Rīta Panorāma

Orķestris "Rīga" šodien sāk 46. koncertsezonu

Rīta Panorāma

Jaunās mūzikas festivālā ARĒNA – jauno komponistu pirmatskaņojumi

(NE)TIEŠĀ VARDARBĪBA: Smēķēšana

Smēķēšana bērna klātbūtnē ar likumu tiek pielīdzināta vardarbībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 7 mēnešiem.

Viena cigarete satur 7000 toksisku vielu no kurām 70 ir kancerogēnas. No cigarešu dūmu kaitīgās ietekmes nav pasargāti pasīvie smēķētāji, tajā skaitā arī mazi bērni. No 2013. gada Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikts, ka vardarbība pret bērnu ir ne tikai fiziska un emocionāla viņa ietekmēšana, bet arī bērna pakļaušana nelabvēlīgām ārējām ietekmēm, tajā skaitā tabakas dūmiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģe Renāte Snipe smēķēšanas kaitīgumu bērnu klātbūtnē raksturo ar piemēru no savas prakses: "Bija kāds pacients, kuram bija 3-4 gadi. Kad viņš pie mums nonāca, viņam bija ārkārtīgi spēcīgi astmas uzliesmojumi. Bija jālieto daudz medikamentu, bieži nācās kavēt bērnudārzu slimošanas dēļ.Viņi dzīvo ģimenē kopā ar vecvecākiem. Vectētiņš daudz un bieži smēķēja virtuvē un dzīvojamā istabā. Kā mamma teica, mēs dzīvojam vīra vecāku dzīvoklī, esmu ar vīratēvu runājis, bet viņš nesaprot, ka dara pāri bērnam. Viņš uzskata, ka tas ir viņa dzīvoklis un viņš var rīkoties, kā vēlas."

Pēc gada vecāki pārvācās uz citu dzīvokli, prom no vectētiņa, tas deva rezultātus. "Faktiski ar to pašu brīdi, dažu mēnešu laikā bērns slimoja daudz mazāk, astmas gaita ievērojami stabilizējās. Ja kāds smēķē telpās, tad ar toksiskajām vielām piesūcas mēbeles, aizkari, paklāji un putekļi. Putekļi ir  vistuvāk grīdai. Maziņš bērniņš visus šos putekļus, kas ir piesūkušies ar toksiskajām vielām, uzņem ļoti lielā daudzumā," skaidro  pneimonoloģe.

Tas pats attiecas uz automašīnām. Jebkuram bērnam pasīvā smēķēšana ir ārkārtīgi kaitīga – viņi biežāk slimo ar dažādām dziļo elpceļu slimībām un vidusauss iekaisumu.

Renāte Snipe skaidro, ka ir pierādīts, ka, ja māmiņa grūtniecības laikā smēķē vai tiek pakļauta pasīvajai smēķēšanai, tad bērni dzimst ar mazāku svaru, ir daudz augstāks risks, ka bērniņš dzims priekšlaicīgi un šo māmiņu bērniem ir daudz lielāks pēkšņās nāves risks. Tieši tas pats stāsts ir par zīdaiņiem, kur ģimenē kāds smēķē.

Pētījumi rāda, ka smēķētāja izelpā arī vairākas stundas pēc smēķēšanas sastopamas tās pašas 7000 toksisku vielu, ko satur cigarešu dūmi. Šādam cilvēkam nevajadzētu atrasties bērna tuvumā. Lai pasargātu bērnu no smēķēšanas kaitīgās ietekmes, vispareizāk būtu vecākiem atmest smēķēšanu. Ja tomēr nespējat to bērna dēļ paveikt, tad, pirmkārt, nesmēķējiet bērna klātbūtnē. Nav pieļaujama smēķēšana telpās, arī tad, ja bērns tajās konkrētā brīdī neatrodas. Tas attiecas ne tikai uz dzīvokļiem, mājām, birojiem, bet arī uz automašīnām. Jāapzinās, ka smēķētāja izelpa ir toksiska.

No 2013. gada pieņemti grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka vardarbība pret bērnu ir ne tikai fiziska un emocionāla viņa ietekmēšana, bet arī bērna pakļaušana nelabvēlīgām ārējām ietekmēm, tajā skaitā tabakas dūmiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti