Latvijā izstrādātās vēža zāles «Rigvir» iekļauj klīniskajās vadlīnijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nupat kā apstiprinātas jaunas ādas vēža un melanomas klīniskās vadlīnijas, kurās melanomas ārstēšanā ieteikta viroterapija – metode, kurā tiek izmantots īpašs vīruss, kurš spēja atrast un iznīcināt ļaundabīga audzēja šūnas, informē Starptautiskā Viroterapijas centra medicīnas direktors Kaspars Losāns. 

Pirmo reizi pasaulē klīniskajās vadlīnijās ir iekļauta viroterapija, kas dod jaunu cerību melanomas pacientiem. Kā zināms, šobrīd pasaulē ir reģistrēts  tikai viens viroterapijas medikaments – Latvijā izstrādātais „Rigvir”.

Jaunās klīniskās vadlīnijas “Ādas vēža un melanomas diagnostika, ārstēšana un dinamiskā novērošana”  reģistrētas Nacionālā veselības dienesta klīnisko vadlīniju datu bāzē 28.jūlijā. Klīniskās vadlīnijas ir  izstrādājusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra darba grupa dr.habil.med., profesores Daces Baltiņas vadībā.

Šo klīnisko vadlīniju mērķis ir veicināt izpratni un zināšanas par ādas ļaundabīgo audzēju – ādas bazaliomas, ādas plakanšūnu vēža un ādas melanomas profilaksi, diagnosticēšanu, klasificēšanu, ārstēšanu un dinamisko novērošanu. Ādas vēža un melanomas klīniskās vadlīnijas sniedz pierādījumos balstītu informāciju un ieteikumus. Vadlīnijas paredzētas onkologiem ķīmijterapeitiem, ķirurgiem, dermatologiem, ģimenes ārstiem kā arī visiem vēža pacientu aprūpē iesaistītajiem veselības aprūpes speciālistiem.

Ādas ļaundabīgie audzēji, ieskaitot ādas melanomu, ir visbiežāk sastopamie ļaundabīgie audzēji Latvijā un pēdējās dekādēs vērojams no jauna saslimušo skaita pieaugums. Tā kā šie veidojumi pieskaitāmi vizuālo lokalizāciju audzējiem, tad būtiska ir jebkura ārsta modrība, zināšanas un izpratne par ādas audzēju izpausmēm un pacientu sūdzībām. Tāpat iedzīvotāji mudināmi regulāri paši apskatīt savu ādu un, pamanot aizdomīgus veidojumus, doties pie ārsta. Latvijā jebkurš pacients ar aizdomīgiem ādas veidojumiem būtu vispirms rūpīgi izmeklējams un tad sūtāms uz specializētu onkoloģisku iestādi diagnozes precizēšanai.

2013. gadā ādas ļaundabīgie audzēji no jauna reģistrēto gadījumu struktūrā ieņēma pirmo vietu ar pavisam 203 melanomas gadījumiem un 1497 citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem. Kopumā 2013. gada beigās Latvijā atradās uzskaitē pavisam 1967 pacienti ar melanomu un 6644 pacienti ar citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem.

Jaunajās klīniskajās vadlīnijās “Ādas vēža un melanomas diagnostika, ārstēšana un dinamiskā novērošana” viroterapija ar Rigvir rekomendēta melanomas ārstēšanai IB, IIA, IIB un IIC stadiju pacientiem un metastātiskas melanomas gadījumā. Jāpiebilst, ka arī autoritatīvajā medicīnas izdevumā „Melanoma Research” tikko publicētajā pētījumā uzsvērts, ka ārstēšana ar viroterapiju ir būtisks ieguvums melanomas pacientiem. Pētījuma rezultāti parādīja, ka pacientiem, kuri saņēma viroterapiju ar „Rigvir”, bija 4 līdz 6 reizes lielākā iespēja izdzīvot, nekā tiem, kuri, sekojot līdzšinējām melanomas ārstēšanas vadlīnijām, nesaņēma nekādu terapiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti