Galvas traumas gūst 25% velonegadījumos cietušo bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Analizējot apdrošināšanas atlīdzībām pieteikto nelaimes gadījumu raksturu aizvadītajā vasarā un rudenī, redzams, ka galvas sasitumi un smadzeņu satricinājums ir biežākās traumas, ko bērni gūst negadījumos ar velosipēdu, liecina apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" dati.

 Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas statistika apstiprina, ka jaunie velobraucēji ir vieni no biežākajiem pacientiem. No tiem 25 procentos gadījumu konstatētas tieši galvas traumas.

Raksturīgi, ka cietušie velobraucēji visbiežāk arī ir bijuši bez aizsargķiveres vai cita drošības ekipējuma. 

“Ap 20 procentiem saņemto pieteikumu par bērnu gūtajām traumām ir saistīti ar braukšanu ar velosipēdu. Situācijas, ar kurām sastopamies ikdienā, uzskatāmi parāda, ka šādu traumu skaitu ir iespējams mazināt, pieradinot bērnus ikdienā ievērot elementāras drošības normas. Tādēļ atzinīgi vērtējam jaunos ceļu satiksmes noteikumus, kas paredz bērniem līdz 12 gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, no 1.oktobra obligātu aizsargķiveres lietošanu. Stingrākas drošības prasības noteikti ļaus samazināt jauno velobraucēju gūto traumu skaitu,” stāsta "Ergo" Atlīdzību regulēšanas nodaļas vadītājs Ivars Vismanis.

Velo kultūra Latvijā kļūst arvien plašāka un pārvietošanās ar velosipēdu arvien populārāka. Neskatoties uz vasaras beigām, bērni joprojām gan uz skolu un mājup, gan no skolas brīvajā laikā turpina pārvietoties ar velosipēdiem, skrituļslidām, skrejriteņiem un skrituļdēļiem, nereti nepietiekamu uzmanību veltot elementārām drošības normām – ķiverēm, kāju un roku aizsargiem.

“Pēdējos gados jau varam novērot pozitīvo ietekmi, ko ir devis darbs pie sabiedrības izglītošanas un izpratnes veicināšanas par savu un savu bērnu drošību. Salīdzinot pēdējos piecos gados pieteikto negadījumu skaitu, kuros bērni cietuši, braucot ar velosipēdu, redzam, ka tam ir tendence samazināties. Vecāki un arī paši bērni kļuvuši apzinīgāki, lieto ķiveres, ceļu un roku aizsargus. Tas nozīmē, ka šie aizsardzības pasākumi darbojas, tomēr bērnu gūto traumu skaits joprojām ir liels,” uzsver Ivars Vismanis.

Šī gada pirmajos astoņos mēnešos "Ergo" pieteikti vairāk nekā 2060 nelaimes gadījumi, no kuriem aptuveni 21 procentos cietuši bērni. Šajos negadījumos 11 procenti cietušo ir vecumā līdz pieciem gadiem, 32 procenti bijuši vecumā no sešiem līdz 10, bet 57 procentos – no 11 līdz 18 gadiem. Tas uzskatāmi parāda, ka, bērniem augot un arvien aktīvāk pavadot brīvo laiku, ievērojami pieaug arī risks gūt dažādas traumas. Tādēļ vecākiem ir jāuzņemas atbildīga loma, pārrunājot ar savām atvasēm aktuālos drošības noteikumus un aizsargekipējuma lietošanas nozīmi.

Iestājoties tumšajam laikam, arī atstarotāju vai atstarojošas vestes lietošana ir obligāts nosacījums gājēju un velobraucēju drošai dalībai ceļu satiksmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti