«Re:Check» pēta: Vai K vitamīna došana jaundzimušajiem ir riskanta, kā apgalvo vakcinācijas pretinieki?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairākkārt esam vēstījuši par Covid-19 vakcīnu dezinformāciju sociālajos medijos. Pandēmijas laikā daudz jaunu atbalstītāju guvusi arī kāda lapa, kas ir pret visa veida vakcīnām. Tagad tās autore uzfilmējusi video, stāvot pie Rīgas Dzemdību nama. Tajā stāsta par to, kādu ļaunumu it kā nodarot K vitamīns jaundzimušajiem. To mazuļiem dod pirmajās dzīves dienās, lai aktivizētu asins recēšanu un tā pasargātu no dzīvībai bīstamas asiņošanas. Ar kādām puspatiesībām lapas autore maldina jaunos vecākus?

Vai K vitamīna došana jaundzimušajiem tiešām ir riskanta, kā to apgalvo vakcinācijas pretinieki?
00:00 / 09:16
Lejuplādēt

Viens no apgalvojumiem, ko sieviete pauž: "Šis te sintētiskais, potenciāli toksiskais K vitamīns, kas apzīmēts ar starptautisku melnās kastes brīdinājumu “black box warning” par potenciālo toksiskumu."

Ir taisnība, ka pastāv šāds "melnās kastes brīdinājums" jeb "black box warning". Šādu brīdinājumu sistēmu izmanto ASV, lai marķētu medikamentus, kuriem jāpievērš papildu vērība. Tāds pats brīdinājums ir, piemēram, plaši izmantotajam paracetamolam vai ibuprofēnam.

Šādi brīdinājumi ir ierasta prakse veselības aprūpē, skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā farmaceite Inese Sviestiņa:

"Tas nenozīmē, ka tās zāles ir toksiskas, kā viņa izsakās. Vienkārši papildu brīdinājums, kas jāņem vērā veselības aprūpes speciālistam.

Tā ir normāla prakse veselības aprūpē saistībā ar zāļu lietošanu norādīt, ka ir kādas zāles, kur ir lielāks risks vai sajaukt, vai ne tā ievadīt, kur jāpievērš uzmanība. Norādīt, ka šīs zāles ir ļoti lēni jāievada intravenozi, nedrīkst ātri ievadīt. Speciālisti papildus tiek brīdināti par to."

Video autore arī min, ka ražotāji K vitamīnam pievienojot benzilspirtu: ""Vikipēdijā" savukārt lasāms, ka benzilspirts ir toksisks redzei, bet jaundzimušajiem spēj izsaukt elpas trūkumu, sindromu, kas ir letāls."

Taču sievietes pieminēto ražotāju preparātu Rīgas Dzemdību namā neizmanto. Tur izmanto citu produktu, kurā minētās palīgvielas nav.

Tāpat autore piemin kādus vārdā nenosauktus pētījumus, kuri it kā uzrādot sakarību starp sintētisko K vitamīnu un akūtu limfoblastu leikēmiju bērniem. 1992. gadā to it kā atklāja neliels pētījums, kurā piedalījās 800 bērnu, taču vēlāk divos plašākos pētījumos ar gandrīz 1,4 miljoniem bērnu un 50 000 bērnu dalību netika konstatēta saikne starp K vitamīnu un vēzi vai citām slimībām.

Visbeidzot autore apgalvo, ka citās valstīs atšķirībā no Latvijas K vitamīnu dodot tikai tiem jaundzimušajiem, kuriem ir paaugstināts asins izplūdumu risks.

Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe Kristīne Rasnača apgalvojumu komentē: "Nav īsti tādu analīžu, lai tagad visiem pēc dzimšanas paņemtu analīzi un pateiktu, kuram būs šis risks un kuram nebūs. Ir pierādīts, ka K vitamīna līmenis piedzimstot cilvēka organismā ir ļoti zems. Tiem bērniem, kuriem netiek dots K vitamīns profilaktiski, ir daudz augstāks risks uz asiņošanu, it sevišķi uz šo vēlīno K vitamīna atkarīgo asiņošanu, kas var būt līdz trim mēnešu vecumam un visbiežāk skar tieši centrālo nervu sistēmu."

Ārsti arī brīdina – ja laikus zīdainim neiedod K vitamīnu un asins izplūdumu risks ir paaugstināts, sekas var būt letālas. Pirms trim gadiem Latvijā ar asinsizplūdumu nomira jaundzimušais, kurš šo vitamīnu nebija saņēmis.

Mediķi ir norūpējušies par vakcīnu dezinformācijas lielo kaitējumu sabiedrības veselībai. Taču Valsts policija, kuras redzeslokā nonākusi arī minētās vakcīnu pretinieku lapas autore, ar aktīvu rīcību nesteidzas, ja vien nekonstatē konkrētus dezinformācijas rezultātā cietušus cilvēkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti