Rīta Panorāma

Ar mākslīgā intelekta palīdzību rada personalizētas smaržas

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Aicina vakcinēties pret garo klepu

Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu; aicina potēties un potēt bērnus

Klepus lēkmju ilgums var būt pat 30 minūtes, slimības simptomi saglabājas pat vairākus mēnešus – šīs ir garā klepus pazīmes, kuras nevajadzētu izjust uz savas ādas nevienam, ja vien cilvēki būtu pret šo kaiti vakcinējušies. Eiropā un Latvijā pieaug ar garo klepu saslimušo skaits.

Garais klepus ir ļoti lipīga, akūta elpceļu infekcija. Garā klepus izraisītājs izplatās no cilvēka uz cilvēku, runājot, klepojot, šķaudot vai ciešu kontaktu ceļā.

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle norādīja: "To ierosina nūjiņa. Skaisti saucas – Bordetella pertussis. Izplatās gaisa pilienu ceļā un ierosina elpceļu infekciju ar galveno simptomu – lēkmjveida ilgstošu klepu."

Sasirgušajam klepus lēkmju ilgums var būt pat 30 minūtes. Slimības simptomi saglabājas pat vairākus mēnešus.

"Cilvēks visu laiku klepo, pa starpām ievilkdams virspusēju ieelpu. Tikpat virspusēja ir izelpa. Gaiss uzkrājas plaušu audos, bet klepus reflekss ir tik spēcīgs, ka pat vemšana attīstās," skaidroja Rozentāle.

Pērn Latvijā laboratoriski apstiprināti 111 garā klepus gadījumi, bet šā gada pirmajos trīs mēnešos jau 155. Garais klepus īpaši bīstams ir zīdaiņiem.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Sigita Geida skaidroja: "Viena no problēmām ir vakcinācijas noliegums, jo pret garo klepu mums ir kopš 1958. gada pieejama bezmaksas valsts apmaksāta vakcinācija. Uzsākot vakcināciju, saslimstība tika samazināta par 95%."

Eksperti aicina bērnu vecākus laikus parūpēties par savu atvašu drošību. Zīdaiņu vakcinēšana ir no divu mēnešu vecuma, un ar to nevajadzētu vilcināties, jo, pat neskatoties uz moderno medicīnu, garais klepus joprojām daļai cilvēku ir ļoti bīstams.

"Eiropā ir bijuši nāves gadījumi zīdainīšiem līdz sešu mēnešu vecumam,"

norādīja SPKC epidemioloģe.

Savukārt Rozentāle piebilda: "Tāpēc ir ļoti svarīgi, ja māmiņa, gaidīdama bērniņu, proti, grūtniece ir vakcinēta pret garo klepu. Jo tad antivielas, kas ir grūtniecei, aiziet auglim, un bērns līdz tiem diviem mēnešiem ir pasargāts ar antivielām."

Vakcinācija grūtniecēm un zīdaiņiem ir valsts apmaksāta. Ar garo klepu var sasirgt arī tie, kas dzimuši pirms 1958. gada, ja nav tikuši vakcinēti vai pārslimojuši. Jo vairāk nevakcinētu cilvēku ir sabiedrībā, jo lielāka būs slimības izplatība.

"Pret difteriju vakcinējas vienreiz desmit gados. Ir tāda kombinētā pote, kur ir difterija un stingumkrampji kopā. Tā ir valsts apmaksāta pote, ko cilvēks saņem vienu reizi desmit gados. Bet ir arī, kur ir trešā komponente – garā klepus komponente. Vajadzētu izmantot revakcinācijai difterijas, stingumkrampju un garā klepus kombinēto vakcīnu," norādīja Rozentāle.

Ārsti atgādina – ja bērniem slimība nenorit smagi, garo klepu ir iespējams ārstēt mājās. Bērnus līdz sešu mēnešu vecumam un pacientus ar nopietnām sirds, plaušu, nervu sistēmas slimībām ieteicams ārstēt slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti