Stāsti

«Rail Baltica» trases Rīgas gredzena arheoloģiskā izpēte neliek mainīt ieceri

Stāsti

Dziedātāju trūkuma dēļ kori spiesti izmantot izpalīgus

Vasaras nometnes bērniem: izvēle liela, bet dārgas

Vasaras nometnes bērniem: izvēle liela, bet ne visiem pa kabatai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Šovasar visā Latvijā norisināsies aptuveni 1000 dažādas nometnes. Vislielākais izvēles klāsts ir Rīgā un Pierīgā. Valsts izglītības satura centrā, kur tiek reģistrētas bērnu nometnes, informē, ka arī šogad populārākās ir sporta, atpūtas un mācību nometnes. Vecāki atzīst, ka nometņu cenas kopumā ir kāpušas un ne visiem tās ir pa kabatai. Daļu nometņu līdzfinansē pašvaldības, tajās vietu visiem nepietiek.

Nometne „Sadosimies rokās un spēlēsim teātri visi kopā” notiek Rīgā, kādā no internātpamatskolām. Nometnē piedalās septiņus līdz divpadsmit gadus veci bērni, kuriem ir interese par aktiermākslu. Bērni izmēģina dziesmas muzikālai lugai, kas viņiem jāiestudē piecu dienu laikā, lai pēc tam to varētu atrādīt vecākiem. Luga ir par princesi un aklo muzikantu. Nometnes organizatore Dita Danosa stāsta, ka bijuši jau četri lugas mēģinājumi.

Šī ir piecu dienu nometne, kas vienam bērnam izmaksā 165 eiro. Vecāki, dodoties uz darbu, bērnus nogādā internātskolā, bet vakarā ap sešiem ved mājās.

''Es uzskatu, ka, ja ar nakšņošanu nometne, tad viņai ir jābūt ārpus Rīgas. Bet, no otras puses, vai mēs ārpus Rīgas varam uztaisīt šādu nometni, kāda mums ir?'' vaicā Danosa.

Nometnes vadītāja norāda, ka galvaspilsētā katru dienu bērniem tiek nodrošināta arī kāda tematiska ekskursiju.

Daļa uzrunāto bērnu norāda, ka vēlētos kļūt par aktieriem, bet citi vienkārši labi pavada laiku.

''Es negribētu kļūt par aktieri, bet es gribētu kļūt par jūtūberi un tad vajag iztēli. Man visvairāk patīk, ka mēs strādājam visi kopā,'' saka viens no dalībniekiem.

Pilnu grupu ar 20 skolēniem šoreiz nav izdevies nokomplektēt, un nometnes organizatore atzīst, ka diemžēl daļa vecāku nezina, kā izvēlēties bērnam piemērotāko nometni, jo informācijas ir pārāk daudz. Nometnes reģistrē un tās saskaņo Valsts izglītības satura centrs. Atbildīgā amatpersona Inta Kraskeviča stāsta, ka nometņu skaits šogad ir ļoti līdzīgs tam, kāds bijis citus gadus. Nometņu nepaliek ne vairāk, ne mazāk:

''Vasaras nometnes - vakar vēl skatījos mājaslapā - šobrīd ir piereģistrētas 982. Tagad es apskatījos pēc tās tematikas, kādas ir visvairāk - sporta pēc skaita. Atpūtas un piedzīvojumu ir. Apmācību un izglītojošās, tās ir tādā topā visvairāk. Ir vēl āra, jaunsargu, deju, skautu, mazpulku, bet tās ir tā kā mazākā skaitā.''

Vecāki stāsta, ka ar nometņu tematisko klāstu ir apmierināti, nometnes ir liels palīgs, vasarā pildot bērnu pieskatīšanas un izklaides, izglītošanas funkcijas. Tomēr tās visbiežāk ilgst nedēļu vai divas un izmaksā dārgi.

Nometņu cenas, kā novēro Latvijas Radio, mēdz sasniegt pat 200 un 300 eiro nedēļā, un daļa vecāku tās nevar atļauties. Īpaši daudzbērnu ģimenēs,

neslēpj portāla „mammāmuntētiem” vadītājas vietniece Audra Šauere:

''Liels palīgs, bet, kā es saku, ļoti īsu periodu. Ja visā vasaras periodā, kas ir trīs mēneši, bērnam tiek sagādātas vai vecāki ir atļāvušies vienu vai divas nometnes, tas īstenībā ir ļoti īsiņš periods. Tas nozīmē, ka tā pārējā vasara vecākiem paliek ar ļoti lielu jautājuma zīmi - ko iesākt?''

Vairākas pašvaldības, tai skaitā Rīga, gan organizē, gan daļēji apmaksā dažādas nometnes. Tiesa, piemēram, galvaspilsētā pamatā tās ir dažādas sporta nometnes. Reliģisku organizāciju organizētas nometnes. Līdzīgi arī citviet Latvijā. Audra Šaure atzsīst, ka tās arī visiem vecākiem nebūt nav sasniedzamas:

''Ļoti labi, ka ir pašvaldības, kas to piedāvā, bet, kā mēs esam pārliecinājušies, runājot ar vecākiem, ka vecāki nezina par pašvaldību piedāvājumu. Ir tādi, kas ir apguvuši, ka tādas ir, un tad ir tāds neliels loks, kas pie šīm nometnēm tiek, bet visiem, protams, ka nepietiek.''

Inta Kraskeviča no Valsts izglītības satura centra informē, ka nometņu organizatori vēl drīkst pieteikties nometnes finansiālam atbalstam, rakstot projektus. To neizmanto Dita Danosa, kuras teātra nometnē viesojās Latvijas Radio, jo atbalsta apmērs esot nesamērīgi mazs pret papīru kalnu, kas jāsaraksta. Kraskeviča arī negrib piekrist vecākiem par nesamērīgo nometņu dārdzību, jo esot jāsaprot, ka nometnes vada savas nozares profesionāļi.

''Jūs saprotiet, jebkurš pakalpojums maksā. Tāpat ir jāmaksā ēdinātājiem, lai tas bērns tiktu pienācīgi pabarots. Tāpat par naktsmītnēm ir jāmaksā. Ir jāmaksā personālam, kas tā kā pieskata šos bērnus,'' skaidro Kraskeviča.

Lai gan vasara ir laiks, kad nometņu izvēles klāsts ir visplašākais, tāpat nometņu organizatori jau vairākus gadus vada nodarbības bērniem un pusaudžiem arī rudens un citos brīvlaikos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti