Dienas ziņas

Pavasaris nāk ar neizbraucamiem ceļiem

Dienas ziņas

Ēnu dienā akcentē inženierzinātnēs balstītas profesijas

Trūkst zināšanu par cilvēku aprūpi mājās

Māca palīdzēt cilvēkiem, kas mājās kopjami gultas režīmā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Apjukums un neziņa ir izjūtas, ar kurām sastopas ikviens cilvēks, kura ģimenē pēkšņi kāds palicis uz gultas. Kā pareizi mājas apstākļos šādu cilvēku aprūpēt, zināšanu trūkst. Lai situāciju uzlabotu, Latvijas Samariešu apvienība rīkoja vairākus seminārus visā Latvijā. Ir arī tīmekļa vietne prastpalidzet.lv, kurā vienkāršā valodā skaidroti pamatnosacījumi šādai aprūpei.

Lai arī šķiet, ka ikdienā ir daudz informācijas par to, kā aprūpēt cilvēku mājas apstākļos, kas palicis uz gultas, un palīdzība nav tālu jāmeklē, pieredze rāda ko citu –  bieži savu radinieku aprūpi cilvēki nolemj neuzticēt profesionāļiem, bet rūpes uzņemas paši.

Tieši zināšanu trūkuma dēļ nereti sabojā arī savu veselību, un visbiežāk paši pie ārsta nonāk ar lielām muguras sāpēm.

To, ka šī ir aktuāla tēma, pierādīja tas, ka visi pieci dažādos novados Latvijas Samariešu apvienības rīkotie semināri bija apmeklēti un kopumā pulcēja vairākus simtus cilvēku - gan tādus, kuriem nav priekšzināšanu guļoša cilvēka aprūpē, gan tādus, kuriem savas zināšanas jāatsvaidzina.

Semināra dalībnieki atzina, ka noderēs iegūtās zināšanas, kā pašiem pielāgot dažādus palīglīdzekļus, lai atvieglotu slimnieka ikdienu, piemēram, pārveidojot karotes ēšanai, traukus, arī ķemmi.

Šobrīd vietnē prastpalidzet.lv izveidots arī video, kas pieejams ikvienam bez maksas un stāsta par to, kā pareizi mājas apstākļos cilvēku nomazgāt, guldīt, pārvietot un ko darīt, lai neveidojas izgulējumi.  „Ne vienmēr cilvēkiem ir iespējas doties uz kursiem vai uz kādām mācību iestādēm. Taču tās [zināšanas] ir vajadzīgas, lai nenodarītu tuviniekiem vēl vairāk pāri,” sacīja Latvijas Samariešu apvienības pārstāve Baiba Pāre.

Visbiežāk cilvēki aprūpē savus radiniekus, kuru pārvietošanās apgrūtināta vecuma nespēka dēļ, tomēr nepielūdzami ir arī citi statistikas dati, piemēram, Latvijā gadā vidēji 9500 cilvēku saslimst ar insultu, tāpat ik gadu cita dzīve jāuzsāk vidēji 20 ģimenēs, kurās gados jaunie vīrieši, lecot uz galvas ūdenī, guvuši muguras smadzeņu bojājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti