Dod pieci!

Uztura speciāliste Baiba Grīnberga | Dod Pieci 2019

Dod pieci!

Aleksis Daume | Dod Pieci 2019

Vilnis Sosārs | Dod Pieci 2019

Paliatīvās aprūpes aizsācējs Latvijā: Nākotnē raugos piesardzīgi pozitīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Onkologs ķīmijterapeits, algologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs un paliatīvās aprūpes aizsācējs Latvijā Vilnis Sosārs intervijā labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā Doma laukumā norādīja, ka uz paliatīvās aprūpes attīstību Latvijā raugās piesardzīgi pozitīvi.

„Neārstējama slimība cilvēku lēnām drupina. Sāpes ir viens no faktoriem, kas visvairāk ietekmē pilnīgi visas organisma funkcijas: miegu, apetīti. Sāpes cilvēku sagrauj un laupa viņam normālu dzīvi. Pirms 10 gadiem bija publicēts pētījums, ka hroniskas, stipras sāpes, ja cilvēks tās izjūt gadu un netiek ārstēts, sabrucina galvas smadzenēs 1,5 kubikcentimetru nervu šūnu. Tas atbilstu tam, kā novecotu smadzenes 10 līdz 20 gadu laikā,” pastāstīja Sosārs.

Sosārs atzina, ka paliatīvajā aprūpē darāmā vēl ir ļoti daudz, taču, ja sabiedrība atrastu kopēju valodu, tad problēmas ir risināmas. 

"Paliatīvā aprūpe ir tikpat svarīga kā bērna piedzimšana. Ja mēs nepievērsīsim uzmanību, tad nekas arī nebūs. Es nākotnē skatos piesardzīgi pozitīvi. Pēc tā, kas šeit [Dod pieci!] notiek, ko es dzirdēju koncertā Magdalēnas baznīcā, tas pamatīgi atbalsojas un dod iedvesmu daudziem cilvēkiem. Arī tiem, kas tieši saduras ar šīm problēmām, tas sniedz papildus spēku kaut ko darīt," teica Sosārs, stāstot par studentiem un rezidentiem, kuros redz nākotni.

"Nākotnes māja būs viņiem [rezidentiem] jābūvē. Tas, ko viņi tur saliks iekšā, tas arī būs. Saliks pareizi, strādās labi un pareizi. Ja saliks nepareizi, nekas nenotiks. Tāpēc es skatos piesardzīgi pozitīvi. Nekādā ziņā ne negatīvi."

"Daudzi saka, ka nav pieaugušajiem paliatīvā aprūpe attīstīta. Vai man dieniņ! Tur ir vēl tik daudz darba, ka galam galu neredz. Tur, man liekas, būs vēl gan žurnālistiem un masu medijiem darbs, gan darbs politikas veidotājiem un pašiem ārstiem," atklāja ārsts.

Sosārs šodien lūdzis studentu grupā pacelt roku tiem, kuri taisās aizbraukt no Latvijas. Pacelta tikai viena roka, un tas ārstu iepriecinājis, jo parasti rokas cēlāju esot bijis vairāk.

Latvijas sabiedrisko mediju rīkotais labdarības maratons “Dod pieci!” sākās otrdienas, 17.decembra, pusdienlaikā. "pieci.lv" dīdžeji Toms Grēviņš, Magnuss Eriņš, Marta Grigale tika ieslēgti īpašajā stikla studijā Doma laukumā, lai rekordgarā 152,5 stundu tiešraidē atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētas dziesmas un runātu par cieņpilnu mūža nogali.

Emocionālajās 152,5 maratona stundās stikla studijā dienu un nakti ar priekšnesumiem viesosies vairāk nekā 100 dažādi mūziķu kolektīvi un solo mākslinieki. Ziedotāju izvēlētās dziesmas mīsies ar studijas viesu – nozares ekspertu intervijām, kā arī personīgiem ziedotāju pieredzes stāstiem par paliatīvo aprūpi un tuvinieku dzīves noslēgumu.

"Dod pieci!" norisei 24 stundas diennaktī var sekot līdzi Latvijas Radio 5 - pieci.lv ēterā, video tiešraidi var skatīties dodpieci.lv, lsm.lv, kā arī nakts stundās LTV1 un Latvijas Radio 1. Maratons noslēgsies 23. decembrī plkst. 20.30.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Klātienē iespējams ziedot gan skaidru naudu, iemetot to ziedojumu urnā, gan ar norēķinu kartēm. Brīvprātīgie "Ziedot.lv" darbinieki pie ziedošanas punkta fiksēs par ziedojumiem izvēlētās dziesmas, lai tās nokļūtu dziesmu rotācijā.

"Dod pieci!" 2019

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti "Ziedot.lv" rīcībā, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama specializēta šķidrā pārtika vai valsts neapmaksātā enterālā barošana, nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu uzturu. Enterālā barošana nepieciešama cilvēkiem, kuri nespēj uzņemt atbilstošu uzturu dabiskā veidā, tie ir cilvēki, kuriem nedarbojas rīšanas reflekss, viņi nevar paši apēst, sakošļāt un norīt ēdienu, tāpēc tiek nodrošināta nozīmīgo uzturvielu ievadīšana organismā. Liela pacientu grupa ir tāda, kuri var uzņemt pārtiku, tomēr nepietiekamā daudzumā, vai nevar uzņemt cieto pārtiku – te risinājums ir šķidrās pārtikas maisījumi, kas ir bagāti ar nepieciešamajām uzturvielām, lai pēc iespējas mazinātu pacientu diskomfortu un uzlabotu dzīves kvalitāti.

Ņemot vērā "Ziedot.lv" pieredzi, sabiedrības ziedojumus varēs izmantot arī citiem atbalstošās terapijas mērķiem - fizioterapeita vizīte mājās, uztura speciālista konsultāciju apmaksai, specializētā transporta pakalpojumu izdevumu segšanai, lai, piemēram, gulošu pacientu nogādātu ārstniecības iestādē vai specializētu aprūpes preču iegādei. No ziedojumiem netiks segti medikamenti.

KONTEKSTS

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau sesto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti