Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas vēstnieci Zviedrijā Ilzi Rūsi par Zviedrijas virzību uz NATO

Rīta Panorāma

Atjaunots viens no Londonas simboliem - Bigbens

Pieaug saslimstība ar ādas audzējiem. Intervija ar Sondru Zaļupi un Edgaru Toču.

Kā pašam pārbaudīt dzimumzīmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dzimumzīmes var regulāri pārbaudīt arī pats, bet neskaidrību vai nelāgu aizdomu gadījumā noteikti jāvēršas pie ārsta, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" stāstīja melanomas pacientu biedrības "Soli priekšā melanomai" pārstāve Sondra Zaļupe.

Ar mērķi pievērst uzmanību melanomai šonedēļ tiek organizēta kampaņa "Dzimumzīme prasa uzmanību", kurā cilvēkus īpaši aicina savas dzimumzīmes un citus ādas veidojumus regulāri uzraudzīt pašiem.

"Dzimumzīmes var pārbaudīt paši. Pēdējie gadi mums ir bijuši visādi – kāds pie ārsta arī nav ticis. Arī biedrībā saņemam zvanus – netiku pie ārsta, nebija iespējas, un ir ielaista diagnoze. Rūpējamies paši par savu veselību, jo katrs par sevi ir atbildīgs pats," aicināja Zaļupe.

Galvenā ādas pašpārbaudes vadlīnija ir pievērst uzmanību tām dzimumzīmēm un veidojumiem, kas kaut kā izceļas, pašam nepatīk un šķiet satraucoši.

"Uzmanība jāpievērš, ja dzimumzīme ir kādā veidā traucējoša, niezoša, ar apģērbu noslogota. Runa ir par jebkuriem ādas veidojumiem, ne tikai dzimumzīmēm," uzsvēra Zaļupe.

Savas dzimumzīmes katrs pats var pārbaudīt reizi gadā vai pat biežāk. Ir jāsalīdzina, vai kaut kas nav mainījies no iepriekšējās pārbaudes reizes.

"Ja pašam ir neskaidrība par ādas stāvokli, tad noteikti ir vērts aiziet pie ārsta, lai viņš paskatās un pasaka, kurai dzimumzīmei jāpievērš uzmanība," skaidroja melanomas biedrības pārstāve.

Regulāras pārbaudes

Zaļupe ir no Liepājas, un atpūta siltos saules staros bija iecienīta, līdz viņai atklāja – melanomu.

Viņa Latvijas Televīzijai sacīja: "Nebija nekādas informācijas par to, kas mana sagaida. Pirmais bija operācija, zāļu terapija. Ziedojumu vākšana. Manā stāstā divreiz nācās vākt ziedojumus, jo tajā laikā nebija pieejami medikamenti ar valsts atbalstu. Šobrīd jau šie medikamenti ir iekļauti valsts apmaksāto medikamentu sarakstā."

Dermatologi aicina vairākumam cilvēku veikt ādas pārbaudi divas reizes gadā.

Tikmēr pludmales volejbolists Edgars Točs stāstīja, ka to dara daudz biežāk, – viņš gan arī saulainās pludmalēs pavada vairāk laika nekā citi. Viņš gan norāda, ka viņa pieredzē tas nav bijis faktors tajā, kuram atklāj slimību.

"Man ir bijis arī vecmammai – melanoma. Labā ziņā atklāta diezgan priekšlaicīgi. Tā kā ir jārunā par tādām lietām," viņš atzina.

Tagad biedrības "Soli priekšā melanomai" mērķis ir apsteigt šo slimību – plaši stāstīt, kā no saslimšanas var izvairīties.

Dermatologs Raimonds Karls uzsvēra, ka

tas ir jāmāca skolās un bērniem no mazotnes jāredz vecāku piemērs, izmantojot saules aizsardzības krēmus un cepures.

"Es šodien esmu paņēmis cepuri. Nu, lai televīzijā mani var atpazīt es viņu nelieku, bet es tomēr esmu par to, ka dienas vidū – lūkoties pēc ēnas. Ikdienas darbus, sporta aktivitātes, dārza kopšana no rīta vai vakarā. Ne velti dienvidnieki izmanto "siestu". Kad dienas vidū viņi nedara neko, kāpēc baltieši nevarētu darīt tāpat," viņš sacīja.

Ādas slimības bija, ir un būs aktuālas, sacīja dermatologs. Ik gadu pacientu kļūstot vairāk – ap 200-250 katru gadu.

"Diemžēl vienlaicīgi arī jāsaka, ka aptuveni trešo daļu no šiem pacientiem mūsu valsts zaudē. Diemžēl aiz tā, ka tā vēršanās ir par vēlu vai ārstēšanās nav bijusi savlaicīgi," teica ārsts.

Dermatologi un ārsti aicina novērot savu ādu, vērot dzimumzīmes. Vai parādās jaunas, vai tās mainās. Jebkurš šāds novērojums vai aizdomas esot gana labs iemesls, lai veikto pārbaudi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti