Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Latvijas komponisti Latvijas simtgadei

Pusaudžus un viņu vecākus izglīto par atkarībām

Pusaudžus un viņu vecākus izglīto par atkarībām no smēķēšanas un alkohola

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Visai bieži mediķi informē sabiedrību par pusaudžiem, kuri saindējies ar alkoholu. Nesen kāda 17 gadus jauna meitene alkohola reibumā nokritusi un aizmigusi. Pēc tam ķermeņa atdzišanas dēļ viņu nācies nogādāt slimnīcā. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šogad īsteno vairākas kampaņas jauniešiem un viņu vecākiem par dažāda veida atkarībām un to ietekmi uz veselību.

36% Latvijas iedzīvotāji katru dienu izsmēķē vismaz vienu cigareti. Savukārt 79% Latvijas bērnu vecumā līdz 13 gadiem vismaz reizi mūžā ir lietojuši alkoholu. Ar šo negatīvo rādītāju Latvija ir līdere Eiropā.

Lai mazinātu dažāda veida atkarības, SPKC šogad veic vairākas informatīvas kampaņas, kas adresētas gan jauniešiem, gan viņu vecākiem. "Skolās mēs īstenojam kampaņu “Brīvs”, kur mūsu speciālisti - atkarību psihologi un ģimenes ārsti dodas uz skolām un informē pusaudžus par to, kā smēķēšana ietekmē viņa veselību," Latvijas Televīzijai pavēstīja SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume.

Tieši vecākiem ir liela nozīme, vai viņu atvase nākotnē būs smēķētājs. "Pasīvā smēķēšana ir viens no riska faktoriem bērna veselībai. Viņi biežāk var slimot ar saaukstēšanās slimībām, infekcijām, alerģiskām slimībām, ar astmu.

Smēķējoši vecāki ir arī riska faktors tam, ka bērni pieaugot sāks smēķēt. Ja kāds no vecākiem ir smēķētājs, iespējams, ka bērns arī būs smēķētājs," turpina SPKC pārstāve Straume.

Lai mazinātu bērnu vēlmi lietot alkoholu, izveidots reklāmas rullītis, kas aicina vecākiem runāt ar savām atvasēm par šo problēmu un pašiem ikdienā un svētkos nerādīt piemēru, ka alkohola lietošana ir pašsaprotama lieta."Vecāki ir gan risks, gan aizsargfaktors. Viņiem ir ļoti liela nozīme, lai novērstu alkohola lietošanu. Vecāki ar pareizu attieksmi, ar pareizu savu rīcību spēj ietekmēt bērnus. Vecāki bērna pirmspusaudža vecumā ir ļoti lielas autoritātes bērniem," skaidro SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja Aija Pelne.

Tādēļ lekcijas par smēķēšanas un alkohola atkarībām SPKC organizē arī vecākiem. Savlaicīga profilakse un cilvēku izglītošana ir lētāka nekā atkarību ārstēšana. "Atkarības problēmas ārstēšana ir ilglaicīga, kur jāiesaistās ne tikai narkologiem, bet arī psihoterapeitiem un psihologiem. Bieži atkarības mainās, uzsāk alkoholu lietot, nākamais ir narkotikas un paralēli vēl azartspēles. Tā bieži ir multipla atkarība, kas var veidoties," piebilst SPKC pārstāve Aija Pelne.

Speciālisti cer, ka līdzīgas kampaņas tiks organizētas arī nākamajos gados un valsts vēl stingrāk ierobežos atkarību izraisošo vielu pieejamību un reklamēšanu nepilngadīgu personu vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti