Panorāma

Rēzija Kalniņa atgriezusies Dailes teātrī

Panorāma

Koalīcija nevienojas par bēgļu uzņemšanu

Latvijā veic pirmo sirds transplantāciju bērnam

Latvijā veic pirmo sirds transplantāciju bērnam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 9 mēnešiem.

Latvijā veikta pirmā sirds transplantācija bērnam. Desmit gadus vecai meitenei jauna sirds bija vienīgā iespēja dzīvot, un to, ciešā sadarbībā visu organizējot un operējot, viņai deva Bērnu un Stradiņa slimnīcas labākie kardiologi, transplantologi un citi speciālisti. Vecāki saka lielu paldies donora ģimenei, jo, lai viens bērns dzīvotu, kāda cita – neglābjami slima bērna vecākiem jādod atļauja orgānu pārstādīt. 

Šampanietis piektdien plkst.12 dienā ir vairāk nekā pelnīts. Ārsti atzīmē jaunu lappusi Latvijas medicīnas vēsturē. Pagājušajā sestdienā, 5.septembrī, Paula Stradiņa slimnīcā mediķi veica Latvijā pirmo sirds pārstādīšanu bērnam. Desmit gadus vecā meitenīte tagad pārvesta uz Bērnu slimnīcu, pēc transplantācijas ir atguvusies un jūtas labi.

"Skatāmies multenes, attopamies," saka meitenes mamma Laura. Bērna tēvs Uldis tikmēr izsaka pateicību ārstiem un medicīnas personālam.

"Tas viss, kam kopā izgājām cauri, un rezultāts tagad guļ gultiņā. Un mīļš paldies tai drosmīgajai ģimenei, kas deva iespēju mūsu meitiņai dzīvot!"

Tā diemžēl ir realitāte – lai viens bērns saņemtu sirdi, cits bērns to viņam atdod. Visā pasaulē bērnu sirdis pārstāda ļoti reti tieši donoru trūkuma dēļ. Donoru gaidīšanas rindā meitene bija gadu. Cerības bija minimālas. 

"Sirds transplantācija ir ļoti duāla. Tā ir kolosāla veiksme vienam bērnam, drāma otrai ģimenei," teica Latvijas Sirds ķirurģijas centra vadītājs profesors Romans Lācis.

Šajā situācijā vairs neglābjamā bērna ģimene bija apbrīnojama, jo pati piedāvāja un ļāva izmantot arī abas nieres, tā dodot iespēju dzīvot trim citiem bērniem.

"Mēs [operāciju] sākām plkst.16, beidzām plkst.20. Ne jau laiks, bet sarežģītība..." sestdienas operāciju atceras profesors Lācis. Tieši viņa pirksti šuva mazās sirdsniņas asinsvadus. Savā ziņā meitenīte ar jauno sirdi ir glābta divreiz, jo jau uzvarējusi vēzi.

"Viņai bija smaga onkokoloģiska saslimšana, tieši pēc ķīmijterapijas bērns vairs nevarēja pastaigāt, sirds mazspēja," stāsta Bērnu slimnīcas sirds ķirurgs Valts Ozoliņš.

Stradiņa slimnīcas un Bērnu slimnīcas mediķi piektdien malko šampanieti arī par lielisko sadarbību, bez kuras operācija nebūtu iespējama. Profesors Lācis to salīdzina ar lielu orķestri, kurā katrs savu darbu darījis perfekti.

Ārsta zvanu, ka meitiņai būs jauna sirds, mamma Laura saņēma lielveikalā. Piekrautie rati tur arī palika. Ar tādām dāvanām Dievs nemētājas, pirms operācijas viņu drošināja mācītājs. Līdz šim Latvijā veiktas 19 sirds transplantācijas, viņu meitiņa saņēma 20. pārstādīto sirdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti