Pilsētas kanālā Rīgā savairojušās zilaļģes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pilsētas kanālā Rīgā savairojušās zilaļģes, novēroja portāls lsm.lv.

Ūdens virsmu klāj zaļgana masa, kas raksturīga zilaļģu ziedēšanai jeb masveida savairošanās gadījumā.

Vairākas zilaļģu sugas izdala cilvēku un dzīvnieku veselībai kaitīgas vielas, kas var izraisīt saindēšanos un pat nāvi, ja piesārņoto ūdeni iedzer. To, vai zilaļģes konkrētajā vietā ir toksiskas, nevar noskaidrot pēc izskata, nepieciešams veikt laboratoriskus testus. Tādēļ jāizvairās no jebkādas saskares ar ūdeni, kurā ir zilaļģes.

Pēc peldes šādā ūdenī var rasties nieze, sarkani izsitumi un iekaisums.

Zilaļģes savairojas augstās ūdens temperatūras dēļ, tāpēc karstā laikā zilaļģu ziedēšana var sākties daudzviet, īpaši ūdenstilpēs ar lēnu straumi vai tur, kur ūdens ir stāvošs. Tāpat zilaļģu masveida savairošanos veicina ūdens piesārņojums. Tīros ūdeņos zilaļģes vairojas nelabprāt.

Jau vēstīts, ka pirmās zilaļģes Baltijas jūras dienvidos pie Polijas un Lietuvas krastiem manītas jau 19. jūnijā. Iepriekš tik agri zilaļģes sāka ziedēt tikai 2009. gadā.

Latvijas piekrastē zilaļģes novēroja 25. jūnijā, netālu no Ventspils.

Zilaļģu savairošanās sākas, kad ūdens temperatūra Baltijas jūras ūdeņu virsējos slāņos pārsniedz +15 grādu atzīmi. Viens no galvenajiem iemesliem aļģu ziedēšanai ir arī ūdens piesārņojums.

Siltā laika dēļ zilaļģes var savairoties arī iekšzemes ūdeņos - ezeros un dīķos, tomēr tad ūdens temperatūrai jābūt vēl augstākai, jo ezeros ūdens parasti nav tik piesārņots ar zilaļģēm nepieciešamajām barības vielām.

Šādā ūdenī nedrīkst peldēties, jo var rasties ādas iekaisumi, ūdeni nedrīkst dzert vai lietot uzturā, jo pat pēc termiskas apstrādes indīgās vielas saglabājas. Cilvēks var saindēties, smagākos gadījumos var iestāties nāve. Arī dzīvniekiem ar zilaļģu toksīniem piesārņots ūdens ir kaitīgs un nāvējošs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti