arī visā pasaulē, ne tikai Latvijā."

Tā gluži nav, ka laboratorijas kā ikdienišķu veikaliņu var vērt vaļā, kur vien pagadās. Lai kāda medicīniska rakstura filiāle uzsāktu darbu, ir jāpakļaujas stingriem noteikumiem, ko uzrauga Veselības inspekcija.

Veselības inspekcijas Veselības aprūpes departamenta vadītāja Iveta Hirša skaidroja, ka "jebkura ārstniecības iestāde, arī laboratorija tiek reģistrēta un darbojas dažādās telpās, un tā ir vispārpieņemta prakse ne tikai Latvijā, ka ārstniecības iestādi reģistrē arī tirdzniecības centros, domājot par pakalpojuma pieejamību patērētājiem, pacientiem. Manā uztverē ir  ļoti stingras prasības, tai skaitā uz telpām, uz aprīkojumu, sanitāri higiēniskām normām."

Tomēr bažas pastāv, arī mūsu skatītājam – vai veikala apmeklētāji var būt droši, atrodoties vienā telpā, iespējams, ar sasirgušajiem un baciļu pārnēsātājiem?

"Obligāti ārsta norīkojums nav nepieciešams, ir arī tādas analīzes, kuras cilvēks var izmantot pēc savas iniciatīvas nodot, bet, protams, lielākoties paraugus nodod tie, kuriem ārsts ir šo laboratorisko izmeklējumu nozīmējis, bet vēl ir tāda iespēja, ka cilvēks patiešām ir slims, tad laboratorisko izmeklējumu paraugus var nodot arī mājās, jo, ja cilvēks jūtas satraukts, ka inficēs kādu vai pats ir apdraudēts ar infekcijas risku, tad, protams, var izmantot šo iespēju un domāt par to, ka šo analīžu paraugu var paņemt arī mājās, tāds pakalpojums laboratorijā arī ir pieejams," stāstīja Ribkinska.

Dimante akcentēja,

"ka uz laboratoriju neiet slimi cilvēki, uz laboratoriju pārsvarā iet cilvēki, kas uztur savu veselību, lai zinātu, vai viss ir kārtībā. Protams, ir arī daži slimie, bet ne jau visas slimības ir infekciozas un tas nekādā veidā neapdraud citus pacientus.

Jā, kovida analīzes tirdzniecības centros netiek pieņemtas, bet citas analīzes, – mēs nesaskatām, ka tur būtu kaut kādi īpaši riski citiem veikala apmeklētājiem. Tie slimie cilvēki jau tāpat brauc ar sabiedrisko transportu, iet iepirkties un mēs ar viņiem satiekamies jebkurā gadījumā."

Īpaša aktivitāte esot novērota siltajā laikā, kad cilvēki tirdzniecības centros esošās laboratorijas izmantojuši, lai noskaidrotu, vai atpūtas laikā zaļumos piesūkušās ērces nav pārnēsājušas kādu slimību, un, kā uzsver pašas laboratorijas – kontrole ir pietiekami stingra, lai neapdraudētu ikdienas pircējus.

"Ja cilvēkiem ir bažas par to, ka varētu inficēties, pirmais, ko inspekcija iesaka, ir vērsties ārstniecības iestādē, lai uz vietas jau izrunātu šo jautājumu un no iestādes lai saņemtu atbildi par darba organizāciju, par pacienta plūsmas organizāciju un, iespējams, izkliedētu radušās bažas. Ja darbs ir organizēts pareizi un prasības ir ievērotas, tad, manā ieskatā, tam nevajadzētu apdraudēt tirdzniecības centra pircēju veselību," skaidroja Hirša.

Bet, ja kādam šķiet, ka veselos cilvēkus var apdraudēt laboratorijas apmeklētāji, tad iesaka valkāt maskas, pie kurām jau sen esam pieraduši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti