Rīta Panorāma

Sagatavojam auto ziemas sezonai

Rīta Panorāma

"Putni pienāk tuvāk" - Ievas Jurjānes zīmējumu personālizstāde

Latvijas ārstiem ir ar ko lepoties

Latvijas ķirurgi lepojas ar spējām veikt augstas klases operācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 7 mēnešiem.

Lai gan Latvijas veselības aprūpē ir gana daudz problēmu, par kurām bieži tiek arī runāts, tomēr ir lietas, ar ko varam lepoties visas pasaules līmenī. Mūsu ķirurgi un onkologi veic augstas klases operācijas un iespēju robežās savā darbā cenšas ieviest modernākās metodes slimību ārstēšanā.

Latvijas kardioķirurģija ar tās ārstiem priekšplānā ir pasaules klases speciālisti. Cik atļauj finansējums, pie mums tiek izmantotas jaunākās metodes sirds slimību ārstēšanā, piemēram, transkatetru ķirurģija. Pirms aptuveni mēneša Paula Stradiņa Klīniskās universitāte slimnīcas speciālistiem kopā ar Bērnu slimnīcas ārstiem pirmo reizi Latvijā izdevusies veiksmīga sirds pārstādīšanas operācija bērnam.

"Bērna sirds pārstādīšana nav plaši pielietota pasaulē. Tā ir aptuveni 10-15 procentu no kopējā sirds pārstādīšanas skaita pasaulē. Ja kopējais skaitlis ir ap 4000 gadā, tad - cik tur iznāk bērniem? Latvija ar to var lepoties, un mēs katrā ziņā ar to lepojamies," stāsta Sirds ķirurģijas centra vadītājs Romans Lācis.

Par Latvijas ārstu spējām, veikt unikālas vai ļoti sarežģītas operācijas liecina arī pirms četriem gadiem notikusī aknu transplantācija. Finansējuma trūkuma dēļ šādas operācijas mūsu valstī diemžēl vairs nav atkārtotas. "Tā pasaulē ķirurģijā tiek uzskatīta par vienu no sarežģītākajām operācijām. Akna ir ļoti labi apasiņots orgāns, tai blakus atrodas visi lielie, dzīvībai svarīgie  asinsvadi un, ja kaut kas operācijā noiet ne tā, tad rezultāts ir ļoti bēdīgs.

Mums operācija noritēja samērā labi, pacients jau četrus gadus ir atgriezies normālā dzīvē, viņam ir savs bizness un pēc tam ir arī piedzimis bērns," stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā galvenā ārsta vietnieks ķirurģijā Jānis Vilmanis.

Arī Latvijas Onkoloģijas centrā ķirurgiem šogad izdevies veikt Latvijas mērogā unikālu operāciju. Pacientam no balsenes izgriezts vēzis, bet pati balsene atjaunota ar ādas lēveru no rokas apakšdelma.

Kādreiz šādi pacienti pēc operācijas zaudēja runas spējas, taču tagad no tā var izvairīties.

Audzēja izņemšana un ķermeņa dabisko funkciju atjaunošana, ko veic onkologi sadarbībā ar mikroķirurgiem, kuri specializējušies rekonstruktīvās palīdzības sniegšanā, nu jau kļuvusi par ikdienu. "Šobrīd mēs veicam šādas operācijas jau rutīnā. Esam veikuši ne tikai mutes audzēja ārstēšanu ar rekonstruktīvo metodi, bet arī barības vadu. Mēs pārstādām apasiņotu zarnu, kas ir anatomiski ļoti līdzīga barības vadam un pacienti pēc tam var normāli ēst bez jebkādiem diētas ierobežojumiem," skaidro Latvijas Onkoloģijas centra plastiskais ķirurgs Kalvis Pastars.

Eksperti atzīst, šādas operācijas nebūtu iespējamas, ja savā starpā veiksmīgi nesadarbotos ārsti no dažādām slimnīcu nodaļām un ārstniecības iestādēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti