Eiropas mobilitātes nedēļā pievērsīs uzmanību velosipēdiem un infrastruktūrai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

No 16.līdz 22.septembrim Eiropā atzīmēs Mobilitātes nedēļu, kurā iesaistīsies arī vairākas Latvijas pašvaldības. Nedēļas kulminācija paredzēta pirmdien, 22.septembrī, kad notiks akcija "Diena bez auto".

Lai mudinātu iedzīvotājus izmantot automobiļiem alternatīvas pārvietošanās iespējas, kā arī apzinātu vietas, kas ir draudzīgas velosipēdistiem, izsludināts fotokonkurss, pavēstīja projekta "Diena bez auto" un biedrības "Latvijas Zaļā kustība" koordinatore Zaiga Puškina. Fotokonkurss notiks Valmierā, Kuldīgā un Ventspilī. Tā dalībniekiem izraudzītajā vietā jānofotografējas un attēls līdz 18.septembrim jānosūta uz e-pastu "[email protected]", pievienojot nelielu aprakstu par šo vietu, kā arī savu kontaktinformāciju. Uzvarētājam tiks dāvanu karte, ko izlozēs starp dalībniekiem.

Pirmdien, 22.septembrī, akcijas "Diena bez auto" dalībnieki tiksies Valmierā plkst.16 pie Valmieras Kultūras centra Rīgas ielā 10, Ventspilī plkst.17 Reņķa dārza centrālajā aplī, Kuldīgā plkst.17:30 Rātslaukumā pie strūklakas.

Rīgā Eiropas Mobilitātes nedēļas ietvaros no 15.līdz 19.septembrim notiks kampaņa "Bike to Work", kuras laikā vairāki Latvijas zināmākie uzņēmēji iepriecinās riteņbraucējus, dāvājot ko sirdij tīkamu, informēja Latvijas Riteņbraucēju apvienība. 

Aktivitāšu norisei izvēlētas trīs vietas, kur pēc pēdējo velosipēdistu skaitīšanu datiem konstatēts vislielākais velosipēdistu skaits – uz Vanšu tilta, VEF tilta, kā arī Skolas un Lāčplēša ielu krustojumā.

Kampaņas ietvaros paredzēts būtiski veicināt velo transportu kā ikdienai piemērotu ceļā uz darbu, skolu vai citās gaitās. Katru darba dienas rītu laikā no 8:00 līdz 9:00 šajās vietās pulcēsies uzņēmēji un citi aktīvisti, kuri riteņbraucējiem pateiksies par to ikdienas pārvietošanās izvēli. Kampaņā iesaistījies arī SIA "Velokurjers", kurš riteņbraucējus sagatavos drošam ceļam, uzlabojot divriteņa tehnisko stāvokli. Aktivitāšu laikā tiks uzrunāti arī pārējie satiksmes dalībnieki – garāmgājēji un auto braucēji tiks iepazīstināti ar riteņbraukšanas pozitīvajiem aspektiem un savā rīcība iegūs bukletus, kur aprakstīti velobraucēju ieguvumi gan no gaisa kvalitātes, gan no veselības, gan ekonomikas viedokļa. 

Velosipēds ir ne tikai lētākais braukšanas veids, bet arī vidi un veselību saudzējošākais.

Katrs otrais brauciens pilsētā ir īsāks par pieciem kilometriem, kā rezultātā ar divriteni ikdienā pārvietoties ir arī visātrāk, liecina Latvijas Riteņbraucēju apvienības veiktie novērojumi. Rīgas velokoncepcija paredz, ka 2020.gadā piektā daļa Rīgas iedzīvotāju pa pilsētu pārvietosies ar velosipēdu, tādēļ ir svarīgi pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju no auto pārsēdināt uz velosipēdiem, teikts "divritenis.lv".

90% Eiropas iedzīvotāju ir pakļauti kādam no gaisa piesārņojumu riskiem, kuru Pasaules Veselības organizācija atzinusi par bīstamu cilvēka veselībai, vēsta Eiropas Riteņbraucēju federācijas apkopotie dati. Atšķirībā no rūpniecības uzņēmumiem un apkures katliem, kuru izmeši nonāk augstā skurstenī un zemi sasniedz stipri atšķaidīti, automašīnu izplūdes gāzes izdalās cilvēku līmenī un tiek ieelpotas daudz koncentrētāk.

Lielākoties autobraucēji ierasto maršrutu pa Rīgas centru izvēlas mērot vienatnē, kas ne tikai palielina izmaksas, bet arī piesārņojuma līmeni Latvijas galvaspilsētā, liecina dažādi Latvijas Riteņbraucēju apvienības veiktie novērojumi. Rīga nav liela, jo gandrīz ikvienu maršrutu iespējams mērot ar velosipēdu, kas sastrēgumu stundā ir arī ātrākais pārvietošanās līdzeklis, turklāt palīdz ikvienam sevi uzturēt formā, papildus nenodarbojoties ar citiem sporta veidiem.

Eiropas Mobilitātes nedēļas aktivitātes norisināsies arī citās Latvijas pilsētās, kā arī kaimiņvalstīs.

Autovadītāji no 16. līdz 22.septembrim Tallinas sabiedriskajā transportā varēs braukt, biļetes vietā uzrādot vadītāja apliecību.

Igaunijas galvaspilsētā septembris pasludināts par "zaļās satiksmes" mēnesi. Svētdien, 21.septembrī, pilsētā notiks orientēšanās sacensības sabiedriskajā transportā, kā arī paredzēti dažādi pasākumi riteņbraucējiem. .

Mobilitātes nedēļa visā Eiropā norit jau trīspadsmito gadu, un 2014.gadā īpaša uzmanība tiek pievērsta pilsētu infrastruktūrai. Ar saukli "Mūsu ielas, mūsu izvēle!" iedzīvotāji tiek aicināti izvērtēt, kā tiek lietota pilsētas telpa un kā veidojas saistība starp teritorijas izmantošanu un dzīves kvalitāti. Kampaņas mērķis ir mudināt Eiropas pilsētu pašvaldības ieviest un atbalstīt ilgtspējīgus satiksmes risinājumus un aicināt pilsētniekus personīgā automobiļa vietā izmantot citas, videi draudzīgākas alternatīvas.

Eiropas Mobilitātes nedēļas tradīcija sākās 1998.gadā Francijā ar "Dienu bez auto". Francijas panākumi pamudināja 2002.gadā uzsākt Eiropas Mobilitātes nedēļu, kuras ietekme visā Eiropā un arī citur kopš tā laika ir arvien palielinājusies. 2012.gadā dalību kampaņā pieteica 2158 pilsētas ar 147,6 miljoniem iedzīvotāju. Pavisam ir iedibināti 7717 pastāvīgi pasākumi, kuros galvenā uzmanība ir pievērsta velobraucējiem un kājāmgājējiem paredzētajai infrastruktūrai, satiksmes intensitātes mazināšanai, transporta piekļūstamības uzlabošanai un aktīvākai informēšanai par ilgtspējīgiem pārvietošanās paradumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti