Ģimenes studija

Vai neauglības problēmas rietumu sabiedrībā pieaug?

Ģimenes studija

Sadārdzinājums rada problēmas jēgpilni izmantot "Latvijas skolas somas" piedāvājumu

Starp Balviem un Luksemburgu. Kaļvu ģimenes jaunais dzīves modelis

Starp Balviem un Luksemburgu. Ciemos pie Kaļvu ģimenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Radio raidījums "Ģimenes studija" ciemojas pie Elīnas un Mārtiņa Kaļvām. Viņi ir trīs bērnu –  Aksela, Adeles un Enijas – vecāki, un pašreiz Elīna ar bērniem dzīvo un strādā Balvos, kur Elīnai ir savs uzņēmums "Amati Print", bet Mārtiņš strādā Luksemburgā – Eiropas Parlamentā. Kopš vasaras tas ģimenei ir jauns dzīves modelis, jo ģimene satiekas tikai ik pēc divām, trim nedēļām.

Kāpēc Elīna un Mārtiņš saka, ka tā viņi gatavi dzīvot tikai gadu, kāpēc Balvi, viņuprāt, ir labākā vieta dzīvošanai ģimenei ar bērniem un kā viņiem izdodas, dzīvojot mazpilsētā, sajust un arī visiem izbaudīt pasaules elpu.

''Ģimenes studija'' pie Kaļvām viesojas tieši dienā, kad tētis tiek gaidīts mājās no darba perioda Luksemburgā. Ieradies mājās, Mārtiņš uzreiz bilst, ka ikdienā savējo ļoti pietrūkstot.

"Tikai beigtas zivis peld pa straumi," saka Elīna par lēmumu dzīvot Balvos. 

Kā jau daudzi, Elīna un Mārtiņš mācījušies un strādājuši Rīgā un pēc pirmās meitas nākšanas pasaulē nolēmuši atgriezties dzimtajā pusē. Te ir arī omes un mammas atbalsts.

"Visas lietas atrada mūs pašas. Zinājām, ka gribam atpakaļ. Katru reizi, kad braucām no Balviem uz Rīgu, negribējās braukt prom. Tā sajūta ne reizi nepārgāja," stāsta Mārtiņš.

Viņam piedāvāja darbu Alūksnē, tāpēc arī bijis vieglāk izšķirties par atgriešanos. Savukārt Elīna sāka veidot savu uzņēmumu. Brauciens no Balviem līdz Alūksnei ilgst pusstundu, abi vērtē, ka, Rīgā dzīvojot, pat vairāk nācies pavadīt ceļā uz darbu no Imantas, kur dzīvoja, un atpakaļ.

Kā nonāca Luksemburgā – darbs mani pašu atrada, uzskata Mārtiņš. Strādājot Alūksnē, viņš iesaistījies Eiropas projektos. Bijuši ar ģimeni slēpot Somijā, un nemaz nav noticējis, ka tas ir nopietns zvans, ka, pašam esot ārvalstīs, vēl no citas valsts zvana. Tikai tad, kad saņēmis e-pastu, ka aicina uz pārrunām, noticējis un sapratis, ka aicina uz Eiropas Parlamentu.

Elīna saka, ka noteikti atbalsta un atbalstīs Mārtiņa izaugsmi. Viņa arī bilst, ka piedāvājums nācis laikā, kad sācies karš Ukrainā, varbūt bailes arī nostrādājušas. Tāpat  domājuši, ka varēs strādāt attālināti. 

"Tas bija gan spontāni, gan ieplānoti. Pieņēmām lēmumu kopīgi. Lielākā motivācija, kas bija, – mums ir trīs bērni, un darbs ārzemēs dod labu pieredzi un varam dot viņiem papildus iespējas," vērtē Mārtiņš.

Mārtiņš domā par bērnu izglītības iespējām Eiropas skolā. Elīna uzskata, ka dzīves veids šobrīd, kad viņa ar bērniem ir Balvos, ir eksperiments, un redzēs, kur tas aizvedīs, jo "mēs ar Mārtiņu mīlam piedzīvojumus". 

Bet šādā režīmā, kā šobrīd, kad Mārtiņš ir prom no mājām divas, trīs nedēļas, ģimene ir gatava dzīvot apmēram gadu. Ja Mārtiņš netiek uz Balviem, tad visa ģimene brauc pie viņa.

Elīna nebeidz atkārtot, ka Mārtiņam vajag šo jauno izaicinājumu dzīvē. Jā, varbūt viņai vienai tagad ir grūtāk ar bērniem kopā, bet, kad pati veidojusi savu uzņēmumu, tad Mārtiņš vairāk bija kopā ar bērniem. 

"Tā ir atslēga – vienam otru ir jāatbalsta. Tas būtu muļķīgi, ja es teiktu – tev ir tāda iespēja, bet, nē, nebrauc, jo es netikšu galā," uzskata Elīna. Viņa neslēpj, ka arī paraud, pačīkst, bet tajā pašā laikā ir vieglāk, ka ir ģimene, ir bērni, ko samīļot, varbūt pat Mārtiņam vienam prom ir grūtāk. Palīdz arī omes.

"Ai, nu beidz, ko tu tik pieticīgi, saki, ka vienkārši esi laba sieva," iespraucas Mārtiņš. "Tas ir kārtējais apliecinājums, ka vistuvākie un vissvarīgākie ir ģimene. Tas ir pats svarīgākais, ja ģimene ir atbalstoša, spēj piedot, spēj saprast, uzklausīt, tas ir pats svarīgākais. (..) Es gribu ticēt, ka mēs esam stipra ģimene."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti