RSU pētījums: tuvākajos gados darba aizsardzības līmenis Latvijā neuzlabosies

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētījumā "Darba apstākļi un riski Latvijā" konstatēts, ka pēdējo gadu laikā strauji audzis diagnosticēto arodslimību skaits, ne tik strauji, bet pieaudzis arī arodslimnieku skaits. Secināts, ka psihoemocionālie riska faktori pēdējos gados ir izvirzījušies darba devējiem kā prioritāte risku novēršanai, bet arodslimību sekas nākotnē nav prognozējamas.

Arvien aktuālāka kļūst psihoemocionālo darba vides riska faktoru pārvaldība

Kā skaidro pētījuma autors un Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, arodslimību diagnostika Latvijā kopumā turpina uzlaboties, tomēr krītošais arodslimību ārstu skaits iezīmē nākotnes riskus savlaicīgai diagnostikai un profilaksei. Vienlaikus laika gaitā mainījušies arī riska faktori darba vidē – 2005. gadā no tradicionālajiem uz ergonomiskajiem; 2022. gadā vairāk nekā 90% arodslimību ir saistītas ar fizisku pārslodzi; 2021. gadā ir notikusi darba vides riska faktoru maiņa no ergonomikas uz psihosociālajiem faktoriem.

Par biežāk sastopamajiem darba vides riska faktoriem gan darba devēji, gan nodarbinātie un arī darba aizsardzības speciālisti visbiežāk min psihoemocionālos – laika trūkums, liela darba slodze un ātru, atbildīgu lēmumu pieņemšana –, kā arī ergonomiskos – darbs piespiedu pozā, smagumu celšana un nešana, darbs ar datoru – darba vides riska faktorus.

2006. gadā 33% aptaujāto darba devēju atzina, ka saskaras ar "darbu piespiedu pozā", kamēr 2022. gadā tie ir gandrīz 53%. 2018. gadā biežāk minētie riska faktori bija psihoemocionālie (darba laika organizācija, tiešs kontakts ar klientiem u.tml.) un ergonomiskie riska faktori (piespiedu pozas, vienveidīgas kustības u.tml.). 2022. gadā ergonomiskie riska faktori ir tikuši minēti retāk, un psihoemocionālie riska faktori ir kļuvuši par visbiežāk minētajiem.

Ņemot vērā pieaugošo psihoemocionālo darba vides riska faktoru īpatsvara pieaugumu, kā arī pieaugošo reģistrēto izdegšanas sindroma gadījumu skaita pieaugumu, RSU pētnieki iesaka aktīvāk organizēt informatīvos pasākumus par iespējām novērst psihoemocionālos darba vides riska faktorus. Turklāt būtiski būtu apkopot labās prakses piemērus psihoemocionālo risku pārvaldības jomā (t.sk. psihologu, psihoterapeitu iesaisti, dažādu specializētu digitālo rīku izmantošanu u.c.) un popularizēt tos, organizējot seminārus un apmācības, norādīja universitātē.

Sarūk letālo nelaimes gadījumu skaits

Kā skaidroja RSU, no 1999. gada, kad kopumā valstī tika reģistrēti 1358 nelaimes gadījumi, 2021. gadā reģistrēto nelaimes gadījumu skaits ievērojami pieaudzis – līdz 2304 reģistrētajiem gadījumiem. Tas kopumā vērtējams pozitīvi un liecina par nelaimes gadījumu labāku reģistrāciju. Kopumā reģistrēto nelaimes gadījumu skaits Latvijā joprojām ir zemāks nekā Eiropas Savienības vidējais rādītājs. Kā pozitīva ziņa vērtējams tas, ka letālo nelaimes gadījumu skaits kopumā turpina samazināties. 

Covid-19 pandēmija atstājusi paliekošas sekas uz darba aizsardzības līmeni Latvijā

Covid-19 pandēmija lielā mērā ietekmēja uzņēmumu ikdienas darbību. Daļa uzņēmumu tika slēgti vai ilgstoši atradās dīkstāvē, daļa pilnībā strādāja attālināti, bet vēl daļai nācās pārplānot savu uzņēmējdarbības modeli un ieviest stingras epidemioloģiskās prasības. Saskaņā ar darba devēju aptaujas datiem, 2022. gadā ievērojami pieaudzis to darba devēju īpatsvars, kuru uzņēmumos darbinieki nodarbināti uz mutiskas vienošanās pamata. "Salīdzinot ar iepriekšējo pētījumu rezultātiem, kad šādu darba devēju īpatsvars bija aptuveni 1%, šī pētījuma rezultāti ir sliktākie visu veikto pētījumu vēsturē – 5,2% darba devēju norādījuši, ka nodarbinātie strādā tikai uz mutiskās vienošanās pamata," uzsvēra Vanadziņš.

Pētījums "Darba apstākļi un riski Latvijā" tiek veikts periodiski, un "Darba apstākļi un riski Latvijā 2019–2021" ir jau piektais šāda veida pētījums, kas sniedz padziļinātu un visaptverošu analīzi par dažādiem darba apstākļu un darba vides risku aspektiem, kā arī to dinamikas izmaiņām.  Pētījumā tika analizēti dati, kas iegūti no aptaujām ar darba devējiem, nodarbinātajiem, Latvijas iedzīvotājiem darbspējīgā vecumā, kā arī darba aizsardzības speciālistiem un arodslimniekiem.


Pētījums veikts darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" projekta "Darba drošības normatīvo aktu praktiskās ieviešanas un uzraudzības pilnveidošana" (Nr. 7.3.1.0/16/I/001) ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti