Panorāma

Atklāta Edevarda Steihena foto izstāde

Panorāma

Rundāles pils rožu dārzam 10!

Zemenes uz balkona un alerģiskiem cilvēkiem

Radītas zemeņu šķirnes audzēšanai uz balkona un arī alerģiskiem cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 11 mēnešiem.

Zemeņu audzētāji turpina radīt jaunas šķirnes un audzē arī pārbaudītas klasiskās vērtības. Iepriecinoša ziņa arī pilsētniekiem – selekcionētas jau vairākas zemeņu šķirnes, kuras var audzēt puķu kastē uz balkona.

Piektdien un sestdien Latvijas Dabas muzejā skatāma viena no visvairāk pieprasītajām vasaras ogām – zemene. Zemeņu mode pasaulē ir nemainīga: visi grib lielāku, saldāku ogu.

Latvijā pēdējos gados arī vēlas ogas pēc iespējas agrāk, tāpēc Aldermaņa dārzniecība šobrīd savos dārzos un pie sadarbības partneriem pārbauda vairākas agrās šķirnes. To stādi tirdzniecībā nonāk tikai pēc diviem, trim gadiem, kad zemenes parādīs, kā pārcieš mūsu ziemu.

Tieši zemenes no Nīderlandes un Lielbritānijas šobrīd pamazām ienāk Latvijas dārzos. Lai gan ierasts domāt, ka ēdam vietējās šķirnes, pašu zemeņu mums ir maz. „Tikai „Suitene”, kas Pūrē radusies, un „Jūnija smaids”, ko selekcionēja vēl Pēteris Upītis. Pārējās agrāk bija no Krievijas, tagad ienāk Rietumeiropa,” stāsta „Pūres” dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale.

Padomāts arī par tiem, kam savu lauku vai dārza nemaz nav. „Ir divas balkona šķirnes – ar lielām ogām, var labi stādīt kopā ar garšaugiem un pat puķēm. Pilsētnieki nav apdalīti,” atklāj bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.

Daudzviet Latvijā zemeņu laiks tikai sākas. Piemēram, Pūrē no lielā lauka šodien nolasītas pirmās ogas. „Mēs centāmies [rādīt] dažādību, arī meža zemenes un mēnešzemenītes,” saka Valda Laugale.

Zemeņu laiks ir īss, audzētāji iesaka to baudīt pilnām mutēm. Savukārt tiem, kam no zemenēm ir alerģija, pasaulē radītas īpašas baltās šķirnes zemenes, jo alerģijas simptomus izsauc tieši sarkanā zemenes krāsa. Lielās, baltās ogas Latvijā nav nopērkamas, bet gaišās mēnešzemenītes gan ir. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti