Dienas ziņas

Rīgas zoodārza lūsēniem vārda došanas svētki

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Pēc saindēšanās ar zaļo mušmiri mirusi sieviete

Ārsts atgādina: Ja rodas jautājumi, labāk sēni grozā nelikt

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) šoruden ievesti jau četri pacienti, kuri saindējušies ar indīgāko sēni pasaulē – zaļo mušmiri. Viens no viņiem miris. Sēnē esošās indīgās vielas izraisa smagus aknu bojājumus, kuru ārstēšanai nereti nepieciešama aknu transplantācija. Tāpēc ārsti šajā sēņu laikā  aicina īpaši uzmanīties, lai zaļo bērzlapi nesajauktu ar zaļo mušmiri, un atgādina – ja par sēni rodas kādi jautājumi, tad to grozā labāk nelikt. 

Pēdējais gadījums Latvijā, kad cilvēks mira, saindējoties ar zaļo mušmiri, bija 2010. gadā. Daudz stāstot un brīdinot, drūmo statistiku izdevās pārtraukt, lai gan saindēšanās ar sēnēm notiek katru gadu. 

Taču šoruden ārstiem neizdevās glābt kādas pusmūža sēņotājas dzīvību, kura līdz ar citām sēnēm grozā ielika zaļo mušmiri. Pārējos trīs sēņotājus ar smagiem aknu bojājumiem izdevies izārstēt. 

RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs Roberts Stašinskis norādīja: "[Mirusī] Vidēja vecuma, mūsu vecuma, kam ir darbs, ģimene, kam sēņošana ir hobijs. Kaut kas [par sēni] likās aizdomīgs, bet neizmeta. Visos šajos gadījumos ņēma kā zaļo bērzlapi un nokļūdījās, tā bija zaļā mušmire. Vienā gadījumā cepa kā karbonādi, citos – sajauca salātos. Bet bija lietojuši vieni paši šīs sēnes."

Saindējušies cilvēki uz RAKUS atvesti no Latvijas reģioniem, jo tikai slimnīcas Toksikoloģijas un sepses nodaļā iespējama ļoti specifiska ārstēšana. Tā jāuzsāk pēc iespējas ātrāk. Bet daudzi pat neaizdomājas, ka pie vainas ir sēnes, jo vēdera sāpes parādās pēc laika. 

"Visbiežāk simptomātika parādās pēc 8, 10 un pat 24 stundām, parādās slikta dūša, vemšana. Vienmēr gaida, ka pāries. Vairumā gadījumu mums izdodas šos procesus apturēt. Bet smagākos gadījumos ir jārisina jautājumi par aknu transplantāciju," stāstīja Stašinskis.

Ārsts uzsvēra – ja, skatoties uz atrasto sēni, vispār rodas jautājums, vai tā ir ēdama, atbilde jau ir skaidra – nē, nav.

Stašinskis sacīja: "Var jau būt, ka cits apgalvo – tā sēne ir delikatese! Bet, ja es to nepazīstu, es to neēdu!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti