Siltumnīcefekta gāzu līmenis pērn audzis visstraujāk pēdējo 30 gadu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā 2013.gadā ir strauji pieaugusi, ziņo "BBC news". Jaunākie dati liecina, ka siltumnīcas efekta gāzu līmenis sasniedzis rekordaugstu līmeni un bijis vērojams lielākais pieaugums kopš 1984.gada. Pasaules Meteoroloģijas organizācija (PMO) norāda uz globālā klimata līguma nepieciešamību. 

PMO oglekļa dioksīda emisiju vērtē, cik daudz sasilušo gāzu paliek atmosfērā pēc to mijiedarbības, kas notiek starp gaisu, zemi un okeāniem, nevis tikai no daudzuma, kas nāk no elektrostaciju skursteņiem.

Vidēji pasaulē oglekļa dioksīda daudzums 2013.gadā atmosfērā sasniedzis 396 daļiņu skaitu no miljona, kas ir par gandrīz trīs daļiņu pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. 

"Siltumnīcefekta gāzu biļetens liecina, ka oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā pagājušajā gadā pieauga visstraujāk pēdējo 30 gadu laikā," sacīja PMO ģenerālsekretārs Mišels Džarauds.

Atmosfērā šobrīd ir 142 procenti oglekļa dioksīda, salīdzinot ar 1750.gada līmeni, pirms sākās industriālā revolūcija. 

Tomēr globālā vidējā temperatūra nav pieaugusi tikpat vienmērīgi, kā ogļskābās gāzes daudzums. Dzirdēti daudzi apgalvojumi, ka globālā sasilšana ir apturēta. 

"Klimata sistēma nav lineāra un vienkārša. Tā ne vienmēr atspoguļo temperatūras atmosfērā, bet, ja paskatās temperatūru okeānā, tad redzams, ka siltums uzkrājas tajos," pavēstīja PMO atmosfēras pētniecības nodaļas vadītāja Oksana Tarasova. 

2013.gadā ne tikai palielinājies oglekļa dioksīda emisiju daudzums, bet arī satraucoši samazinājies oglekļa daudzums, ko uzņem Zemes biosfēra, liecina petījums. ZInātnieki ir neizpratnē par šo faktu, jo pēdējo reizi biosfēras spēja absorbēt oglekli samazinājās 1998.gadā, kad visā pasaulē notika plaša biomasas dedzināšana, ko papildināja El Ninjo apstākļi. 

"Pagājušajā gadā nav manītas acīmredzamas ietekmes uz biosfēru, tāpēc šis fakts ir vēl satraucošāks," sacīja Oksana Tarasova: "Mēs nesaprotam, vai tas ir īslaicīgi vai pastāvīgs stāvoklis. Tāpēc mēs esam mazliet noraizējies par šo faktu. Iespējams, ka biosfēra sasniegusi savas spēju robežas, taču tas vēl nav izpētīts." 

Dati liecina, ka sasilšanas ietekmei uz klimatu no 1990.līdz 2013.gadam bija 34 procentu pieaugums, jo oglekļa dioksīds, metāna un slāpekļa oksīds spēj ilgstoši uzkavēties atmosfērā. 

Pētījumā pirmo reizi apkopoti dati par jūru paskābināšanos, ko izraisa oglekļa dioksīds. Šim mērķim izmantota stacija, kas atrodas Havajās.

Noskaidrots, ka katru dienu okeāni uzņem apmēram četrus kilogramus ogļskābās gāzes uz vienu iedzīvotāju.

Šāds piesārņojuma līmenis iespējams nav bijis pēdējo 300 miljonu gadu laikā. Tas liecina, ka nepieciešama steidzama un koncentrēta rīcība, lai uzlabotu situāciju atmosfērā un ūdeņos, uzskata PMO, sakot, ka šobrīd ir pieejamas zināšanas un instrumenti, lai spētu rīkoties, saglabātu esošo temperatūru un dotu planētai iespēju domāt par bērnu un mazbērnu nākotni.

Pasaules politiskie līderi 23.septembrī pulcēsies Ņujorkā īpašā samitā, ko sasaucis ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns. Klimata aizstāvji cer, ka šī sanāksme uzsāks ilgstošas ​​sarunas ar mērķi sasniegt jaunas starptautiskas klimata pārmaiņas līdz 2015.gada beigām, kad sanāksme notiks Parīzē. 

Plānots, ka Parīzē ne tikai panāks globālās sasilšanas ietekmes samazināšanu, bet arī tiks uzsākta masveida pāreja uz zema oglekļa satura enerģijas ražošanu visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti