Rīta Panorāma

Putins Džonsonam draudējis ar raķešu triecienu

Rīta Panorāma

Nīderlandē sociālās apmācības bezmaksas veikals

Atkarība no viedtelefonu lietošanas

Kā saprast, ka viedtālruni lieto pārāk daudz? Skaidro speciāliste

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pieaug viedtālruņu lietošanas ilgums – pat līdz piecām stundām dienā, mainās to lietošanas kultūra, līdz ar to mainās mūsu paradumi – kļūstam svešāki un runājam mazāk, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pauda psihoterapijas speciāliste Dace Caica, aicinot vērot savu paradumu maiņu un atcerēties, ka atslēgas vārds ir "balanss".

Vai nepārvarama vēlme pārbaudīt, vai kāds paziņojums telefonā atnācis, vai kāds atsūtījis ziņu, atzīmējis ar "patīk" kādu no tavām bildēm utt. – liecina par atkarību no viedtelefonu lietošanas? Vai arī, iespējams, laikiem mainoties un ar viedierīcēm neizbēgami pavadot vairāk laika, mēs tuvojamies jaunai "normālā" izpratnei? Izrādās, kopš 2019. gada samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka pārmērīga viedtālruņa lietošana ir atkarība, lai arī viedtelefonu patēriņš kopumā ir pieaudzis, noskaidrots aptaujā.

"Viedierīce mums ietaupa laiku, no otras puses – izšķiežam laiku. Sanāk kā apburtais loks – ietaupam, lai izšķiestu," pauda psihoterapijas speciāliste.

Mazāka iedzīvotāju daļa uzskata, ka pārmērīga viedtālruņa lietošana ir problēma.

Pēc pandēmijas mainījies viedtālruņa lietošanas paradums – ja kādreiz lietoja divas stundas dienā, tad šodien četras piecas stundas ir norma. Jautājums – ko mēs darām viedtālrunī, kā to lietojam.

Ir jārunā par lietošanas kultūru. Katrs ir redzējis viedtālruņa lietošanas paradumus sabiedriskā transportā, sapulcē vai mājās. Tas var izraisīt arī konfliktus. Tas ir viens no trauksmes momentiem, kas liecina – iespējams, ir par daudz, pauda Caica.

"Mainās viedtelefonu lietošanas kultūra, līdz ar to mainās mūsu paradumi – kļūstam svešāki un runājam mazāk.

Kas notiktu, ja ģimenē noliktu malā tālruņus un sarunātos. Par ko tad runātu? Kas zina, kā labāk?"

skaidroja Caica.

Psihoterapijas speciāliste aicina pavērot simptomus – kā mainījušies miega paradumi, intereses, attiecības; tas ir signāls, lai nopietni aizdomātos, ka viedtālruni lieto pārāk daudz. Stāsts ir par līdzsvaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti