Pirmizrādi piedzīvos Rozes Stiebras animācijas filma «Saule brauca debesīs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Ceturtdien, 15. novembrī, īsi pirms valsts jubilejas, kino “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma “Saule brauca debesīs”, kas tapusi kā režisores dāvana Latvijai simtgadē. Filma veidota pēc latviešu tautas folkloras motīviem, un tās spraigos notikumus apdziedājuši Juris Kaukulis un „Jauno Jāņu orķestris”, bet lomas ierunājuši tādi pazīstami aktieri kā Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Zane Daudziņa, Guna Zariņa, Ainārs Ančevskis, Dita Lūriņa un citi.

“Saule brauca debesīs” stāsts sākas, kad ķekatu jampadracī tiek nozagta Saules un Mēness meitiņa un izmisušie vecāki sauc palīgā cilvēkus, lai bērniņu atgūtu. Nabašnieks apjož zobenu un kopā ar Meiteni un Brālīti dodas ceļā, lai stātos pretī gan mošķiem un ērmiem, gan pašu bailēm un slinkumam. Palīgiem dotas tikai trīs dienas: ja šajā laikā Saules meita netiks atrasta, viņa zaudēs savu spēku un kļūs par parastu meiteni. Seko briesmu un piedzīvojumu pilns ceļojums, kas ikvienam māca būt ne vien drosmīgam un attapīgam, bet arī izpalīdzīgam.

”Latvijas simtgade pēkšņi ir pavērusi ceļu daudzām kultūras un mākslas nozarēm, īpaši jau filmu mākslai, kas, šķita, tūlīt, tūlīt jau apstāsies vai izmirs pavisam. Nu ar jaunu sparu un jauniem spēkiem tā piedzīvo atmodu, un arī mēs, filmas "Saule brauca debesīs" uzņemšanas grupa, dodam savu pienesumu, aktualizējot mūsu tautas gara mantojuma pamatvērtības – tautasdziesmas. Īpaši esam likuši akcentu uz dziļākajām un cēlākajām, tādām, kas skar pašu esamības būtību – Sauli kā dzīvības un gaismas devēju. Tomēr, tā kā filma domāta gan lieliem, gan maziem, tās stāsts ir spraigs un piedzīvojumiem bagāts, un netrūks arī smieklīgu epizožu,” stāsta režisore un filmas scenārija autore Roze Stiebra.

Filmas producents Roberts Vinovskis uzsver: ”Jau no šīs piektdienas, 16. novembra, filma būs skatāma visā Latvijā – turklāt vienlaikus gan kinoteātros, gan mazākos kino izrādīšanas punktos. Tā nav ierasta prakse, bet mums likās ļoti svarīgi, lai pēc iespējas plašākam skatītāju lokam būtu iespēja sagaidīt valsts svētkus, kopā ar ģimeni noskatoties mūsu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunāko filmu.” Tieši valsts dibināšanas svētku dienā, 18. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” notiks svinīgais simtgades jubilejas seanss ar Rozes Stiebras dalību, savukārt nākamajās nedēļās gan režisore, gan filmas veidotāju komandas pārstāvji dosies uz tikšanos ar skatītājiem arī citās Latvijas  pilsētās – Valmierā, Siguldā, Cēsīs, Liepājā, Ventspilī un citur. Kopumā filma tiks izrādīta vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā: plašāka informācija par reģionālajiem seansiem atrodama filmas mājaslapā www.saulebraucadebesis.lv.

“Saule brauca debesīs” veidota ar Nacionālā Kino centra atbalstu programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros. Filmas producents ir Roberts Vinovskis, galvenā animatore – Dace Liepa, bet filmas māksliniece – Ilze Vītoliņa, viena no vadošajām teātra kostīmu māksliniecēm Latvijā. Kopumā filmas tapšanā piedalījušies ap piecdesmit cilvēku, kas ik dienu četru gadu garumā strādājuši pie scenārija veidošanas, tēlu radīšanas, krāsošanas, iekustināšanas un ieskaņošanas.

Animācijas filma “Saule brauca debesīs” veidota “Studijā “Lokomotīve”, kas dibināta 1995. gadā un ir viena no aktīvākajām un produktīvākajām studijām Baltijā. Studija producē spēlfilmas, dokumentālās un animācijas filmas, kas izrādītas prestižos pasaules festivālos. Tikai pēdējos četros gados vien studijā tapušās filmas ir saņēmušas jau trīspadsmit Nacionālās kino balvas „Lielais Kristaps”. Iepriekšējā studijas pilnmetrāžas animācijas filma – kopražojumā ar ASV 2014. gadā tapusī Signes Baumanes „Akmeņi manās kabatās” – saņēma trīs “Lielā Kristapa” balvas un tika izvirzīta ASV Kinoakadēmijas balvai „Oskars” kā Latvijas kandidāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti