Stradiņa slimnīcā veic unikālu operāciju pacientei ar primāru virsnieru audzēju

Pirms mēneša, 20. jūnijā, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS) veikta unikāla operācija pacientei ar primāru virsnieru audzēju, kurš kopā ar tumora trombotiskajām masām caur apakšējo dobo vēnu bija sasniedzis sirds labo priekškambari. Operācija ilgusi septiņas stundas, un ķirurģiska ārstēšana bija nepieciešama, jo pacientes diagnoze saistīta ar augstu pēkšņas nāves risku, informēja slimnīcā.

Operācijā iesaistījās vairāku ķirurģijas nozaru speciālisti: vispārējie, asinsvadu un sirds ķirurgi.

Stradiņa slimnīcā skaidroja, ka paciente šogad janvārī vērsās pie ģimenes ārsta ar sūdzībām par velkošu sajūtu labajā sānā, neskaidras izcelsmes paaugstinātu ķermeņa temperatūru, paaugstinātu asinsspiedienu, paātrinātu sirdsdarbību un 3 kilogramu svara zudumu.

Daugavpils reģionālajā slimnīcā datortomogrāfijā vēderam un plaušām ar kontrastvielu tika atrasts jaunveidojums labajā virsnierē. Papildus apakšējā dobajā vēnā konstatētas trombotiskas masas, kas sniedzās līdz pat sirds labajam priekškambarim.

Kā skaidroja slimnīcā, virsnieru audzēju gadījumā šāda tumora trombotisko masu izplatība ir sastopama ļoti reti – 1–2 gadījumi uz vienu miljonu cilvēku.

Tā kā slimība ir saistīta ar augstu pēkšņas nāves risku, bija nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.

Operācijas plānošanā tika iesaistīta multidisciplināra ārstu komanda ar dažādu specialitāšu ķirurgiem, anesteziologiem un radiologiem. Operāciju veica vairākos etapos, un tās kopējais ilgums bija septiņas stundas.

Pirmajā operācijas posmā profesors Jānis Gardovskis ar asociēto profesoru Artūru Ozoliņu un asinsvadu ķirurgu Mārci Gediņu veica aknu labās daivas izdalīšanu, lai atbrīvotu pieeju virsnieres veidojuma izņemšanai. Tam sekoja virsnieres tumorozo audu atdalīšana, kas bija arī šī etapa vissarežģītākais uzdevums, jo jaunveidojums bija blīvi pieguļošs pie apakšējās dobās vēnas, aknas apakšējās virsmas un pie labās nieres. Tā kā apakšējā dobā vēna bija slēgta, tad, to kompensējot, citas mazāka izmēra vēnas ievērojami paplašinājās, lai nodrošinātu asiņu atgriešanos uz sirdi. Pārslodzes dēļ tās kļuva izteikti trauslas, viegli ievainojamas, apgrūtinot operācijas gaitu, skaidroja slimnīcā.

Pēc sekmīgi pabeigtā pirmā posma operāciju turpināja sirds ķirurgu komanda profesora Pētera Stradiņa vadībā. Mākslīgās asinsrites apstākļos, neapstādinot sirdsdarbību, tika atvērts sirds labais priekškambaris un no turienes evakuētas tumora tromba masas, atbrīvojot arī apakšējās dobās vēnas ieplūdes vietu labajā priekškambarī.

Nākamajā etapā, joprojām saglabājot mākslīgo asinsriti, tika atvērta apakšējā dobā vēna, redzes kontrolē izdarīta audzēja un trombotisko masu izņemšana no dobās vēnas un labās aknu vēnas. Vēna tika slēgta ar primāru šuvi, informēja Stradiņa slimnīcā, norādot, ka kopējais asins zudums operācijas laikā sasniedza gandrīz piecus litrus, bet, pateicoties lieliskam anesteziologu un perfuziologu komandas darbam, pacientes dzīvība netika apdraudēta.

Pēc operācijas paciente četras diennaktis ārstējās reanimācijas nodaļā, pēc tam ārstēšana un agrīna rehabilitācija turpinājās Asinsvadu ķirurģijas centrā. Desmitajā pēcoperācijas dienā paciente izrakstīta ambulatorai aprūpei.

  • Ķirurgu komanda: Prof. Jānis Gardovskis, Prof. Pēteris Stradiņš, Dr. Mārcis Gediņš, Asoc. prof. Artūrs Ozoliņš, Docents Mārtiņš Kalējs, Dr. Mārtiņš Ērglis.
  • Anestēziju nodrošināja kardioanesteziologu komanda: Dr. Ivita Freiberga, Dr. Katrīna Rutka, anestēziste Ima Riekstiņa.
  • Mākslīgās asinsrites brigāde: Dr. Biruta Mozule un Gunita Leksere.
  • Ķirurģijas māsas: Renāte Orbitāne, Gaļina Docenko, Ilze Sviķkalne, Lidija Maderniece, māsas palīgs Sindija Smirnova.
  • Kardiķirurģijas Intensīvās terapijas nodaļas vadītāja: Dr. Baiba Arkliņa
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti