Ģimenes studija

Labās prakses piemērs no Skandināvijas - atbildīgs dzīvesveids pirmsskolā

Ģimenes studija

Gineišu ģimenes izaicinājumi, trīs gadu laikā kļūstot par trīs meitu vecākiem

Skolu reforma. Zemgalē gaidāmās pārmaiņas

Zemgalē nākamgad reorganizēs piecas mācību iestādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Nākamajā mācību gadā Zemgalē veic piecu mācību iestāžu reorganizāciju – apvieno vai reorganizē trīs mācību iestādes Jelgavā, apvieno Iecavas internātpamatskolu un Dzimtmisas pamatskolu, un divas pirmsskolas iestādes Auces novadā.

Raidījumā “Ģimenes studija” saruna par skolu reformu Zemgales reģionā nākamajā gadā.

Jelgavas Jelgavas pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza raidījumā skaidro, ka nākamajā gadā izmaiņas Jelgavas pilsētā būs visām skolām (12 vispārējās izglītības skolas un 1 profesionālās izglītības skola). Pārmaiņas realizē, lai izglītība būtu iekļaujoša un kvalitatīva.Trīs Jelgavas skolās realizē mazākumtautības izglītības programmas, tajās brīvas 630 vietas.

Jelgavas 2.pamatskola realizē mazākumtautības izglītības programmu, skolu reorganizē, pievienojot 5 . un 6. vidusskolai.

Vecāki bija sašutuši par šādu lēmumu, uzskatot, ka viņu bērni mācījās labā, lielā skolā, bet tagad skolēnus pievieno mazākām skolām. Kritisks punkts bija, ka lēmums bija negaidīts un pateikts autoritatīvā stilā.

Izmaiņas notiek arī Iecavā, kur Iecavas internātpamatskolu un Dzimtmisas pamatskolu apvieno,

nākamajā gadā būs Iecavas pamatskola, kura realizēs pamatizglītības programmu un pamatizglītības programmu bērniem ar mācīšanās traucējumiem. Dzimtmisas pamatskolas nebūs.

Izmaiņas nākamajā gadā ir arī tās, ka nebūs skolas internāta, jo to valsts neapmaksās, to būtu jāsedz pašvaldībai, bet mazā bērnu skaita dēļ tas netiks darīts. Bērniem būs nodrošināts transports, lai nokļūtu uz skolu. Apvienotā skola gatava uzņemt līdz 290 bērniem.

Daudzu bērnu vecāki bērniem izvēlas citu skolu - ja nav iespēja turpināt mācīties Dzimtmisas skolā, tad viņi lūkojas uz skolu, kura būs pa ceļam uz vecāku darbavietu, daudzi vecāki savus bērnus uz Iecavas internātpamastskolu nevedīs.

Pašvaldības vadītājs Aivars Mačeks uzsver, ka bija izvēle – skola Iecavas centrā, kura ir plaša un moderna - vai Dzimtmisas skola, kura ir mazāka un būtu jāveic remonts. Finansiālais ieguvums no skolu apvienošanas pašvaldībai ir 172 000 eiro.

Muižas ēka, kur tagad atrodas Dzimtmisas skola, ir vairākkārt pārbūvēta, tāpēc zaudējusi savu vēsturisko nozīmi, skolas ēku plānots pārdot izsolē.

“Mēs izvērtējām argumentētus viedokļus, ne uz jūtām balstītus,” par lēmumu saka Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks.

Viņš arī uzsver, ka viedokļus izteica novadā nedzīvojoši vai nedeklarēti iedzīvotāji, bet pašvaldībā nedzīvojoši cilvēki nediktēs noteikumus.

Vērtējot lielu vai mazu skolu izvēli bērnam, kā pluss ir ļoti plašais interešu izglītības programmu piedāvājums lielajās pilsētās.

Labs piemērs ir Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola. To izveidoja 2013.gadā, apvienoja arodskolu, pamatskolu un pirmsskolas izglītības iestādes. Apvienošana ir līdzekļu samazināšana, jo tehnisko darbinieku skaits un administrācija samazinās, ir viena ēdnīca, tagad ir arī dienesta viesnīca.

Skolā no sagatavošanas grupas uz pirmo klasi bērni pāriet, bet ne no pamatskolas 9.klases, profesionālajā skolā negrib mācīties Zaļenieku bērni, jo vēlas pabūt citur.

“Mēs nevaram būt droši (par nākotni), jo esam maza lauku skola,” saka skolas direktore Lilita Leoho. Nākotnē jādomā par jaunām programmām, lai piesaistītu skolēnus.

Skolu reformā paredzētās izmaiņas Zemgales reģionā nākamajā gadā:

  • Jelgavas 3.sākumskola reorganizē par Jelgavas Centra pamatskolu.
  • Auces novada pirmsskolas izglītības iestādi “Mazulis” pievieno Auces novada pirmsskolas izglītības iestādei “Pīlādzītis”.
  • Apvieno Iecavas internātpamatskolu un Dzimtmisas pamatskolu, izveidojot Iecavas pamatskolu.
  • Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolu pievieno Jelgavas Amatu vidusskolai.
  • Jelgavas 2.pamatskolu pievieno Jelgavas 5.vidusskolai un Jelgavas 6.vidusskolai.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti