Ģimenes studija

Kādai jābūt grāmatai, lai tā vairotu bērna lasīšanas prieku?

Ģimenes studija

Istaba bērnam - pašam sava un kā to dalīt ar brāļiem un māsām

Kinorežisora Jura Kursieša burgeru meistarklase kopā ar dēliem

Starp radošiem darbiem un mājas dzīvi - režisora Jura Kursieša izaicinājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kinorežisors Juris Kursietis un komponiste, diriģente Līga Celma-Kursiete savā ģimenē ciemos uzņem raidījumu "Ģimenes studija". Ģimenē aug trīs dēli - Rūdolfs, Kārlis un Krišs. Līdztekus sarunai par dzīvi un mākslu, Juris, dēliem asistējot, rāda burgeru tapšanas meistarklasi.

Skolnieks Rūdolfs (9) mācās E. Dārziņa Mūzikas skolā, viņš apgūst čella spēli un lepni stāsta, ka instrumentu izvēlējies pats. Mazākie brāļi Kārlis (7) un Krišs (4) ir bērnudārznieki, arī Kārlis jau apgūst mūziku, viņš spēlē vijoli.

“Kad Rūdolfs auga, bija šaubas, varbūt lai, izvēlas paši, bet vienā brīdī sapratu, ka tas ir tas, ko varu iedod pati saviem bērniem. Bez mūzikas būtu nabadzīgāks. Pēc 9. klases varēs izvēlēties,” par mūzikas apguvi stāsta Līga.

Bet Rūdolfs pats saka, ka grib būt operators. Tā nu sanāk, ka mamma māca, bet sapņi un ilgas saistās ar tēta profesiju.

Juris atklāj, ka puikas, iedvesmojoties no tēta aktīvā darba pie viņa jaunākās filmas “Oļegs”, paši taisījuši filmu, kuru nosaukuši "Dusmīgais cilvēks". Rūdolfs filmējis, abi mazie brāļi bijuši aktieri. Tētis pēc tam palīdzējis samontēt.

Abi vecāki brāļi apmeklē arī karatē nodarbības. Juris atzīst, ka tā ir filozofija, vairāk emociju kontrolēšana, pašapziņas stabilizēšana. Līga bilst, ka tas izveidojies nejauši ar draugu starpniecību un arī viņai tas šķiet pievilcīgi. Kad Rūdolfs gājis uz sacensībām, tad mammas sirsniņa gan drebējusi.

Jaunais gads sākas septembrī

Juris stāsta, ka viņu ģimenē jaunais gads sākas septembrī, jo skolas gaitas atsākas Rūdolfam, bet mammai Līgai darbs skolā, gan mācot mūziku Valdorfskolā Pārdaugavā, gan strādājot ar Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu koris "Spīgo". Šī gada rudeni traku, kā to dēvē Juris, vērsis vēl arī fakts, ka oktobra sākumā bija viņa jaunākās filmas “Oļegs” Latvijas pirmizrāde. Nav bijis viegli visu menedžēt.

Līga atklāj, ka šobrīd mierīgs darba cēliens viņai kā diriģentei, lielie notikumi kora dzīvē bija 23. novembrī, kad Jelgavā notika Jāņa Lūsēna darba pirmatskaņojums un arī Ziemassvētki solījās būt  neprātīgi.

“Esam piekrituši piedalīties Nacionālā teātra uzvedumā "Baltā pasaka" kopā ar Raimondu Paulu,” bilst Līga.

Tā kā abi vecāki ir radoši un aktīvi, ģimenē nav tā, ka viens varētu uzņemties mājas rūpes, lai otrs strādātu. Gan radošajā dzīvē, gan mājas darbos viens otru līdzsvaro. Līga stāsta, ka palīdz arī abu vecāki un nepieciešamības gadījumā iesaista arī auklīti, jo viens nav cīnītājs.

Partneri arī darbā

Līga ir ar piedalījusies abu Jura filmu “Modris” un “Oļegs” tapšanā. Tieši Līga mudinājusi Juri izvērst “Modra” ieceri no īsfilmas līdz pilnmetrāžas filmai, viņa ir arī šis filmas mūzikas autore. Savukārt jaunākajā filmā “Oļegs” viņa ir scenārija līdzautore.

“Līgai laba intuīcija uz tekstiem,” atzīst Juris.

Līga pati saka, ka tā šķitusi savā ziņā likteņa ironija, ka viņa, kas visu savu radošo mūžu veltījusi mūzikai, prestižajā Kannu kinofestivālā kopā ar visu filmas radošo komandu kāpusi kā scenāriste.

Likumsakarīgi, ka arī pie nākamas ieceres abi strādā kopā. Juris par to pagaidām stāsta atturīgi, min, ka top scenārijs un filma iznāks 2023. gadā.

“Šoreiz tas būs stāsts par materiāli nodrošinātiem cilvēkiem, kādas tur atklājas problēmas,” iepazīstina Līga. “Iespējams, ka ir kāds korupcijas skandāls. Psiholoģiskā drāma varētu izvērsties, ka ģimene ir dzīvojusi komfortā un nekad nav uzdevusi jautājumus par vērtībām un ētiskām lietām, kā nauda nākusi, kas ir labklājības pamatā.”

Bet bērnu ienākšana ģimene, protams, ieviesusi korekcijas abu radošajā dzīvē. Līga atzīst, ka kļuvusi iejūtīgāka un saprotošāka kā pedagogs, taču, ja kādreiz paticis komponēt naktīs, tad tagad vairāk tam laiku velta vasarā.

Juris norāda, ka tagad laiks, ko var veltīt darbam, ir ierobežotāks, taču tas pat ir labi, jo to, kas ir atvēlēts, var racionāli izmantot. Tiesa, kad ir filmēšanas process, viņš ir darbā 13-14 stundas dienā. Līdzsvaram – Līgai ir Dziesmusvētki, kora braucieni.

Virtuvē mākslinieciskais vadītājs ir Juris

Lai arī Kursieši uzskata, ka viens otru līdzsvaro darbos un ikdienā, Līga vērtē, ka virtuvē tomēr mākslinieciskais vadītājs ir Juris.

“Kad ir svētki un nāk ciemiņi, viņš ir šefpavārs. Es aizpildu ikdienu ar zupām, sautējumiem, putru. Man ir kaut kāda nedrošība, kad nāk daudz cilvēku, prezentēt siltu ēdienu. Es varu rasolu pirms tam sataisīt,” bilst Līga.

Juris atrunājas, ka abi jau kopā saimnieko virtuvē.

“Man patīk arī vizuālais noformējums, tas svarīgi, jo profesija tāda vizuāla. Ja man būtu vienam visu laiku jāgatavo, arī “nojūgtos”. Ja nedēļu jāgatavo vienam, zūd degsme. Es pa nedēļas nogalēm vairāk gatavoju, tad nepazūd degsme un jaunradīšanas prieks,” atzīst Juris.

Un šoreiz viņš kopā ar dēliem cep burgerus. Parasti arī maizi burgeriem viņš cep pats, bet ir atrasta arī veikalā, ko var izmantot, lai būtu garšīgi. Burgeru gatavošanā iesaistās arī visi trīs dēli. Bet Juris ne tikai ir burgeru meistars, Rūdolfs atkāj, ka viņam garšo arī tēta gatavotais plovs, suši un pica.

Jura “perfektie” burgeri (6 personām)

Sastāvdaļas. ~600 g liellopa gaļas, ~150 g vītinātās Fuet desas, 1 sīpols, 6 plānas šķēles kūpināta bekona, 6 melnās burgeru maizītes, Mocarella un Gorgonzola siers, marinēti gurķi, 1 liels tomāts, tomātu mērce, selerijas kāts, krējums, majonēze, salātlapas, halapenjo pipari.

Pagatavošana. Gaļas mašīnā samaļ svaigo gaļu, vītināto desu un sīpolu, visu kārtīgi samīca un no šīs masas veido apaļas, plakanas kotletes. Sacep bekonu. Sajauc krējumu ar majonēzi, tam pievieno smalki sakapātu seleriju kātu. Sagriež gurķus un tomātus, abu veidu sieru, halapenjo piparus. Apgrauzdē maizi.

Cep kotletes un kārto torni – maizes pamatne, tomātu mērce, salātlapa, tomāts, gurķis, gaļa, abu veidu siers, bekona šķēle, halapenjo pipari, krējuma-majonēzes mērce, tomātu mērce un maizes jumtiņš. Visu sastiprina ar koka irbuli.

Ēd un nekautrējas notašķīties!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti