Sociālā kampaņa «Ja smēķē Tu - smēķē Tavs bērns» māca izvairīties no pasīvās smēķēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 6 mēnešiem.

Daudzi cilvēki nesmēķē, jo zina, ka šī nodarbe kaitē veselībai. Taču liela daļa no viņiem ir spiesti ieelpot tabakas dūmus pret savu gribu. Turpinās sociālā kampaņa "Ja smēķē Tu - smēķē Tavs bērns", kurā tiek skaidrota pasīvā smēķēšana un sniegti padomi, lai izvairītos no tās.

Pierādīts, ka cilvēkiem, kas paši nesmēķē, bet regulāri ir pakļauti cigarešu dūmu ietekmei, var attīstīties nopietnas veselības problēmas, piemēram, plaušu un deguna dobuma vēzis, sirds slimības un dažādas elpvadu saslimšanas. Vēl lielāks risks saslimt ar šīm slimībām ir bērniem, jo viņu plaušas vēl tikai attīstās un ir viegli ievainojamas. 

Ir dažādi mīti un patiesības par pasīvo smēķēšanu, tomēr cilvēkiem pašiem ir jārūpējas par savu un savu bērnu veselību, citi to nedarīs. Pat ja ģimenē neviens nesmēķē, to dara cilvēki uz ielas. Sociālās kampaņas "Ja smēķē Tu, smēķē Tavs bērns" ietvaros Veselības ministrija (VM) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) piedāvā  informāciju par pasīvās smēķēšanas radītajiem riskiem veselībai un ir iespējams uzzināt, kā izvairīties no tabakas dūmu negatīvās ietekmes un kur meklēt palīdzību smēķēšanas atmešanai.

Saeima 30.oktobrī, trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma izmaiņas likumā, kas reglamentē tabakas izstrādājumu tirdzniecību, reklāmu un lietošanu. Turpmāk nesmēķētājiem būs lielākas tiesības attiecībā pret nesmēķētājiem, tāpēc der izmantot likumdošanu sava veselības stāvokļa nepasliktināšanai.

Neļaut smēķēt mājā

Ja kāds no ģimenes locekļiem vai viesiem vēlas uzsmēķēt, nevajag ļaut to darīt iekštelpās. Lai arī smēķētāja elpā kaitīgie dūmi saglabājas no trim līdz astoņām minūtēm, tā var pasargājis sevi un savu bērnu no tabakas dūmu tiešas ieelpošanas. Pat vislabākā ventilācija un filtri nevar droši un pilnīgi attīrīt gaisu telpā, kurā tiek smēķēts. Arī smēķēšana pie atvērta loga nelīdzēs, jo tabakas dūmi tāpat izplatīsies pa telpu un toksisku putekļu veidā nosēdīsies uz mēbelēm un virsmām. Šos dūmus bērns, pārvietojoties pa māju, pie mazākās kustības var sacelt gaisā un ieelpot.

Neļaut smēķēt mašīnā

Ja brauc kopā ar smēķētāju, kuram brauciena laikā gribas uzsmēķēt, vajag aicināt viņu piestāt un smēķēt ārpus mašīnas. Smēķējot mašīnā pie atvērta loga, pa to izplūst vien neliela daļa tabakas dūmu, pārējie paliek mašīnā un veido sava veida gāzes kameru. Šajā gadījumā sliktākā vieta, kur sēdēt, ir tieši aiz smēķētāja. Tur bieži vien sēž bērni, kuri ir spiesti saņemt lielāko dūmu devu.

Ieviest smēķēšanas ierobežojumus arī darba vietā

Katrā otrajā Latvijas darba vietā nav ieviesti smēķēšanas aizliegumi, rāda pētījumu dati. Tas nozīmē, ka darbinieki drīkst smēķēt, kur vien vēlas, no kā cieš tie kolēģi, kuri nesmēķē. Likums paredz, ka darba vietā, ja vien tam nav ierīkota speciāla vieta, ir aizliegts smēķēt. Ja tas netiek ievērots, ir tiesības informēt darba devēju un norādīt par darba vidi, kas būtu brīva no tabakas dūmiem.

Izvairīties no tabakas dūmiem sabiedriskās vietās

Likums nosaka, ka daudzās publiskās vietās, piemēram, ārstniecības iestādēs, sabiedriskā transporta pieturvietās un daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās, ir aizliegts smēķēt. Nereti publiskās vietās ir ierīkotas speciālas vietas, kur smēķētāji drīkst uzturēties. Taču, ja ar bērniem jāatrodas vietā, kur nav smēķēšanas ierobežojumu, jāatgādina apkārtējiem, ka bērna klātbūtnē smēķēt nedrīkst un aicināt viņus to nedarīt citu klātbūtnē, vai arī dodieties tālāk no smēķētāja.

Nemēķēt bērna klātbūtnē

Bērni diemžēl visbiežāk ir pakļauti pasīvajai smēķēšanai, it īpaši, ja smēķētāji ir viņu vecāki. Latvijā teju katrs otrais skolēns pēdējās nedēļas laikā savās mājās ir ticis pakļauts pasīvajai smēķēšanai.

Ja bērns aizspiež degunu, vai pasaka “fui” katru reizi, kad tiek aizdedzināta cigarete viņa klātbūtnē, tiek teikts, ka viņam ļoti nepatīk pret paša gribu ieelpot tabakas dūmus.

Ja nevar sevis un sava bērna labā smēķēšanu atmest, tad vismaz tas jādara ārpus mājas, kur tabakas dūmi bērnus nesasniegs.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti