Belēvičs grib vēža skrīningu nodrošināt visiem slimnīcās nonākušajiem pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 11 mēnešiem.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS)  nākamgad grib nodrošināt pārbaudes uz vēzi visiem slimnīcās nonākušajiem cilvēkiem.

Belēvičs Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” uzsvēra, ka savlaicīgas pārbaudes un izmeklējumi ļauj ātrāk atklāt saslimšanu un līdz ar to veiksmīgāk to ārstēt.

Ministrs sacīja arī, ka reģistros pieaug vēža pacientu skaits, bet “maldīgi runāts par onkoloģisko saslimšanu epidēmiju”, bet patiesībā pacientiem veiksmīgāk  atklāj saslimšanu un viņi vēl ir dzīvi, jo viņus veiksmīgāk ārstē. 

Belēvičs arī paziņoja, ka Veselības ministrijas (VM) nolūks ir izmeklēt un atklāt onkoloģiskās saslimšanas vēl veiksmīgāk.

“Atradīsim līdzekļus jaunajam gadam, lai visiem tiem pacientiem, kas nonāk slimnīcās, un gadā tādu ir aptuveni 300 000, tiek izdarīti visi nepieciešame skrīniga pārbaudījumi nolūkā atrast audzējus un citas saslimšanas agrīnās stadijās,” sacīja ministrs.  

Ministrs gan diskusijā neprecizēja, kādas varētu būt šo pasākumu izmaksas un kur varētu rast finansējumu. 

Belēvičs arī  sacīja, ka VM plānos šogad, kas pasludināts par  Onkoloģiskās modrības gadu, ir vairāki pasākumi, lai mazinātu onkoloģisko pacientu skaitu, un viens no šiem pasākumiem ir aicināt slimnīcas veikt skrīningus visiem pacientiem, kas nonāk ārstniecības iestādē.

„Tā būs pilnīgi jauna lieta, kas dzimusi Onkoloģijas modrības gadā,” piebilda ministrs.

Tāpat Belēvičs iecerējis šogad uz visu onkoloģisko centru bāzes izveidot vienotu laboratoriju. „Tā būs pasaules klases laboratorija,” teica ministrs, uzsverot, ļoti svarīgi ir diagnosticēt pareizo vēža veidu.

Savukārt sabiedrības informēšanai, lai panāktu, ka cilvēki paši rūpējas par savu veselību un regulāri to pārbauda, šoreiz būs pieejami Eiropas Savienības (ES) līdzekļi. Belēvičs norādīja, ka Latvijā šobrīd ir unikāla iespēja  nākamo sešarpus gadu laikā no ES fondiem saņemt 55 miljonus eiro, kurus nevarēs izmantot medicīnas personāla algām un ārstēšanai, bet veselības veicināšanai.

Belēvičs uzsvēra, ka līdzekļus izmantos, lai mainītu sabiedrības attieksmi pret savu veselību.   

Vēl onkoloģisko slimību mazināšanā būtiska ir veselības aprūpes primārā posma - ģimenes ārsta - loma. Ģimenes ārsti strādā labi, tomēr viņus vajag vairāk ieinteresēt ļaundabīgo audzēju noteikšanā. Arī pacientiem vajag atbildīgāk izturēties pret savu veselību un vismaz reizi gadā apmeklēt ģimenes ārstu, piebilda ministrs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti