Pasaules tabakas dienā aicina standartizēt cigarešu paciņu iepakojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Otrdien, 31.maijā, visā pasaulē – diena bez tabakas. Pasaules Veselības organizācija (PVO)  šogad īpaši izcēlusi aicinājumus standartizēt cigarešu paciņu iepakojumus, neļaujot izmantot vizuāli atšķirīgus logo, kā arī aicinājusi pievērst uzmanību elektronisko cigarešu kaitīgumam, kas nereti tiek reklamētas kā veselīgāka alternatīva tabakai.

"Esiet gatavi vienkāršām un neizskatīgām cigarešu paciņām – tas ir vēstījums, kuru Pasaules Veselības organizācija nodot smēķētājiem šodien – dienā bez tabakas," saka PVO Nepārnēsājamo slimību novēršanas centra direktors Duglass Bečers.

"Šādas standartizētas cigarešu paciņas, kas neļauj cigarešu markām atšķirties ar dažādiem logo, tiek ieviestas arvien vairāk valstīs, un šodien par šādu soli paziņojusi arī Jaunzēlande. Tabakas ražotāji pret to cīnās, iesūdzot valstis tiesā par godīgas konkurences, preču zīmju un intelektuālā īpašuma aizsardzības likumu pārkāpšanu. Taču Pasaules Veselības organizācija uzsver, ka līdz ar arvien šokējošākiem attēliem par smēķēšanas kaitīgumu šīm pārmaiņām agri vai vēlu jākļūst par normu visās valstīs," norāda Bečers.

Vienkārši un neizteiksmīgi iepakojumi samazina tabakas produktu vilinājumu. Tas atņem cigaretēm šarmu un valdzinājumu, kā arī samazina iespējas atšķirīgos tabakas produktus reklamēt un padara efektīvākus uz paciņas izvietotos brīdinājumus. Tas ir ļoti piemēroti produktam, kurš nogalina cilvēkus.

Jauno noteikumu atbalstītāji uzsver, ka šāda politika ir veicinājusi turpmāku smēķētāju skaita samazināšanu valstīs, kuras jau ir pieņēmušas šādu likumu, piemēram, Austrālijā, un aicina to darīt arī citas valstis. Vienlaikus Starptautiskajā dienā bez tabakas Pasaules Veselības organizācija vērš uzmanību arī uz kādu citu modes lietu, kas pasaulē kļūst arvien populārāka – elektrisko cigarešu smēķēšanu.

Lai gan šīs cigaretes tiek reklamētas kā veselībai saudzīgāka alternatīva salīdzinājumā ar tabaku, eksperti norāda, ka nikotīna dēļ tās var būt tikpat atkarību izraisošas un saturēt arī citas veselībai bīstamas vielas, piemēram, formaldehīdu, kā arī negatīvi ietekmēt pusaudžu smadzeņu attīstību.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka ik gadu pasaulē no tabakas izraisītām slimībām priekšlaikus mirst aptuveni seši miljoni cilvēku, gandrīz 600 000 no tiem – pasīvās smēķēšanas dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti