Panorāma

Prezidents Bērziņš amata laikā ziedojis 105 840 eiro

Panorāma

Nedēļa "Panorāmas" videoarhīvos

Sodīti nelegāli bērzu sulu tecinātāji

Sodīti nelegāli bērzu sulu tecinātāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Marta beigas ir īstais laiks, kad tecināt bērzu sulas. Dzēriens ir garšīgs un veselīgs, lietpratēji pat pamanās no tā izgatavot šampanieti. Tomēr izrādās, ka katrs, kam ienāk prātā, tā vis nevar doties uz mežu un ieurbties bērzos.

Lauku iedzīvotājiem, kuriem nepieder mežs un pie mājas nav arī neviena bērza, "Latvijas Valsts meži" (LVM) atļāvuši izvēlēties bērzu un noteiktajā augstumā un dziļumā tajā izveidot urbumu sulām. Vienai mājsaimniecībai vienu bērzu, bet uz pilsētniekiem tas neattiecas, kuriem sulas jāpērk tirgū.

"Mūsu drošības dienesta darbinieki atklāja, ka vienā vietā saurbts 22 bērzos. Nebija atļaujas prasītas, tas ir nelegāli, tika šis cilvēks noķerts, kurš šo nelegālo rūpalu organizēja. Ļoti kaitīgi tas, ka tika tecināts melnos plastmasas atkritumu maisos, kas nav izmantojami ēdieniem, nedod, Dievs, ka šāda sula nonāk tirdzniecībā.Viņš tika noķerts un saņems sodu," stāsta LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.

Privātpersonām par šadu pārkāpumu piemērojamais sods varētu sniegties no 70 līdz 700 eiro. Taču tas nenozīmē, ka sulu laikā nav atļauts komerciāli nodarboties ar sulu tecināšanu.

"Var pieteikt mūsu mežsaimniecībā vai iecirkņos vēlmi, cik bērzos grib urbt. Tiek noteikts cenrādis, aprēķināta cena un šim cilvēkam tiek ierādīts, kur urbt. Tas nav aizliegts, bet to var darīt tikai šādā skaidrā veidā," norāda Tomass Kotovičs.

LVM vecākais vides eksperts Kaspars Riže rāda, kā pareizi izveidot bērzā urbumu, tecināt sulu un pēc tam urbumu aiztaisīt, nekaitējot kokam. Vispirms koks tiek nomērīts - ja diametrs ir lielāks par 40 centimetriem, var urbt. Tikai jānomēra no zemes 50 centimetri.

"Kāpēc tik zemu? Jebkurš urbums bojā koku vai ievazā infekciju, šie ir vērtīgie finierkoči. Trupe iet uz augšu divus līdz trīs metrus, var tikt sabojāts viss sortiments, tāpēc rekomendējam zemo urbumu," skaidro LVM vecākais vides eksperts Kaspars Riže.

Ja bērzus nākotnē paredzēts izmantot rūpnieciski - finiera ražošanai, tad labāk sulas tecināt no 60-gadīgiem kokiem, jo tad ir mazāka iespēja, ka koks tiks sabojāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti