Labrīt

Ina Strazdiņa par Makrona vizīti Centrāleiropā un Austrumeiropā

Labrīt

Norvēģijā nopelnīto naudu iegulda dambriežu iegādei

Dodamies uz skolu: Bērna pieradināšana domai, ka jāiet uz skolu

Uz skolu bez satraukuma. Daži ieteikumi vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mācību gada sākums ir liels notikums katra bērna dzīvē. To ar satraukumu īpaši gaida pirmklasnieki, skolēni, kuri maina skolu. Ne mazāks satraukums, gaidot pirmo skolas dienu ir vecākiem. Satraukumu, skolas gaitas sākot, var mazināt ar nezināmā un neskaidrā izzināšanu, jo tieši nezināmais liek uztraukties.

Pēc skolas brīvlaika vai brīvlaika pēc bērnudārza nav viegli pierast pie domas, ka sāksies skola, būs cits dienas režīms, cita vide, draugi, pienākumi, jaunas, nezināmas situācijas.

Tas attiecas uz visiem skolu līmeņiem – septiņgadnieku, kurš sāks mācīties pirmajā klasē, to skolēnu, kurš pāriet uz citu skolu (droši vien skolēnam nākas dzirdēt: tā gan ir stingra skola, tur tu nevarēsi kā te, tad tu redzēsi, tev jāsaņemas) vai vidusskolnieku, kurš sāk mācīties pirmo gadu vidusskolā (iespējams, ka pat fakts, ka skolu viņš sāks kopā ar daudziem klasesbiedriem no pamatskolas, nemazina satraukumu).

“Uztraukuma pamatā ir nezināmais. Ja ir daudz nezināmā, ir vēl lielāks iemesls uztraukties.

Šie uztraukumi (ja vien tā nav tīša vai neapzināta pieaugušo vai vienaudžu biedēšana) ir pavisam saprotami. Te galvenais, lai bērns justu, ka viņam ir ģimenes atbalsts un zinātu, ka raizes un bailes ir pavisam normāla parādība, kura dažādās dzīves situācijās piemeklē arī viņa klasesbiedrus un pat viņa vecākus,” uztraukumu skaidro psihoterapeite Gunta Andžāne.

Palīdzot sagatavoties skolai, liela loma ir vecākiem. Bērnu var iedrošināt tas, ka vecāki ir gājuši skolā, tātad piedzīvojuši dažādas līdzīgas situācijas.

Vecākiem bērniem jādod sajūta, ka skolā ir droši, interesanti, būs arī grūti. Svarīgi, ka bērni sajūt vecāku atbalstu, zina, ka vecāki būs kopā ar bērnu, ja būs grūtības, pārvarēs tās kopā.

“Centrs Dardedze” psiholoģe Daina Dziļuma uzsver: "Vecāku veltītais laiks sagatavošanās procesam pirms skolas gaitu uzsākšanas palīdz bērnam apzināties skolas un mācību nozīmi. Sarunas ar bērnu par savu skolas laika pieredzi un par to, kā bērns jūtas saistībā ar skolas gaitu uzsākšanu vai atsākšanu, laiks, kad sarūpējam praktiski nepieciešamās lietas un iekārtojam mācību vietu mājās, - tas viss piešķir skolai un mācībām vērtību."

Ieteikumi vecākiem, kuru bērni sāks skolas gaitas (šie ieteikumi attiecas uz visu bērnu vecākiem – sākot no pirmklasnieka, līdz vidusskolēnam):

  • Pārrunājiet skolēna dienas plānu. Cikos būs jāceļas, kā nokļūt uz skolu un no skolas, kurš pieskatīs mazākos bērnus pēc skolas, kādi pulciņi, pagarinātās dienas grupas, interešu izglītība un citas lietas būs skolēna nedēļas plānā.
  • Aizejiet visi kopā uz skolu jau pirms pirmā septembra, kaut iepriekšējā dienā, lai redzētu skolu un klasi.
  • Kopā ar jaunākā vecuma skolēniem un arī tiem bērniem, kuri uzsāk mācīties jaunā skolā, kopīgi pārliecinieties, vai bērns zina, atceras, kā nokļūt uz skolu un no skolas, kur un kā jāšķērso ielas, ar kādu sabiedrisko transportu jābrauc, kādā pieturā jāizkāpj.
  • Ja bērns vasarā vairāk pavadījis laiku kopā ar vecākiem un vecvecākiem, mazāk kur devies patstāvīgi, atkārtoti pārrunājiet drošības noteikumus par patstāvīgu došanos uz skolu un no skolas - kad un kā sazināties ar vecākiem, ja nepieciešams meklēt palīdzību pie policistiem, veikalu pārdevējiem, nedrošā situācijā palikt vietās, kur ir vairāk cilvēku, meklēt palīdzību, ja noticis kas satraucošs, noteikti izstāstīt vecākiem.
  • Satieciet klases audzinātāju un skolotājus. Ir labi, ja tikšanās reizē esat visa ģimene kopā. Šis ieteikums ir īpaši svarīgs bērniem, kuri skolas gaitas tikai sāk, tāpat ļoti nozīmīgi tas ir arī skolēniem, kuri jau sākuši skolas gaitas. Ļoti labi, ja mācību iestādē jau mācās vecāki brāļi vai māsas, viņi var būt labi palīgi mazā skolēna iepazīstināšanā ar skolu un iedrošināšanā.
  • Iespējams, pirms skolas sākuma skolā notiks vecāku sapulces, arī tās ir svarīgas gan vecākiem, gan bērniem. Ja vecāki bijuši sapulcē, bērns jutīsies mierīgāk, jo sapulcē vecāki uzzinās svarīgāko par nākamā mācību gada plāniem un notikumiem. Vecāku sapulces ir svarīgas, bet tās neatsver visas ģimenes aiziešanu uz skolu un tikšanos ar skolotājiem un audzinātāju.
  • Iepazīstieties ar citiem klases biedriem. Ja iespējams, satiecieties ar citiem klases biedriem, sarīkojiet ģimenes tikšanos, kur piedalīsies vecāki un skolēni. Tad jums būs iespēja pārrunāt gatavošanos skolas uzsākšanai, iepazīties un justies drošāk.
  • Pārliecinieties, vai viss skolai nepieciešamais ir sagādāts. Te būtu ieteicams sastādīt nepieciešamo lietu sarakstu un pārbaudīt, vai tiešām viss ir sarūpēts (bijāt domājuši, ka sporta tērps no pagājušā mācību gada ir izmantojams, bet bērnam tas vairs neder, to skolas somu, kura bija tik laba, bērns atsakās izmantot, jo pārāk bērnišķīga...). Pārliecinieties laikus, lai vēlāk mazāk pārsteigumu.
  • Sarunas. Pirmsskolas laikā rosiniet bērnus runāt par skolu, tā varēsiet uzzināt, kas viņus nomāc, par ko bērni baidās jautāt. Ja zināsiet, kas skolēnus nomāc, varēsiet palīdzēt meklēt palīdzību.

Gatavojoties jaunam skolas gadam, vecākiem kopā ar bērniem ir jāizzina lietas, kas bērniem ir nezināmas un tāpēc rada satraukumu, un jābūt atbalstam skolas gaitās.

Svarīgi, lai bērni zina un jūt, ka vecāki viņiem būs atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti