Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Inese Zandere

Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Ieva Samauska

Literatūre/sākumskola. Kārlis Vērdiņš

Uzrunāt bērnus tā, lai viņi sadzirdētu. Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums «Tētis»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai arī Kārļa Vērdiņa krājums “Tētis” galvenokārt adresēts jaunākā un vidējā skolas vecuma bērniem, dzejnieks prot uzrunāt arī dzejai grūti pievēršamā vecumā esošus lasītājus. “Tēti” vērts lasīt arī pieaugušajiem – grāmata piedāvā dzejā ietvertu kritisku un ironisku sociālo lomu spēli, kas rosina bērnus un vecākus domāt par attiecībām ģimenē.

Raidījums par literatūru bērniem

"Literatūre/Sākumskola" ir izglītojoša spēle sākumskolas bērniem par 12 mūsdienu latviešu autoru darbiem.

Raidījuma viesi kopā ar Martu Selecku un Gustavu Terzenu lasīs darbus, tiksies ar autoriem un pildīs dažādus uzdevumus, kas palīdz izprast darba saturu.

Raidījums būs skatāma LTV1 ēterā svētdienu rītos pulksten 9.15.

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

 

Par “Tēti”

Kad Kārlis Vērdiņš bija mazs, tad viņa vecāki dažkārt sacerēja kādu dzejoli ar atskaņām, lai apsveiktu savus draugus un kolēģus dzimšanas dienā. kārlim iepatikās doma, ka var meklēt atskaņas un rakstīt dzejoļus, un ar laiku viņš sāka rakstīt arī pats.

Kā jau noprotams pēc grāmatas "Tētis" nosaukuma, krājumā īpaši svarīgs tēls ir tētis, kuru daudzos dzejoļos ķer tradicionāli izsmējīgas bultas – kroga varonis ar “alus zobiem”, tukšu solījumu bārstītājs, agresīvs autobraucējs… 

Vērdiņš krājumā asprātīgi un poētiski atspoguļo „laikmeta sāpi” – attiecības starp dzīves apmulsušajiem vecākiem un viņu bērniem, kas ar savu klātbūtni mierina pieaugušos un dod viņiem iespēju būt labākiem: “kad lielie saspiežas virtuvē/ lai mazgātu netīro veļu/ no kotletēm naglām un čiekuriem/ es Saules pilsētu ceļu”. Rūgtā un jautrā ikdienas dzīves poēzija, ko Vērdiņam izdodas noķert savos pantos, māca bērnam mīlēt kritiski un kritizēt, nepārtraucot mīlēt. 

Grāmatas ilustrācijas veidojis mākslinieks Reinis Pētersons. Tās demonstrē neparastu un asprātīgu krāsaino zīmuļu izmantojumu – nevis zīmēšanai, bet krāsainu skaidu un zīmuļgalu kompozīcijām.

Dzejnieks un literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš ir autors trim bērnu dzejas krājumiem, un 2016. gadā iznākušais “Tētis” ir viens no tiem. 2007. gadā klajā nāca bērnu dzejoļu krājums “Burtiņu Zupa”, bet 2018. gadā – “Dilles tante”. Vērdiņš sarakstījis piecus dzejas krājumus arī pieaugušajiem – “Ledlauži” (2001), “Biezpiens ar krējumu” (2004), “Es” (2008), “Pieaugušie” (2015) un “Gatavā dzeja” (2020). Vērdiņš saņēmis vairākus nozīmīgus literārus apbalvojumus. Viņa dzeja izdota krievu, poļu, čehu, angļu, spāņu, slovēņu un citās valodās.

Daudz kopīgā!

Jūrmalas Valsts ģimnāzijas 4. klases skolnieks Mareks, izlasot grāmatu “Tētis”, priecājas, ka krājums bijis viegli uztverams un tajā pašā laikā asociējams ar viņa paša ģimenes dzīvi: “Man grāmata patika, jo to bija ļoti viegli lasīt. Dzejoļi ir mūsdienīgi un pamācoši. Vairākos dzejoļos es atradu daudz kopīgā ar savu tēti!”

Savukārt 4. klases skolniece Renāte grāmatu lasījusi un apguvusi tik rūpīgi, ka šobrīd jūtas pārliecināta piedalīties konkursos par krājumā izlasīto: “Grāmata ir ļoti interesanta, es lasītu to vēl un vēl. Pats rakstnieks ir smieklīgs, tāpēc esmu laimīga. Es vēlētos piedalīties konkursā un atbildēt uz jautājumiem par šo grāmatu.”

 

Dzejolis “Austiņas” (no krājuma “Tētis)”

paņem vienu austiņu
otru atstāj man
lai mums abiem austiņās
viena dziesma skan

bīti ātri lauzīti
basi zemi gausi
glauda tavu ausīti
glauda manu ausi

melodija līst un kūst
tā kā saldējums
katrs vārds ko dziesmā dzied
sacīts ir par mums

nedzirdam ko pūlis dīc
apkārt tev un man
pirmās mīlestības hits
mūsu ausīs skan

Dodamies piedzīvojumā!

Šoreiz raidījumā “Literatūre / Sākumskola” kopā ar dzejnieku Kārli Vērdiņu piedalās Jūrmalas Valsts ģimnāzijas 4. klases skolēni. Jaunie literatūristi kopā ar Martu Selecku un Gustavu Terzenu piedzīvojumā veda Vērdiņa krājuma “Tētis” dzejoli “Austiņas”. Vispirms no dabā pieejamajiem materiāliem kopīgiem spēkiem dzejolis tika pārvērsts ilustrācijā, bet pēc tam  dzejolis aizceļoja uz Spāniju! Gūtā pieredze skolēniem pašiem palīdzēja kļūt par dzejniekiem. Kopā ar Kārli Vērdiņu bērni radīja dzejoļa “Austiņas” piekto pantiņu, kas vēlāk pārtapa dziesmā un pat mūzikas video!

Lai savus mīļākos dzejoļus piedzīvojumā mācētu vest arī citi jaunie dzejnieki, aicinām iepazīties ar epizodes metodisko materiālu, kurā radošus uzdevumus kopā ar metodiķi Aelitu Andrejevu sagatavojis grāmatas autors Kārlis Vērdiņš. Metodiskajā materiālā izmantots Reiņa Pētersona ilustrāciju motīvs no grāmatas, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolām, kā arī vecākiem un bērniem.

 

Dokumenti

K. Vērdiņš "Tētis". Darba lapas

Lejuplādēt

8.62 MB

 

 

 

 

LSM.LV piedzīvojumus turpināsim, kad rakstniece Ieva Samauska ar grāmatu “Trakas lietas jeb ieraksti policijas dežūržurnālā” skolēnus ievedīs intriģējošajā policijas un izmeklēšanas tēmā.  Esiet gatavi nākamajiem uzdevumiem!

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 11. aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti