Rīta Panorāma

Separātisti Doneckā tiesā vēl 5 ārvalstniekus

Rīta Panorāma

Eiropā vērtē uzlabotās vakcīnas pret Covid-19

Kā mazināt alerģiju rudenī?

Gan medus ēšana, gan lietotne telefonā palīdz mazināt alerģiju. Skaidro speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mūsdienās viens no alerģijas ārstēšanas virzieniem ir pakāpeniska pieradināšana pie alergēniem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" skaidroja alergoloģe Signe Puriņa. Kā noderīga tiek atzīta, piemēram, medus ēšana. Tāpat arī, kā uzsvēra Latvijas Universitātes (LU) pētniece Olga Sozinova, alerģiskiem cilvēkiem šobrīd palīdz modernās tehnoloģijas.

Alerģija var parādīties jebkurā vecumā un katram izpausties dažādi. Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra alergoloģe Signe Puriņa pastāstīja, kā vislabāk būtu mazināt alerģiskās reakcijas: "Vislabāk būtu konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Protams, jāraugās, cik šie simptomi ir izteikti.

Pamatsimptomu atvieglojošās zāles ir antihistamīna līdzekļi, pretalerģijas zāles. Gribu atgādināt – nelietojiet pirmās paaudzes antihistamīna līdzekļus, jo tie var izraisīt miegainību, pazemina reakcijas ātrumu.

Ir ļoti plašs otrās paaudzes antihistamīna līdzekļu klāsts, kas ir bez receptes iegādājami  aptiekās – tie ir degunā iesmidzināmie līdzekļi, gan glikokortikoīdie jeb tautā sauktie hormonu preparāti. No tiem nevajag baidīties, jo to deva ir maza. Tie ir ļoti efektīvi gļotādas iekaisumu samazinoši un droši līdzekļi. Ir arī acu pilieni, kurus var iegādāties bez receptes."

Mūsdienu alergoloģija virzās uz to, lai nevis pilnībā izslēgtu kādu alergēnu no ikdienas, bet gan pretēji – pacientu pakāpeniski pie tā pieradinātu. Šādā veidā iespējams konkrēto alerģiju pat izārstēt.

"Kā noderīga tiek atzīta regulāra medus ēšana: tukšā dūšā, ar noteikumu, ka medus ir ievākts tajā reģionā, kur pacients dzīvo, un ievākts tajā laikā, kad pacientam ir alerģija," precizēja alergoloģe.

 

"Būtībā tas neatšķiras no imūnterapijas jeb pieradināšanas."  

Mūsdienu arī modernās tehnoloģijas šobrīd palīdz alerģiskiem cilvēkiem. ""PASYFO" lietotne ir četru valstu zinātnieku darbs – Somijas institūts, kam ir skaitliskā un modelēšanas bāze, bet dati iegūti no Lietuvas un uzkrāti Vīnes Medicīnas universitātē," pastāstīja LU pētniece, lietotnes "PASYFO" projekta vadītāja Olga Sozinova.

"Latvijas gaisā sezonas laikā ir kādu 40 dažādu augu sugu putekšņu veidi. Lietotnē ir iestrādāti seši, un četri no tiem ir aktuāli Latvijai."

Ievērojot alergologa ieteikumus, sekojot līdzi aktuālajai informācijai par putekšņu koncentrāciju un gaisa kvalitāti, var ievērojami uzlabot pašsajūtu alerģijas uzplaiksnījuma brīdī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti