Iedzīvotājus aicina bez maksas veikt HIV, B un C hepatīta eksprestestus

Šīs nedēļas laikā ikviens iedzīvotājs ir aicināts bez maksas, anonīmi un konfidenciāli veikt HIV, B un C hepatīta eksprestestus HIV profilakses punktos Latvijā, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Akcija notiek Eiropas Pavasara testēšanas nedēļas laikā un ilgs no 20. līdz 27. maijam.

SPKC norādīja, ka HIV profilakses punktos iespējams ne tikai veikt HIV, hepatīta B un C eksprestestu, bet arī saņemt speciālista sniegtu pirms un pēc testa konsultāciju, informāciju par veselības, infekcijas slimību profilakses un ārstēšanas jautājumiem.

Vizītei nepieciešams iepriekš pieteikties, zvanot uz konkrētā HIV profilakses punkta tālruņa numuru.

Visi HIV profilakses punkti, tā darba laiki testēšanas nedēļas ietvaros un kontaktinformācija atrodama šeit.

Latvijā pēdējos gados tiek reģistrēti ap 200 jaunatklātu HIV infekcijas gadījumu gadā, norādīja SPKC. Pagājušajā gadā tie bija 188 jauni gadījumi, bet 2022. gadā – 229 gadījumi. Lai gan vērojama pozitīva tendence, jaunatklāto HIV infekcijas gadījumu skaitam samazinoties un veikto HIV testu skaitam palielinoties, Latvija vēl aizvien ierindojas Eiropas Savienības valstu augšgalā pēc jaunatklāto HIV infekcijas gadījumu skaita.

SPKC dati liecina, ka šobrīd Latvijā biežākais HIV izplatīšanās veids ir heteroseksuāla dzimumkontakta (starp vīrieti un sievieti) rezultātā.

HIV infekcija attīstās lēni, tā var būt nemanāma daudzus gadus. Cilvēks jūtas un izskatās vesels, nemaz nenojaušot, ka ir HIV inficēts. Aptuveni trešdaļa B un C hepatīta infekcijas gadījumu norit bez simptomiem, un cilvēks nezina, ka ir inficējies. Eksprestesta veikšana ir vienīgais veids, kā pārliecināties par HIV, B un C hepatīta vīrusu neesamību organismā.

Jebkuram cilvēkam, kurš dzīvo ar HIV, ir pieejamas valsts apmaksātas HIV zāles (antiretrovirālā terapija) uzreiz pēc diagnozes uzstādīšanas. Laikus uzsākot lietot HIV zāles un lietojot tās atbilstoši ārsta norādēm, cilvēka dzīves kvalitāte uzlabojas, vīrusa daudzums organismā samazinās un cilvēks vairs nevar inficēt citus.

Arī C hepatīta gadījumā Latvijas iedzīvotājiem ir pieejama valsts apmaksāta efektīva ārstēšana. Uzreiz saņemot ārstēšanu, cilvēks dažu mēnešu laikā tiek no C hepatīta vīrusa atbrīvots. 

Eiropas testēšanas nedēļa ir kampaņa, kurā dažādas veselības veicināšanas un slimību profilakses organizācijas visā Eiropā tiek aicinātas apvienoties, lai vienu nedēļu divas reizes gadā (maijā un novembrī) kāpinātu testēšanas apjomu un izglītotu cilvēkus par ieguvumiem, ko dod savlaicīga HIV, B un C hepatīta diagnosticēšana. Šī kustība uzsākta 2013. gadā, un tajā piedalās simtiem organizāciju visā Eiropā, norādīja SPKC.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti