«Aizliegtais paņēmiens»: Pusdienu pārtraukums skolās ir par īsu, lai bērni pagūtu kārtīgi paēst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 7 mēnešiem.

Raizēs par bērnu veselību un ēdienkartes daudzveidību Veselības ministrija izstrādā jaunu, skolām paredzētu  paraugēdienkarti, savukārt valsts un pašvaldības cenšas nodrošināt brīvpusdienas pēc iespējas lielākam skaitam skolēnu. Taču bieži vien skolēni nemaz nevar pagūt kārtīgi paēst, jo pusdienu pārtraukumam paredzētais starpbrīdis ir tam par īsu, operācijā “Brīvpusdienas” secināja Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens.”

Veicot pētījumu par to, vai skolēnu brīvpusdienām piešķirtais valsts un pašvaldību finansējums līdz ar bērnu slikto ēstgribu un nevēlēšanos ēst noteiktus pārtikas produktus netiek “izmests” atkritumu spainī, “Aizliegtais paņēmiens” viesojās vairākās skolās un novēroja, kas paliek pāri pēc pusdienu galda. Ņemot vērā, ka skolas šajā gadījumā ir ieinteresētas labākos rezultātos, uz dažām mācību iestādēm “Aizliegtais paņēmiens” devās arī ar slēpto kameru, pirms tam nevienu nebrīdinot.

Eksperimenta laikā atklājās kāds ēdiena pārpalikumus veicinošu apstāklis, par ko skolas kameru priekšā parasti izvairās runāt.

Proti, ēšanai atvēlētais starpbrīdis lielā daļā skolu ir tik īss, ka tā lielākā daļa tiek patērēta, lai nokļūtu uz ēdnīcu un aizietu uz nākamo mācību stundu.

Dažas skolas to atzina godīgi un raidījumam ciemošanos atteica. 

“Es nevienam parasti neesmu atteikusi, bet šis laikam būs tas gadījums. Jo mēs esam stāvgrūdām pilna skola. Divās maiņās.

Mums vienlaicīgi  jāpabaro 120 bērni. Godīgi sakot, īsākā starpbrīdī, nekā to drīkstētu darīt. Un viņiem ir tik grūti sasēsties. Mums iet ļoti, ļoti smagi,” skaidroja kādas skolas pārstāve, atzīstot, ka rezultātā bērniem vai nu jākavē stunda, vai nu jāatstāj daļa ēdiena uz šķīvja.

Savukārt telefonsarunā ar Iļģuciema vidusskolas medmāsu varēja saprast, ka īpaši raiti ar ēšanu neiet arī šajā skolā – nav iespējams pusdienu pārtraukuma laikā pieiet katram no 300 bērniem un apvaicāties, kas un kāpēc netiek apēsts.

Turpretī Rīgas 10. vidusskolas direktore klāstīja, ka skolā viss ir kārtībā un bērni ēd labi, taču vizīti filmēšanas komandai aizliedza, aizbildinoties ar to, ka visas intervijas jāsaskaņo ar izglītības departamentu un vecākiem.

Pēc sarunas ar direktori “Aizliegtais paņēmiens” uz Rīgas 10. vidusskolu devās, izmantojot slēpto kameru. Šajā dienā pusdienās tika pasniegta terīnēs salieta buljona zupa, svaigi dārzeņu salāti, cūkgaļas plovs, ķieģelīša rupjmaize, glāze jogurta  un gabaliņos sagriezti banāni.

Raidījuma komanda novēroja, ka desmit minūšu garajā pusdienu pārtraukumā zupas terīnēm un salātiem visas pusdienošanas laikā tā arī gandrīz neviens nepieskarās, un kopumā bērni vien mazliet paknakstījās ap plovu un līdzi paņēma pa kādam banānam. Skolotājas, ēdot pašas, mudināja ēst mazākos, tiesa, vairāk gan steidzinot, jo drīz jau nākamā stunda.

LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” operāciju “Brīvpusdienas” arī par to, cik lielā mērā bērni apēd valsts apmaksātās brīvpusdienas un vai no valsts puses ir jelkāda uzskaite, kā tiek iztērēta brīvpusdienām paredzētā nauda, skatieties pirmdienas vakarā plkst. 19.30  Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā un interneta tiešraidē www.ltv.lsm.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti