Dienas ziņas

Madonieši protestē pret kapu paplašināšanu

Dienas ziņas

Vairāku teātru ēkām varētu manīt saimnieku

Aicina veikt HIV testu

HIV testu mudina veikt ik gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

HIV testus cilvēki veic aizvien retāk, taču inficēto skaits Latvijā ir dramatiski augsts. Pērn vien bija 442 jauni inficēšanās gadījumi. Ja inficēšanās atklāta laikus, mūsdienu medikamenti ļauj cilvēkam nodzīvot dzīvi līdz galam. Tāpēc akcijā ar nosaukumu “Reizi gadā” cilvēkus mudinās profilaktiski veikt HIV testu.

HIV inkubācijas periods, līdz tā pāriet AIDS fāzē, var būt pat desmit gadu ilgs. HIV nav savas raksturīgas “sejas”, tāpēc cilvēks var pat nenojaust par tā klātbūtni organismā un gluži nevilšus inficēt citus.

Pētnieki lēš, ka aptuveni puse no HIV inficētajiem šajā brīdī paši to nemaz neapjauš. Tas nozīmē, ka Latvijā reāli varētu būt vairāk nekā desmit tūkstoši inficēto.

Lai ierobežotu HIV izplatīšanos, kampaņā ar nosaukumu “Reizi gadā”, cilvēki tiek aicināti nebaidīties HIV testu veikt regulāri, tikmēr ģimenes ārstus aicina testu biežāk nozīmēt pie neskaidrām saslimšanām.

Ģimenes ārsta Andra Baumaņa ieskatā pilnīgi visiem gan pārbaude nav vajadzīga: “Ja nav bijušas operācijas, medicīniskas manipulācijas, seksuāli kontakti ārpus ģimenes vai darbības ar adatām, teiksim, tetovējumi vai kas tamlīdzīgs, es domāju, ka nē.”

Tajā pašā laikā jānoliek malā stereotipi, ka inficēties var tikai narkomāni vai cilvēki ar ārkārtīgi aktīvu seksuālo dzīvi. Pie vainas var būt arī viens adatas dūriens. Par to visu cilvēkus informēs medijos, HIV asociācijas mājaslapā un ar īpaši akcijai radītiem bukletiem.

“Kas būs vēl interesanti kampaņā – būs izbraukuma lekcijas ļoti savdabīgā veidā kā teātris, kuras vadīs daktere Januškēviča. Brauks uz darba vietām, un viena no šīm lekcijām būs šodien “Ghetto Games” darbiniekiem,” stāsta biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.

“Ghetto Games” par pirmās lekcijas vietu nav izvēlēti nejauši. Organizācijas līderis Raimonds Elbakjans piekritis būt par kampaņas vēstnesi. Viņš apzinās – jaunieši sevi ikdienā pārāk nenodarbina ar domām par veselības riskiem, tāpēc Elbakjans apņēmies viņus par HIV riskiem uzrunāt.

“Tikpat aktīvi, cik viņi ir laukumos un sacensībās, un konkursos, tikpat aktīvi viņi ir arī savā seksuālajā dzīvē. Un es ceru, ka kopā mums izdosies sasniegt labus rezultātus.

Un cilvēki nekautrēsies un gribēs paskatīties patiesībai acīs: kā tad īsti ir – ir, nav? Un tad jau dzīvot tālāk ar ļoti lielu atbildību,” saka “Ghetto Games” līderis.

Elbakjans tūlīt pat arī gatavs rādīt šādas atbildīgas rīcības piemēru, veicot HIV testu paša un apkārtējo cilvēku veselības interesēs.

Tests nav nekas sarežģīts – asins analīze, ko var veikt arī pie ģimenes ārsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti