Pie Mangaļsalas Baltijas jūrā ielaidīs 2000 storu mazuļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

16.septembrī Daugavā pie Mangaļsalas izlaidīs 2000 Baltijas storu mazuļus, kas auguši Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" zivju audzētavā "Tome". Baltijas stores tiek uzskatītas par izmirstošu zivju sugu un to aizsardzība un pavairošana Eiropā ir kļuvusi par starptautisku valstu iniciatīvu. Storu ataudzēšana zinātniskā institūta "BIOR" zivju audzētavā "Tome" notiek kopš 2012.gada.

Pēdējais Baltijas stores nozvejošanas gadījums reģistrēts pirms 18 gadiem - 1996.gadā, kad Igaunijā pie Muhu salas tika nozvejota 2,9 metrus gara, 136 kilogramus smaga store ar 28 kilogramiem melno ikru. Tās vecums pārsniedza 40 gadus. Šī zivju suga Baltijas jūrā sastopama ārkārtīgi reti un, lai to saglabātu, nepieciešama visu Baltijas jūras reģiona valstu sadarbība. Baltijas storu populācija iznīkusi pārmērīgas nozvejas rezultātā, galvenokārt melno ikru ieguves dēļ. Nozīme ir arī piesārņojumam.

Iniciatīva Baltijas storu atjaunošanai jūrā nāk no Vācijas zivju audzētājiem, tiem pievienojās Polija, vēlāk Lietuva un kopš 2012.gada arī Latvija.

"Pagājušā gada septembrī Daugavā pie Mangaļsalas tika izlaisti pirmie 1500 ar piekarzīmēm iezīmēti storu mazuļi, kuru ataudzēšanu eksperimentālā kārtā uzsākām 2012.gadā. Novērojumi liecina, ka izlaistās stores apmēram nedēļas laikā pamet Daugavas grīvu un migrē arvien tālāk jūrā. Viena no ielaistajām storēm noķerta šī gada martā Pērnavas līcī," stāsta zinātniskā institūta BIOR zivju audzētavas "Tome" vadītājs Ivars Putviķis.

Vides pētījumi un ielaisto zivju monitoringa rezultāti liecina par sekmīgu projekta gaitu, tāpēc šogad Daugavas grīvā tiks ielaisti 2000 Baltijas storu mazuļi, kuru svars būs robežās no 200 līdz 800 gramiem. Dzīves laikā Baltijas stores var sasniegt pat 60 gadu vecumu, 4,3 metru garumu un 368 kilogramu svaru.

Storu izlaišana notiks otrdien, 16.septembrī, plkst. 12 zvejnieku kooperatīvās sabiedrības "Vecdaugava" teritorijā, Audupes ielā 28a, Mangaļsalā, kur zinātniskā institūta "BIOR" speciālisti kopā ar zvejniekiem storu mazuļus ar zvejas laivām izvadās un izretinās pa Daugavas grīvu.

Interesentiem būs iespēja doties laivās kopā ar speciālistiem un zvejniekiem, lai varētu vērot šo procesu.

"BIOR" ir nacionālā references laboratorija, valsts zinātniskais institūts un vadošā pārtikas un veterinārmedicīnas zinātniskā laboratorijā Baltijā. Tā pamatdarbība ir pārtikas un vides kvalitāte, drošība, ražošanas tehnoloģijas un risku novērtējums; veterinārmedicīnas laboratoriskā diagnostika; sabiedrības un vides veselības pētījumi; zivju resursu izpēte un akvakultūra; kā arī zinātniskā pētniecība un konsultācijas.

Zivju audzētavu "Tome" ir viena no vecākajām zivju audzētavām Latvijā. Tā dibināta 1929.gadā, rekonstruēta un paplašināta 1983.gadā, un ir lielākā lašu smoltu audzētava Latvijā un Baltijas jūras reģionā. Zivju audzētavas "Tome" un tās filiāļu galvenais uzdevums ir kompensēt laša un taimiņa resursiem radītos zaudējumus. Ik gadu Latvijas ūdenstilpnēs tiek izlaisti ap vairāk nekā 13 miljoniem zivju mazuļu, tostarp storu, taimiņu, lašu, zandartu un strauta foreļu sugām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti