Ģimenes studija

Prātīgi rīkojoties, varam palielināt bioloģisko produktu daudzumu savā ēdienkartē

Ģimenes studija

Atbalsts daudzbērnu ģimenēm. Kādi papildinājumi vēl nepieciešami?

Mūsdienu skatījums uz bērna temperamenta izpausmēm

Psiholoģes: Ar bērna temperamentu jāstrādā ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nav grūto vai vieglo bērnu, kuru audzināšanā būtu nepieciešamas īpašas prasmes. Ir dažādas pieejas, kā vecākiem audzināt lēnīgākus, aktīvos un kautrīgos bērnus. Ar dažāda temperamenta bērniem jāstrādā ne tikai skolā un bērnudārzā, bet tieši ģimenē, kurā mazulis ienāk ar savām temperamenta iezīmēm. Tāpēc svarīgi ir vērot un iepazīt savus bērnus, ne tikai ļaut bērniem to darīt ar vecākiem.

21.gadsimtā nevar bērnus dalīt tikai četros temperamentu tipos un dot slēdzienu par bērna uzvedību. Līdzīgi mūsdienās neizdara pārsteidzīgus secinājumus tikai pēc cilvēka dzimuma vai vecuma. Tajā pašā laikā jāatceras, ka bērni nav personības - par tādām kļūst dzīves laikā.

Ja vecāki izveido bērnam optimālu vidi, izmantojot viņa spēku un nedaudz koriģējot vājās vietas, tad bērns izmanto savas spējas labākajā veidā. Ja vecāki rīkojas pretēji bērna vajadzībām, tad diemžēl var attīstīties sliktais, Latvijas Radio skaidroja psiholoģijas doktore Diāna Zande un Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Kamenīte” vadītājas vietniece, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) pasniedzēja Inga Stangaine.

Bērns piedzimst ar noteiktām temperamenta iezīmēm. Vecākiem un skolotājiem vajadzētu noskaņoties uz bērna novērošanu, vai kādas viņa reakcijas ir temperamenta iezīme vai tomēr slikta uzvedība, kas ir audzināšanas problēma.

Vecākiem nav laika mierīgi pavērot savu bērnu kaut vai rotaļas laikā, lai saprastu viņa temperamenta iezīmes. Vecāku mieram ir milzīga nozīme, bet pieaugušajiem nepārtraukti ir jādarbojas un steigā nav vaļas veltīt laiku bērniem.

Atšķirībā no vecākiem bērniem ir daudz laika un viņi vēro vecākus - bērni pazīst savus vecākus, ko ne vienmēr var teikt par pieaugušajiem.

Dažādās bērnu temperamenta iezīmes nav viņu, bet vecāku problēma. Temperaments ir jānodala tā, ka bērns ir neaudzināts un viņam nav noteiktas robežas. Protams, jāņem vērā, ka ir bērni, kuriem veselības stāvokļa dēļ ir grūti iekļauties vidē.

Bērns, kurš mazotnē ātri iekļaujas bērnudārzā, svešā vidē, skolā, var pusaudžu gados ātrāk pieņemt arī nevēlamas lietas un izmēģināt atkarību raisošas vielas un nodarbes. Tāpēc reizēm atmaksājas pacietīga audzināšana, kam var sekot prieks par izaudzinātā bērna turpmāko dzīvi.

Dzirdēts, ka bērnudārzu audzinātājiem reizēm vienkāršāk ir strādāt ar aktīviem bērniem un lielākās raizes sagādā lēnīgākie bērni. Psiholoģes uzskata, ka nav grūto bērnu, bet ir tikai nesaderības. Skolotājai, mammai vai tētim ir grūti pieņemt, ka bērns ir citāds.

Aktīvam vecākam ir grūti pieņemt stabilu un mierīgu bērnu. Vai arī pretēji - mierīgiem vecākiem ir grūti pieņemt, ka bērns ir ļoti impulsīvs, nespēj ilgstoši nomierināties. Reizēm bērni, kopdzīves partneris, kolēģi, ģimenes locekļi neatbilst vēlamajam priekšstatam, tomēr būtu jāiemācās bērnu pieņemt tādu, kāds viņš ir.

Ne vienmēr uzvedības izmaiņās vainojams bērna temperaments. Jebkurš bērns kļūst greizsirdīgs pēc brāļa vai māsas ienākšanas ģimenē, un tam nav saistības ar temperamentu. Tiesa, reakcijas var būt dažādas - no atklātas izrādīšanās līdz pat saslimšanām.

Audzināšanas procesā vecākiem jāatceras, ka viņi ir pieaugušie. Divgadnieks, nokrītot veikalā uz grīdas un brēcot pēc rotaļlietas, rīkojas pareizi, taču vecākiem tajā brīdī nevajadzētu sākt kliegt, savā uzvedībā demonstrējot bērnu.

Mūsdienās nedzimst bērni ar savādākām temperamenta tendencēm kā iepriekš. Bērna temperamentu var raksturot ar reakciju pret vidi. Tādēļ jāņem vērā, ka liela ietekme ir videi, kurā dzīvojam. Arī vista savus cālēnus uzreiz neiemet dzīvē, bet kādu laiku tur savā siltumā. Bērniem dzīves sākuma posmā nepieciešams mammas siltums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti