Panorāma

Šaujamloku meistaram veiksmīgs bizness laukos

Panorāma

Zvejniekiem sola paredzamību kvotu sadalē

Kā cīnīties pret nekvalitatīvu ēdienu skolās?

Par nekvalitatīvu ēdienu skolās uzņēmums sodīts, taču darbu neaptur

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Savītuši dārzeņi, cūkgaļas vietā vista, neatļautie "zivju pirkstiņi", frī kartupeļi, ēdienkartēm neatbilstošas porcijas – par šādiem un vēl citiem rupjiem pārkāpumiem skolēnu ēdināšanā svētdien vēstīja raidījums “De facto”. Veselības ministrs raidījumā izskanējušo nosaucis par nepieļaujamu.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) uzmanības lokā nonākušais lietuviešu uzņēmums “Kretingos maistas” nodrošina ēdināšanu 24 Latvijas skolās. No 53 šī uzņēmuma pārbaudēm 40 gadījumos konstatēti pārkāpumi: uz pusdienu šķīvjiem nonākuši produkti, kas skolu ēdienos aizliegti, piegādāti savītuši dārzeņi, bet daļa paredzēto produktu skolās nav nonākuši vispār.

„Ja mēs konstatējam nepilnības, mēs sākam administratīvo lietvedību, sastādām administratīvo protokolu un piemērojam soda sankcijas,” skaidro PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Sods var būt no 200 līdz 700 eiro liels. Uzņēmums paziņojis, ka to apstrīdēs. Taču sods neliek apturēt darbību – tāpēc skolēni var turpināt saņemt nekvalitatīvas pusdienas. Apturēt firmas darbību var vien tad, ja ir aizdomas, ka ēdienā iekļūst kaitīgas vielas vai slimību izraisītāji. Taču kontrole jāpastiprina, uzskata zemkopības ministrs.

„Man nav likuma spēka uzdot, bet es varu ieteikt Pārtikas un veterinārajam dienestam tādus, kur ir redzama zemākā cena, ka tu redzi, ka par to nekādu labu produktu nevar nopirkt, vairāk pievērst tieši šiem uzmanību. Lai pārbauda tos, kas ir gatavi gandrīz par svaigu gaisu pabarot tos bērnus,” saka zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) .

Pašreiz valsts viena 1. līdz 3. klases skolēna paēdināšanai atvēl 1,42 eiro dienā. Veselības ministrs Guntis Belēvičs rosinās noteikt, ka vismaz 85% no šīs summas izlietojami tieši kvalitatīvu produktu iegādei.

Tikmēr vairākās Siguldas skolās, kur bērniem arī tikušas “Kretingos maistas” nepilnvērtīgās pusdienas, vispirms situāciju mēģinājušas risināt, runājot ar pašu uzņēmēju. „Daudzkārt ir aicināti ēdinātāji uz pārrunām. Bija gan visu skolu direktori, gan pārstāvji, gan vecāki ir bijuši. Pēc šīm sarunām ir uzlabojumi, bet parādās kaut kādas citas lietas,” saka Siguldas pilsētas vidusskolas direktore Ņina Balode („Reģionu alianse”).

Siguldas pašvaldība apņēmusies nākošreiz ņemt vērā pozitīvo pieredzi no nesen notikušā ēdināšanas iepirkuma pirmsskolas izglītības iestādēm. Arī tajā pieteicies “Kretingos maistas” un viens vietējais uzņēmējs. „Bet šajā iepirkumā mēs ļoti piestrādājām pie kvalitātes kritērijiem, un cena bija tikai 30% no iegūstamajiem punktiem. Lietuvieši, protams, piedāvāja zemāko cenu, bet pārējos kritērijos, kas attiecas uz ēdienkaršu kvalitāti, pārtikas produktu daudzveidību un citos, viņi ievērojami zaudēja. Līdz ar to mūsu pirmsskolas iestādēs šobrīd ļoti veiksmīgi ēdina vietējais uzņēmums un patiesībā esam ļoti apmierināti,” skaidro Siguldas novada domes priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa („Reģionu alianse”).

Siguldas skolām līgums ar “Kretingos maistas” beidzas maijā. Pašvaldība sola - līdzīgi kā bērnudārzu gadījumā – nākamajā iepirkumā dominēs kvalitāte, nevis cena, un, ļoti iespējams, līgums netiks slēgts uz pieciem gadiem, bet gan uz gadu ar iespēju pagarināt, ja skolas ar ēdienu kvalitāti būs apmierinātas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti