4. studija

Ceturtā studija

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kāpēc slimnīcas stacionārā par sēdēšanu uz krēsla jāmaksā kā par gultas vietu?

Stacionāra «Biķernieki» paciente sašutusi – par sēdēšanu uz krēsla jāmaksā gultas dienas cena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Biķernieki" Oftalmoloģijas nodaļas paciente par sešu stundu ilgu sēdēšanu uz krēsla gaitenī kopā ar vēl 20 cilvēkiem saņēmusi 42 eiro lielu rēķinu, kas līdzvērtīgs gultas dienas cenai. Paciente pauda neizpratni, kāpēc viņai jāmaksā par gultu, ja viņa sēdējusi gaitenī, savukārt slimnīcā skaidroja, ka definējumam "gultas dienas cena" nav sakara ar gultas vietu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums 4. studija.

Stacionārā "Biķernieki" Anna [vārds mainīts] ieradusies pēc tāla ceļa no lauku rajona, kā runāts, pulksten vienpadsmitos. Vispirms piereģistrējusies, pabijusi īsu brīdi trīs kabinetos, kur izmērīts asinsspiediens, uzdoti jautājumi par pārciestajām slimībām un tamlīdzīgi. Pēc tam Anna sēdējusi gaitenī un gaidījusi rindā galveno manipulāciju – konkrēta medikamenta injekciju acī. Ārsta kabinetā viņa iesaukta pulksten 17.00, un, pretēji gaidīšanai, procedūra noritējusi ātri. Turklāt paciente ar ārsta darbu bijusi ļoti apmierināta. Taču mājās Anna aplūkojusi samaksāto rēķinu.

"Uzrādījās, ka tur ir ārstēšanās dienas stacionārā par vienu dienu. "Gultas dienas cena": 42 eiro. Otrs bija – "Veiktā procedūra": 141 eiro," stāstīja pacientes draudzene Elīna. "Viņa ir sašutusi par to gultas dienas cenu. Par ko?

Viņa nevarēja saprast, kas tā par gultu, ko viņa vispār nav redzējusi. Sēdēja uz krēsla visu dienu no vienpadsmitiem līdz pieciem vakarā. Par to viņai nācās samaksāt 42 eiro."

Kad zvanīts no slimnīcas par procedūras datumu, Annai teikts, lai paņem līdzi sviestmaizes, jo, iespējams, gaidīšanas laiks būs ilgs. Taču, kurā laikā un kurā vietā maizīti apēst, nav bijis skaidrs. Ārā iziet kundze neuzdrošinājusies, lai nenokavētu savu kārtu pie daktera.    

"Kā jau stacionārā – visi maskās sēž, garām staigā cilvēki. Jautājums, kad tad to maizīti varētu apēst? Tā arī cilvēks neēdis nosēdēja un gaidīja savu rindu," skaidroja Annas draudzene.

Slimnīca skaidro atšķirību starp "gultas dienu" un gultas vietu palātā

Interesējoties slimnīcas reģistratūrā par iespējām it kā savai radiniecei veikt konkrēto manipulāciju, "4. studijas" žurnāliste noskaidroja, ka viņu sagaidītu tieši tas pats – krēsls, rindas kārtība un maksa par gaidīšanu uz krēsla. Tātad situācija, kādā nonāca Anna, nav pārpratums vai komunikācijas kļūda. 

Kā skaidroja RAKUS pārstāvji, definējumam "gultas dienas cena" nav nekāda sakara ar gultas vietu. RAKUS preses sekretāre Ilga Namniece paskaidroja atšķirību starp "gultas dienu" (ārstējoties dienas stacionārā) un gultas vietu palātā:

"Ārstēšanās dienas stacionāros par 1 dienu – gultas dienas cena – 42,00 eiro. Minētajā pakalpojumā ietilpst: nodaļas medicīniskā personāla atalgojums; darba devēja sociālās apdrošināšanas iemaksas; izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem; medicīnas preces, sterilizācijas un dezinfekcijas preces; biroja preces; pamatlīdzekļu nolietojums; veļas mazgāšana, mīkstā inventāra dezinficēšana."

Saraksts turpinās vēl ar datorprogrammu licencēm, kā arī daudz un dažādiem citiem izdevumiem.

Savukārt par palātu, kur ir gultas vieta, slimnīcas cenrādī ir atsevišķa samaksa atbilstoši kategorijām. 

Annas kundzei operāciju zālē tika veikta medicīniska manipulācija, pirms kuras, pacientu izmeklējot un sagatavojot operācijai, nav nepieciešams atrasties gultā, pietiek ar krēslu. 

Nacionālais Veselības dienests atteicās šo situāciju komentēt, jo tas, kādos apstākļos un par cik lielu maksu pacients gaida uz procedūru, nolietojot krēslu, izmantojot elektrību, ūdeni, sanitāru un apkopējas darbu, ir pašas ārstniecības iestādes izstrādāts un apstiprināts tarifs.

Tikmēr Veselības inspekcija aicināja sūdzību gadījumā Annas kundzei rakstīt iesniegumu ar lūgumu izvērtēt, vai pakalpojuma sniegšanas apstākļi atbilst noteiktiem kritērijiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti