Kā labāk dzīvot

Zāļu pieejamības problēmas turpinās

Kā labāk dzīvot

Dārza darbi ziemā: laiks sēt leduspuķes

Profesors: Sirds veselības pārbaudēm jābūt regulārai dzīves daļai

Profesors: Sirds veselības pārbaudēm jābūt regulārai dzīves daļai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Slodzes testiem, kardiogrammai un ehokadriogrammai jābūt regulārai dzīves daļa, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, kardiologs profesors Andrejs Ērglis. Tāpat, gluži kā ievērojot higiēnu, rūpīgi jāseko līdzi holesterīna, cukura līmeņa, asinsspiediena un liekā svara rādītājiem, atgādināja kardioloģe, Latvijas Universitātes asociētā profesore Iveta Mintāle.

Sirdsdarbības izmaiņas vai priekšvēstneši sirds problēmām sievietēm mēdz izpausties citādāk nekā vīriešiem. Lai pievērstu uzmanību sievietes sirds veselībai, izglītotu par izplatītākajiem riska faktoriem un iedvesmotu veselīgam dzīvesveidam, biedrība "ParSirdi.lv" sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu februārī organizē izglītojošu un informatīvu akciju "Sievietes Sirds veselības dienas".

Neatkarīgi no dzimuma, bet īpaši sievietēm, sirds veselības pārbaudēm ir jābūt regulārai mūsu dzīves daļai, uzsvēra Ērglis. 

"Galvenā lieta tiešām ir pārbaudes. Slodzes testiem, kardiogrammai un ehokardiogrammai ir jābūt regulārai mūsu dzīves daļai.

Tas nenozīmē, ka katru dienu jānāk, bet tas ir jāizdara pēc 40, 45 gadiem. Īpaši tad, ja ir riska faktori. Tāpat jāskatās holesterīns, cukurs, asinsspiediens un pulsa frekfence. Un tās ir lietas, kurām varam viegli izsekot," viņš norādīja. 

Mintāle atgādināja par simptomiem, kam sievietēm jāpievērš īpaša uzmanība. "Nav konkrēta vecuma, kad jāsāk domāt par sirds veselību. Arī sieviete grūtniecības laikā ar savu uzvedību ietekmē sava bērna veselību, īpaši sirds un asinsvadu veselību. Tāpēc faktiski jau no domas par nākamo personu dzīvē jādara viss, lai šo nākamo dzīvību padarītu veselīgu un stabilu," vērtēja Mintāle. 

"Simptomi, kas pirmām kārtām varētu likties dīvaini, ir, ja kaut kas ir izmainījies no ikdienas dzīves komfortablās situācijas – ja cilvēks ir aktīvs un sporto, un pēkšņi ir grūtāk izpildīt savas fiziskās aktivitātes, ja ir sācies bezmiegs, ja ir ārkārtīgi ātrs pulss vai nepamatoti bieži dažādas tahikardijas [sirdsdarbības ātrums, kas pārsniedz normālo sirdsdarbības ātrumu miera stāvoklī]," viņa skaidroja. 

Protams, arī sievietēm ir klasiskie simptomi – sāpes krūtīs pie slodzes vai lielās stresa situācijās. Bet arī tad, ja tādu nav, taču kaut kas nepatīk savā veselībā un pēkšņi parādās kādas izmaiņas, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu. 

"Protams, būtu jāzina arī klasiskie riska faktori – augsts holesterīns, augsts cukura līmenis, liekais svars, augsts asinsspiediens. Ir jābūt ķermeņa higiēnai, šiem parametriem jābūt ikdienas kontrolē," uzsvēra Mintāle. 

"Bērns piedzimst ar holesterīnu zem 1. Visu, ko mēs izdarām, mēs piedraņķējam dzīves laikā. Domājam, kā mēs sevi turam psiholoģiski tīru un arī kā turam tīras savas artērijas. Ja jums ir tikai holesterīns paaugstināts, bet jums ir labs dzīvesveids, jūs nesmēķējat, jums nav paaugstināts asinsspiediens, un tas attiecas gan uz vīriešiem, gan sievietēm, tad risks ir mazāks," atgādināja Ērglis. 

Nevajadzētu baidīties vai izvairīties no medikamentu lietošanas. Medikamentu lietošana nenozīmē, ka kļūsti vecs, ka esi iegājis nākamajā dzīves fāzē vai tamlīdzīgi, tie ir radīti, lai mēs kļūtu veseli. 

"Ir jāpārvar psiholoģiskā barjera, īpaši sievietēm; ja viņas lieto kontracepciju kā medikamentus, tad taču nedomā, ka viņas ir vecas. Tieši tas pats attiecas arī uz holesterīnu pazeminošiem, uz asinsspiedienu pazeminošiem, uz pulsu pazeminošiem medikamentiem, nerunājot nemaz par endokrinoloģiju," uzsvēra Ērglis.

Vēl bez fiziskām aktivitātēm un kaitīgu ieradumu atmešanas holesterīna līmeni un sirds veselību būtiski ietekmē arī ēšanas paradumi, atgādināja Mintāle. Kāda klausītāja interesējās, kā populārā keto diēta ietekmē sirds veselību. 

"Ēšana viennozīmīgi ietekmē holesterīna līmeni un otrādi – sakārtota un pareiza ēšana var pazemināt holesterīna līmeni," uzsvēra Mintāle. 

"Keto diēta kā monotonā diēta ir izmantojama ļoti īsu laiku, ja ir vēlme straujāk samazināt svaru, bet pēc jebkuras monotonās diētas visprātīgāk ir pāriet uz tādu diētu, kurai var pieturēties visu mūžu, kuru var viegli lietot, kas ir uz augu valsti bāzēta pārsvarā. Tā ir Vidusjūras diēta. To zina visā pasaulē. Ne velti arī ASV pagājušā gadā atzina Vidusjūras diētu par visveselīgāko diētu un tādu, pie kuras visvieglāk ir pieturēties," viņa ieteica. 

Biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar kardiologiem un uztura speciālistiem izstrādājusi izglītojošu un iedvesmojošu informatīvo materiālu "Sievietes sirds", tajā apkopota informācija un padomi arī par Vidusjūras diētu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti