Salaspils dome nespēj nodrošināt autobusu skolēniem; bērni izvēlas mācīties Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Salaspils novada Jauncekulē ir diezgan daudz māju, kurās dzīvo ģimenes ar bērniem, kuri iet skolā, taču šogad skolas autobuss nolēmis Jauncekulei mest līkumu. Vecāki, paši nespējot nodrošināt transportu uz 15 kilometrus attālo skolu, bērniem izvēlas mācības Rīgas skolās, uz kurieni var nokļūt ar satiksmes autobusu.

Mamma Jūlija vēlas saviem bērniem nodrošināt skolas autobusu. "Mums septembrī pateica, ka nebūs skolas autobuss. Dome teica, lai raksta iesniegumus, sarakstījām trīs iesniegumus, uz vienu man atbildēja – rakstiet citu, dome var risināt šo problēmu ar citu, bet bez "maršrutkas", nu tā mazā autobusiņa; uzrakstījām atbildi, gaidu jau gandrīz mēnesi, atbildes nav un nav, pēdējo uzrakstīju Salaspils priekšsēdētājam, lai viņi risina."

Jūlija ir neizpratnē, jo iepriekšējos gados skolniekiem ticis nodrošināts transports, bet šogad – kā ar nazi nogriezts. Pagaidām vietējie izpalīdz cits citam, vedot bērnus no rīta ar privāto transportu, bet pēc stundām sākas problēmas, jo vecākiem jāstrādā.

No Jauncekules līdz Salaspilij ir pietiekami liels attālums un bīstams ceļš, lai bērni to mērotu kājām. "Bērnam ir jāiet 15 kilometri pa šo celiņu, kur nav pilnīgi apgaismots, pa ziemu šeit ir pat ne pilna pusotra josla, visur sabērts sniegs gar malām, tur nevar normāli paiet un tālāk bērnam ir jāiet pa Tallinas šoseju,"skaidroja mamma.

Kāpēc bērniem šogad liegts pašvaldības transports? Salaspils dome no sākuma sola interviju, bet beigu beigās atbild tikai rakstiski. Salaspils novada domes pārstāve Ginta Gailīte atbildēja:

"Lai nodrošinātu 100 līdz 150 Salaspils skolēnu pārvadāšanu ar pašvaldības transportu, papildu pārējām izmaksām būtu nepieciešama arī jauna autobusa iegāde par aptuveni 240 000 eiro. Tādēļ, iesaistoties pašvaldībai, vairākām institūcijām un pārvadātājiem, tika pieņemts lēmums skolēnu pārvadāšanas maršrutus integrēt sabiedriskā transporta maršrutos."

Jauncekulē, protams, piestāj sabiedriskais transports, ko var izmantot skolēni, tomēr līdz Salaspilij tas nekursē, bet gan dodas Rīgas, Ulbrokas, Sauriešu virzienā, bērni var nokļūt Salaspils skolās, pārsēžoties otrā autobusā Sauriešos. Arī ceļā pavadītais laiks ir teju tāds pats, kāds bija iepriekš, kad bērniem pakaļ brauca Komunālā dienesta transports.

Tā varbūt šķiet Salaspils domei, bet vecāki ir gluži pretējās domās, saprotot, ka šis nebūs risinājums ar pārsēšanos no viena autobusa otrā. Mamma skaidro, ka autobusu maršruti nesakrīt, bērnam jāsēž ziemā divas stundas pie pieturas.

Autotransporta direkcija, kuras paspārnē esošie autobusi pārvadā arī skolēnus, uzsver, ka viss ir pašvaldības plānotāju pārziņā.

Autotransporta direkcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Heinsberga skaidroja:

"Iekļaujot jau esošajā reģionālo autobusu kustību sarakstu shēmās, mēs tātad optimizējām, papildinājām šos reisus tā, lai skolēniem būtu ērti nokļūt mācību iestādēs, bet tas bija, balstoties uz pašvaldības sniegtu informāciju.

Jebkurā gadījumā viņi ir tie, kuri zina, kādas ir novadu iedzīvotāju vajadzības, cik bērnu kurā vietā dzīvo. Balstoties uz to, mēs tiešām sniedzām iespēju caur pārvadātāju saskaņot kustību sarakstu."

Tātad – pārplānot maršrutus ir iespējams, ja vien pašvaldība dod norādījumus, kur un kā skolēniem jānokļūst, bet tā vietā, lai pārplānotu maršrutus, pašvaldība piedāvā kompensēt braucienus.

Lai arī spēkā esošie saistošie noteikumi neparedz divu braukšanas kartīšu kompensēšanu vienam skolēnam, pašvaldība gatavo noteikumu grozījumus, kas paredz dubulto transporta kompensāciju šādās situācijās.

Tādā veidā tiks rasts risinājums, lai pilnībā kompensētu arī Jauncekulē dzīvojošo skolēnu ceļa izdevumus.

Ko gan līdz kompensētie braucieni, kurus nav iespējams izmantot, lai nokļūtu skolā vai mājās? Jūliju izbrīna arī Salaspils novada domes attieksme, kad vecāki un pašvaldības pārstāvji sapulcējušies, lai risinātu šo jautājumu.

"Jā, tur pateica, ka jūs esat pilnīgi idioti, ka tur nopirkāt privātīpašumu tādos ciemos, es tur nepirktu tādu īpašumu. Naudas nav, kā es sapratu. Tas ir dārgi, nesaprotat, cik izmaksā, nemākat skaitīt, – tā bija pateikts sapulcē," stāstīja Jūlija.

Lai arī Jauncekule ir tikai 15 kilometru attālumā no Salaspils un atrodas tās novadā, bērni pamazām iekārtojas Rīgas skolās, uz kurieni kursē satiksmes autobusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti