Rīta Panorāma

Parīzes Dievmātes katedrāles tornī uzstāda atjaunoto gaili

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Psihologi: Svētkos jāļauj savam iekšējam Grinčam atpūsties

Speciālisti: Svētkos jāļauj savam iekšējam Grinčam atpūsties

Grinčs ir īsts, un tas mājo teju ikvienā no mums, atzīst psihologi, aicinot Ziemassvētku laikā dot iespēju savam iekšējam Grinčam atpūsties. Kā mazināt stresu un neizdegt svētku laikā, un kā tikt galā ar vientulības sajūtu Ziemassvētkos?

Jebkuri svētki ir pārbaudījums mūsu psihoemocionālajai pasaulei. Ziemassvētki ir ne vien prieka un mīlestības laiks, bet arī brīdis, kad rodas pamatīgs stress.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce norādīja: "Ir vēl pēdējās sanāksmes, atskaites, darbi, un intensitāte tikai vēl pieaug. Skolās atzīmju izlikšana, koncerti, pasākumi un viss pārējais."

Stress un spriedze ir visiem, gan tiem, kas plāno svinēt, gan tiem, kas nesvinēs. Lai stresu mazinātu, svarīgi ir precīzi plānot veicamos darbus un laiku un neizvirzīt sev pārāk augstas prasības, kādiem ir jābūt perfektajiem svētkiem.

RPNC psihiatre Liene Sīle norādīja: "Ja mani svētki ir tikai man un manam kaķim vai manam sunim, man un manai labākajai draudzenei, man un manai omei, un mēs divatā varam svinēt Ziemassvētkus, mēs tā arī darīsim. Ja mēs runājam par plašajām ģimenēm, lielajiem draugu lokiem, tad, lai neizdegtu šinī visā karuselī, ļoti svarīgi ir sadalīt pienākumus. Neuzņemieties vienam pašam organizēt 30 cilvēku Ziemassvētku festivālu."

Ģimenēs var sanākt arī strīdi, darbojoties virtuvē vai pušķojot eglīti. Tas nekas. Ja citi sociālajos tīklos liek savas perfekto svētku bildes, tas nenozīmē, ka viss ir noritējis gludi.

"Sociālos tīklus šajās Ziemassvētku dienās nolikt nedaudz malā. Tos izmantot tikai tik daudz, lai aizsūtītu sveicienus, lai piezvanītu sev tuviem cilvēkiem, vecvecākiem. Šī sacenšanās, bilžu ārējā atrādīšana traucē," sacīja RPNC pārstāve.

Garastāvokļa uzlabošanai speciālisti aicina tikt galā ar savu iekšējo Grinču, kas mīt teju visos mūsos. "Ziemassvētki ir brīdis, kad mēs varam atlikt strīdēšanos, kad mēs varam atlikt uz divām nedēļām kādu ļoti samilzušu konfliktu vai aizvainojumu risināšanu un ļaut Grinčam atpūsties. Pienāks 1. janvāris, lūdzu, viss gads priekšā," aicināja psihiatre Sīle.

Savukārt tos, kas svētkos jūtas vientuļi, speciālisti aicina piecelties un iziet ārpus mājām. "Ziemassvētkos tas būs pilnīgi normāli – iziet ārpus mājas uz kādu labdarības pasākumu, uz kādu brīvprātīgo pasākumu un būt sociālā vidē," norādīja Sīle.

Savukārt RPNC valdes priekšsēdētāja Pūce sacīja: "Vienmēr ir vēl kāds, kas ir arī vientuļš un skumjš, un vienmēr mēs varam gan kādam piezvanīt, gan kādam uzrakstīt. Visbeidzot mēs varam apciemot kaut vai patversmes dzīvniekus, kuri arī ir vieni paši šajās svētku dienās un kuriem gribas prieku, siltumu un varbūt pastaigu."

Jāatceras, ka, dodot citiem, arī pašam kļūs labāk.

"Tiem, kuri ir aktīvajā pozīcijā, kuri var piecelties un rīkoties un darboties, lūdzu, piecelieties un aizejiet pie cilvēkiem, kuriem, iespējams, šādas iespējas vairs nav," teica Sīle.

Speciālisti arī aicina nebaidīties svētkos būt bērnišķīgiem, spēlēties, palasīt kādu grāmatu, kas kādreiz nesusi prieku, noskatīties kādu labu filmu. Un vēl svarīgi ir uzmanīties ar alkohola lietošanu, jo paģiras arī ir viens no stresa iemesliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti