Ģimenes studija

Sieviešu pieredze: Pēcdzemdību aprūpes sistēma Latvijā būtībā neeksistē

Ģimenes studija

Mākslīgā intelekta līdzdalība mācībās: Kā novērst plaģiātismu skolēnu un studentu darbos?

Mūsu vecāku pieredze ietekmē mūsu attiecības: Aigas Veckalnes "Mammas lieta"

Sociālantropoloģe: Savas dzimtas stāsta izzināšana ir dziedinoša

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mūsu vecāku vēsturiskā pieredze ietekmē mūsu attiecības. Padziļināta savas dzimtas locekļu likteņu izpēte var būt izaicinoša, to var uzskatīt arī par dziedināšanu, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauž speciālisti.

Latvijas Radio podkāsts "Dokumentārijs" nāk klājā ar jaunu raidierakstu sēriju "Mammas lieta". Dokumentālā stāsta četrās epizodēs raidieraksta veidotāja, valodniece Aiga Veckalne atklāj personīgu stāstu par savu vecmammu un mammu.

Valodnieci Aigu Veckalni, "Mammas lietu" autori, stāsts, kas notika ar mammu, interesēja jau sen:

"Mammas aiziešana mūžībā bija laiks, kad sapratu, cik daudz neesmu paguvusi pajautāt un noskaidrot."

Aigai bija svarīgi saprast ģimenes vēsturi – vecāmamma bija cietumā Lietuvā, meitu atsūtīja uz bērnunamu Latvijā, pēc iznākšanas no cietuma vecāmamma meitu nepaņēma atpakaļ uz Lietuvu. Aigas un mammas attiecības nebija emocionāli tuvas, tāpēc bija grūti, mammai dzīvai esot, izzināt ģimenes stāstu.

Aigas pirmais solis šajā pētniecībā bija izpētīt visus dokumentus, kas bija mammas rīcībā. Tad Aiga atcerējās, ka mamma pieminējusi bērnunamu Latvijā, kur bija dzīvojusi, – "ceļš bija no viena dokumenta uz otru, tas ļauj veidot "attēlu"". Vēlāk Aiga devas uz Lietuvu, kur satika mammas pusbrāli.

Svarīgi izzināt dzimtu, saknes, lai dzīvē būtu līdzsvars, svarīgi izzināt vecāku pieredzi.

No vecākiem, ar kuriem nav labas attiecības, bērniem grūti atdalīties, uzskata Junga analītiķe, psihoterapijas speciāliste Ginta Ratniece.

"Padomju periods ir tāds, par kuru nerunā, tā ir tabu tēma. Mēs kā sabiedrība neesam tikuši ar to galā. Otrs šī pētījuma aspekts – amatierzinātne, cilvēki uzstāda jautājumus, meklē palīgus, lai noskaidrotu interesējošo," skaidro Latvijas Universitātes asociētā profesore, sociālantropoloģe Aivita Putniņa.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Ratniece uzsver, ka "mums ir svarīgi, esot pieaugušiem, redzēt perspektīvu. Vecāki ir perspektīva. Jautājumi par novecošanu, dzīves jēgu aktualizējas tad, kad novecojam."

"Mūsu kultūrā bioloģiskās saites ir ļoti nozīmīgas, šīs saites ir nepieciešamas dažādās jomās. Tas ir resurss, kas parāda, ka neesam radušies tukšā vietā," pauda Putniņa.

"Aiz faktiem ir emocijas un motīvi, tie var izmainīt faktu nozīmi. Pētniecībai vajadzīga drosme, tāpēc bieži cilvēki nepēta. Mums jāmaina savi priekšstati par sevi un citiem, tas ir nedaudz izaicinoši," skaidroja Ratniece.

Putniņa akcentēja, ka "tās ir arī tradīcijas – par ko runājam ar vecākiem un vecvecākiem. Kamēr nepajautājam, nevaram uzzināt. Antropoloģijā ir naratīva pieeja – stāsta loma pieredzētajā, dziedināšanā. Šo pieeju var pielietot, dziedinot attiecības, dziedinot sevi. Process, kā stāsts top, ir dziedināšana."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti