Laiks domāt par putnu būrīšiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Laiks vēl turas pie sala, taču jau jūtama pavasara nenovēršamā tuvošanās. Saulē jau spīd pumpuri, gaidot īsto brīdi atvērties. Pavisam citādi skan putnu balsis, un daudzi cilvēki gatavojas sagaidīt atlidojošos gājputnus, izliekot tiem savā dārzā putnu būrīšus. Kā pirmie pavasara vēstneši parasti atlido ķīvītes, lauku cīruļi, meža baloži, lauku baloži, sējas, baltpieres un meža zosis, kā arī mājas strazdi.

Latvijas veikalos pieejamie putnu būrīši ne vienmēr atbilst putnu prasībām un ir droši ligzdošanai, tāpēc Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina iedzīvotājus rūpīgi novērtēt būrīti pirms pirkšanas vai izgatavot to pašiem. LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus norāda: "Ir jāatceras, ka pirmkārt būrītis ir domāts putniem, nevis cilvēkiem, tāpēc jāraugās, lai putnu būrītis ir atbilstošā izmērā un drošs pret ligzdu postītājiem. Vēlmei pēc skaista un interesanta būrīša nedrīkst upurēt putnu drošību. "

Putnu būrītim jābūt izgatavotiem no 2-2,5 cm bieziem dēļiem, kas vismaz būra iekšpusē ir neēvelēti. Svarīgākie būra izmēri ir skrejas platums, būra dziļums (no skrejas apakšējās malas) un grīdiņas iekšējais platums. Zīlīšu būrim vēlamais skrejas platums ir 30-35 mm, būra dziļums - 130-160 mm, grīdiņas platums - 100-130 mm, strazdu būrim attiecīgi 50-55 mm (skreja), 160-230 mm (dziļums) un 130-160 mm (grīdiņas platums).

Zīlīšu būrim tieši zem skrejas jābūt piestiprinātai 6 mm platai laipiņai, kas neļauj kaķim vai caunai būrī iebāzt ķepu. Strazdu būrim šāda laipiņa savas funkcijas nepilda, tāpēc šie būri jāizvieto vietās, kas kaķiem nav pieejamas (piemēram, pie ēku sienām vai kārts galā).

Saskaņā ar portālā "www.latvijasputni.lv" publicētajiem datiem 2012.gadā pirmā ķīvīte Latvijā novērota 24.februārī, pirmie lauku cīruļi - 29.februārī, pirmie meža baloži - 4.martā, sējas un baltpieres zosis - 6.martā, lauku baloži - 11.martā, bet sila cīruļi - 12.martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti