Ārsts: Cilvēks ar deformētām pēdām ilgi var nejust problēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja cilvēkam pēdas ir veselas, tad regulāri tehniskā ortopēda apmeklējumi nav nepieciešami, taču, ja cilvēks ir fiziski aktīvs un rodas kādas aizdomas par pēdu šķiebšanos, potītēm vairāk sakļaujoties kopā, jādodas pie speciālista laicīgi, jo sāpju var arī nebūt, Latvijas Radio 2 padomu ciklā “Dzīvo vesels” norādīja ārsts, tehniskais ortopēds Gundars Rusovs.

Tehniskais ortopēds Gundars Rusovs par pēdu deformāciju
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

 

Cilvēkiem jaunībā un arī jau pieaugušā vecumā jārūpējas par pēdu veselību un jāpiedomā, lai neapzināti nedarītu sev pāri, norādīja Rusovs. 

“Mēs labi zinām, ka augstpapēžu kurpju valkāšana dara pēdai pāri, un, ja stils apģērbā piespiež nēsāt šīs papēžu kurpes, varbūt varam tās mainīt ar zemāku papēžu kurpēm ik pa brītiņam,” viņš ieteica. 

Ja pēdas ir veselas, regulāri apmeklēt tehnisko ortopēdu nav gluži nepieciešams, taču, ja sāk parādīties kādas problēmas un ja cilvēks ir fiziski aktīvs, piemēram, bieži dodas skriet, jāpārbauda, vai gadījumā nešķiebjas pēda. 

“Ja pēda sašķiebjas, potīte iet uz iekšu, vairāk abas potītes sakļaujas kopā un no aizmugures var redzēt, ka ļoti sagāžas pēda uz iekšpusi potītei, tad gan būtu jāpaskatās, vai apavi skrienot tiek lietoti pietiekami stingri, vai gadījumā nevajag stabilizēt kaut ko ar speciālu zolīti, lai skrējiens un cita veida hobiji, kas saistīti ar aktivitātēm, nenodara pēdai pāri,” Rusovs skaidroja. 

Vienlaikus viņš atzina, ka cilvēka organisms viegli spēj adaptēties un izteiktu sāpju šādos gadījumos var nebūt:

“Ja ir kāda [pēdas] deformācija, tūlīt atrodas iespēja, kā pašķiebt pēdu, kā vienu muskuli sasprindzināt, bet otru atlaist vaļā, un ļoti ilgi cilvēks nejūt problēmas.”

Ir gadījumi, kad cilvēks it kā jūt sāpes, bet tās ātri pāriet un vairs neliek par sevi manīt. Tas nenozīmē, ka deformācija tādēļ ir mazinājusies, uzsvēra Rusovs. 

“Līdz ar to varbūt ir savlaicīgi jādodas un jāpaskatās, vai, piekoriģējot pēdas pozīciju, mēs nevaram atslogot šo deformācijas vietu un panākt, ka vairs nav to apstākļu, kuros organismam būtu jāveido aizvien stiprāka deformācija,” ārsts norādīja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti